Aktualności - Promocje - Stomatolog Radzi

YesDent

Co szkodzi zębom

Co szkodzi zębom

By: | Tags: , , | Comments: 0 | kwiecień 26th, 2017

Codziennie, często nieświadomie, osłabiamy szkliwo zębów. Złe nawyki i brak wiedzy jak prawidłowo dbać o higienę prowadzi do częstszych wizyt u stomatologa, paradontozy, próchnicy oraz chorób przyzębia. Szkoda, bo zmiana złych nawyków na dobre może w dużym stopniu pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł. Sprawdź co szkodzi zębom i jak chronić swoje uzębienie. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami z cyklu „Stomatolog Radzi


Co szkodzi zębom:

Cukier – to idealna pożywka dla bakterii. Najważniejszy jest sposób w jaki spożywamy pokarmy bogate w cukier. Najgorsze są twarde cukierki np.landrynki, które długo pozostają w ustach, kleiste ciasta, słodycze oblepiające zęby, suszone owoce, słodzone napoje. Im dłużej cukier znajduje się w jamie ustnej tym gorzej. Częste, wielokrotne spożywanie produktów zawierające cukier ( podjadanie), jest bardziej szkodliwe niż jednorazowy zastrzyk słodyczy. Jeżeli nie możesz oprzeć się łakociom zjedz czekoladę, najlepiej gorzką.

Soki, owoce cytrusowe, wino, napoje gazowane słone przekąski – zapomnij o ssaniu cytryny (rozmiękcza szkliwo i powoduje nadwrażliwość), soki popijaj wodą lub rozcieńczaj, a chipsy, słone precle, paluszki z powodu dużej ilości skrobi łatwo przywierają do zębów i są trudne do usunięcia. Wino i napoje gazowane często zawierają cukier, a białe wino z powodu podwyższonej kwasowości powoduje erozję szkliwa. Używaj słomki, a oszczędzisz swoje zęby.

Lody, bardzo zimne potrawy i napoje – mogą trwale uszkodzić szkliwo i prowadzić do jego pękania. Zimno może również prowadzić do uszkodzenia wypełnień. Jeżeli lubisz rozgryzać kostki lodu w upalne dni, lepiej zrobisz pozwalając rozpuścić się im w ustach.

Obgryzanie paznokci, ołówek w ustach, zgrzytanie, otwieranie butelek zębami, kolczyki na języku, rozłupywanie orzechów – każde wprowadzenie do jamy ustnej ciała obcego powoduje zwiększoną ilość bakterii i większą podatność na próchnicę. Dodatkowo przedmioty, orzechy czy biżuteria może prowadzić do uszkodzeń, złamania i ukruszeń zębów oraz podrażnienia dziąseł.

Kawa, herbata, czerwone wino, tytoń – główny winowajca przebarwień. Zalecamy płukanie jamy ustnej wodą po spożyciu napojów barwiących.

Zła lub niedostateczna higiena jamy ustnej – żadna guma do żucia nie zastąpi codziennego szczotkowania zębów. Zbyt duży nacisk szczoteczki na dziąsła może spowodować krwawienie oraz stan zapalny.


Prosta zmiana codziennych nawyków pomoże ochronić i wzmocni Twoje zęby!

Share
Share