Aktualności - Promocje - Stomatolog Radzi

YesDent

implanty higiena

Implanty Higiena

By: | Tags: , , , , , | Comments: 0 | październik 3rd, 2016

Implanty Higiena i Zalecenia

Jak dbać o implanty

Jeżeli pacjent ma wyrobione prawidłowe nawyki dotyczące higieny jamy ustnej, to po wszczepieniu implantu nie będzie musiał w swoich przyzwyczajeniach nic zmieniać. Implant przypomina własny ząb nie tylko z wyglądu i podobnie jak naturalne uzębienie należy go traktować.

Higiena i zalecenia po implantacji

Bezpośrednio po zabiegu należy jednak powstrzymać się od jedzenia i picia przez około 2 godziny, potem z umiarem można spożywać zimne potrawy czy napoje. Pierwszy ciepły posiłek radzimy zjeść po 24 godzinach od wszczepienia implantu, podobnie z płukaniem czy myciem zębów w bezpośredniej okolicy wszczepu.
Podczas gojenia się (trwałego zespolenia tytanowego implantu z kością – osteointegracja) zalecamy naszym pacjentom unikanie produktów lepkich mogących przyczynić się do powstania osadu,  palenia tytoniu i picia alkoholu (pierwsze 2 tygodnie). W pierwszym okresie po implantacji należy również unikać wysiłku fizycznego i intensywnego uprawiania sportu.

Implanty higiena na co dzień

Podstawowym, codziennym zabiegiem osoby posiadającej implanty jest 2-3 krotne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką do zębów, właściwe korzystnie z nici dentystycznych (należy dokładnie oczyszczać nie tylko przestrzenie międzyzębowe, ale przede wszystkim zadbać o czyste dziąsła), stosowanie antyseptycznych płukanek do jamy ustnej.  Ważne jest aby tzw. kieszenie poddziąsłowe znajdujące się poniżej linii dziąseł były dokładnie i systematycznie oczyszczane nitką stomatologiczną. Dwa razy do roku pacjent z implantem / implantami powinien udać się na oczyszczenie kamienia (skaling) oraz kontrolę stomatologiczną.

Implanty błędy w higienie

Błędy w higienie po wszczepieniu implantów mogą doprowadzić między innymi do  zapalenia okołoimplantologicznego (periimplantitis) za które odpowiedzialne są bakterie, najczęściej beztlenowe. Znajdują się one w płytce nazębnej i kamieniu osadzającym się na powierzchni zęba i pod dziąsłem. W pierwszej fazie nie występują żadne niepokojące objawy. Z czasem może dojść do obrzęku, krwawienia oraz do wystąpienia ropnia. Leczenie w zależności od zaawansowania zmian chorobowych polega na właściwym oczyszczeniu (skaling), irygacji lub podaniu odpowiedniego antybiotyku. Aby uniknąć takich sytuacji należy przestrzegać zaleceń i utrzymywać stałą, właściwą higienę implantów i całej jamy ustnej.

Jeszcze więcej informacji o IMPLANTACH zębowych

 

Share
Share