Aktualności - Promocje - Stomatolog Radzi

YesDent

Implanty - historia implantów stomatologicznych

Implanty historia

By: | Tags: , , , , | Comments: 0 | lipiec 11th, 2016

IMPLANTY HISTORIA – historia implantów stomatologicznych

Historia implantów sięga wielu tysięcy lat. Ludzie od wieków szukali sposobów aby estetycznie wypełnić luki w uzębieniu i  jak najdłużej zachować możliwość swobodnego spożywania pokarmów. Wzmianki o pierwszych wstawionych implantach zębowych pojawiały się już w Starożytności, a zabiegi replantacji – czyli wszczepienia tego samego zęba lub zęba pobranego od innego, zdrowego dawcy, stosowała Europa XVIII wieku.

Badania archeologiczne kultury Majów wykazały zakończony sukcesem zabieg wszczepienia implantu młodej kobiecie. Natomiast w Meksyku odnaleziono szczątki mężczyzny sprzed 4500 lat z implantem pochodzenia zwierzęcego w górnej szczęce. Ślady stosowania prymitywnych implantów stomatologicznych znajdziemy również w kulturach starożytnych Greków, Arabów, Egipcjan, Chińczyków czy Indian. Trzeba pamiętać, że dawne implanty wszczepiano nie tylko żywym pacjentom, ale i martwym.

Materiały niegdyś używane do implantacji:

  • muszle morskie odpowiednio wyprofilowane imitujące naturalny ząb,
  • żelazo jako np śruba łącząca kość z uzupełnieniem protetycznym,
  • kość słoniowa po odpowiednim oszlifowaniu,
  • kości zwierzęce,
  • perły,
  • ceramika,
  • drewno,
  • metale szlachetne – głównie złoto, platyna,

Współczesna historia implantów, to zastosowana w 1965 przez nieżyjącego dziś ortopedę – profesora Ingvara Branemarka, metoda trwałego zespolenia tytanu z kością bazująca na zjawisku osteointegracji.  Branemark wraz z zespołem, prowadził badania związane z mikrokrążeniem krwi w kościach oraz przyspieszeniem procesu gojenia się ran. W trakcie badań nad użyciem tytanu w protezach  (doświadczenie przeprowadzono na króliku) zaobserwował doskonałą przyswajalność obcego materiału i jego silną integrację z naturalną kością. Jego odkrycie zastosowano przy wszczepieniu tytanowego implantu stomatologicznego.

Pierwszym pacjentem z tytanowym implantem był Gösta Larsson z Gothenburga (Szwecja). W połowie lat siedemdziesiątych XX rozpoczęto przemysłową produkcję implantów zębowych. W ciągu ostatnich dziesięcioleci implantologia poczyniła olbrzymie postępy, a metoda prekursora jest nieustannie udoskonalana. Głównym założeniem nowoczesnej implantologii jest opracowanie takiej procedury i użycie takich materiałów oraz powłok, które zminimalizują procent odrzucenia przeszczepu i spowodują idealną i stabilną integrację wszczepu z kością. Dzisiaj wiodącą metodą jest zastosowanie tzw. implantów śrubowych lub cylindrycznych. Obecnie procent odrzucenia implantu stomatologicznego lub powikłań związanych z zabiegiem wynosi jedynie 2%.

Share
Share