Aktualności - Promocje - Stomatolog Radzi

YesDent

Innowacyjne Wypełnienia Stomatologiczne

Innowacyjne Wypełnienia Stomatologiczne

By: | Tags: , , , , | Comments: 0 | styczeń 12th, 2017

Innowacyjne wypełnienia stomatologiczne to prężnie rozwijająca się część stomatologii wykorzystująca najnowsze osiągnięcia nauki. Jak podaje Scientific Reports   dr Paul Sharpe z King College London używając leku Tideglusib (lek testowany na Alzheimera) spowodował regenerację zębiny u myszy. Gąbka nasączona inhibitorem enzymu GSK-3 (Tideglusib) pobudziła komórki macierzyste miazgi do samoregeneracji. Metoda uzupełnienia jest stosunkowo prosta do wykonania i prawdopodobnie na przestrzeni kilku najbliższych lat trafi do gabinetów dentystycznych. Musi jednak przejść odpowiednie testy umożliwiające jej bezpieczne stosowanie.

Dlaczego samoregeneracja zęba jest taka ważna?

Kiedy pojawia się próchnica niszczy najpierw szkliwo potem zębinę, a następnie miazgę zęba. Leczenie polega na usunięciu zakażonych tkanek i szczelnym wypełnieniu ubytku odpowiednim materiałem. Taki ząb nie wróci do swojej pierwotnej postaci. Założone wypełnienie z czasem może się rozszczelnić wywołując kolejne ognisko próchnicy, a co za tym idzie, jeszcze większy ubytek i konieczność jego uzupełnienia. Z czasem z naszego zęba już niewiele zostaje.


A gdyby ząb potrafił się sam, pod wpływem odpowiednich substancji zregenerować?
Taką nadzieję daje Tideglusib, a właściwie to specjalna gąbka nasączona tym preparatem. Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, iż umieszczenie zamiast tradycyjnego wypełnienia gąbki z lekiem prowadzi do regeneracji uszkodzonych tkanek zęba. Gąbka stopniowo się rozpuszcza, a w miejscu uszkodzenia powstaje zdrowa, odbudowana zębina, która chroni miazgę przed próchnicą.


Dużą zaletą tej metody jest użycie ogólnodostępnych materiałów (kolagenowa gąbka). Innowacyjna stomatologia, to olbrzymia szansa na zachowanie własnego uzębienia w dobrej kondycji na wiele lat. Wykorzystanie wiedzy, nauki i medycyny w celu poprawy jakości naszego życia, to zadanie jakie stawia sobie współczesna stomatologia. Prace nad zastosowaniem  Tideglusibu są zaawansowane i być może całkiem niedługo ich efekt trafi również do polskich gabinetów dentystycznych. Innowacyjne wypełnienia stomatologiczne nad którymi trwają badania pozwalają mieć nadzieję, iż w niedługim czasie powstanie wiele cennych dla stomatologii, a przede wszystkim dla pacjentów, rozwiązań czy nowych preparatów opartych na samoregeneracji.

Share
Share