Aktualności - Promocje - Stomatolog Radzi

YesDent

Bruksizm leczenie

Bruksizm Leczenie

By: | Tags: , , | Comments: 0 | luty 13th, 2017

Bruksizm leczenie nieświadomego zgrzytania zębami nie jest sprawą prostą. Przede wszystkim trudno jest zdiagnozować przyczynę. Wizyta u stomatologa to pierwszy krok pozwalający uwolnić się do tego schorzenia.

Bruksizm Leczenie Stomatologiczne

Leczenie najlepiej rozpocząć od wizyty w gabinecie stomatologicznym gdzie dentysta sprawdzi czy bruksizm nie jest wynikiem niewłaściwie wykonanych wypełnień, źle dopasowanych uzupełnień protetycznych, wad zgryzu lub aparatu ortodontycznego. Jeżeli nocne zgrzytanie zębami wymaga interwencji stomatologa należy jak najszybciej poddać się leczeniu.

W celu ochrony zębów proponujemy wykonanie tak zwanej szyny relaksacyjnej. Jest to rodzaj przezroczystej nakładki na zęby wykonanej z tworzywa (silikon, akryl). Zakładamy ją jedynie przed snem na górne zęby, a rano zdejmujemy. Ważne jest, aby była ona dobrana indywidualnie do każdego pacjenta. W tym celu pobierany jest wycisk, na podstawie którego wykonujemy szynę relaksacyjną. Koszt takiego zabezpieczenia zębów jest stosunkowo niewielki.

Leczenie bruksizmu może wymagać także konsultacji z innymi lekarzami oraz zmiany złych nawyków (np. obgryzanie paznokci, żucie pokarmów jedną stroną czy nałogowe żucie gumy). Kiedy stomatolog, ortodonta usunie wszystkie potencjalne przyczyny natury stomatologicznej warto skonsultować się z neurologiem, psychologiem czy fizykoterapeutą. Częstą przyczyną bruksizmu jest również długotrwały stres. Dlatego warto szczególnie zadbać o swój relaks, dobre samopoczucie i odpowiednią dietę. Można skorzystać z zajęć relaksacyjnych, jogi czy ćwiczeń rozluźniających mięśnie twarzy. Zgrzytanie zębami bywa również dziedziczne.

Bruksizm leczenie tej trudnej dolegliwości często bywa wieloetapowe i długotrwałe. W wielu krajach współpraca kilku lekarzy różnych specjalności  podczas leczenia bruksizmu to standard, w Polsce niestety tak nie jest. Dlatego pacjent aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, sam musi postarać się o równoczesne współdziałanie kilku specjalistów. Bruksizm przyczyny to kolejny artykuł poświęcony temu schorzeniu.


Share
Share