Aktualności - Promocje - Stomatolog Radzi

YesDent

Leczenie Próchnicy Wrocław

LECZENIE PRÓCHNICY

By: | Tags: , , , , , | Comments: 0 | wrzesień 1st, 2016

Stomatologia – Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy zależy od rodzaju i zaawansowania zmian występujących na zębach oraz sposobu rozprzestrzeniania się próchnicy w jamie ustnej. W początkowej fazie próchnicy, kiedy na powierzchni zęba widoczna jest biała lub nieco ciemniejsza plamka sygnalizująca miejscowe odwapnienie, stomatolog bez użycia wiertła pokrywa zmieniony chorobowo ząb specjalnym preparatem z fluorem – reminalizacja szkliwa ( jednokrotnie lub kilkukrotnie). Podobny efekt leczniczy można uzyska za pomocą fotoablacji laserowej, czyli odparowaniu zaatakowanych przez próchnicę tkanek zęba.
W kolejnym stadium próchnicy dochodzi do uszkodzenia zębiny, a to z kolei prowadzi do powstania ubytku. Leczenie próchnicy na tym etapie będzie polegać na usunięciu zaatakowanych próchnicą tkanek, dokładnym oczyszczeniu powstałej dziury, a następnie wypełnieniu jej odpowiednim materiałem.
Kiedy zaatakowana zostaje miazga zęba i tkanki okołowierzchniowe, powstaje konieczność zastosowania leczenia endodontycznego powszechnie zwanego kanałowym. Nieleczona próchnica powoduje również powstanie ropnia, zapalenia miazgi czy prowadzi do zniszczenia tkanki okołowierzchniowej. W zaawansowanej postaci próchnicy dochodzi do konieczności usunięcia zęba. Dla stomatologa jest to ostateczność, ponieważ każdy z nas stara się za wszelką cenę uratować naturalne zęby pacjenta. W klinikach stomatologicznych Yes Dent Wrocław, Łagiewniki i Nowa Ruda, bardzo dbamy o właściwe leczenie próchnicy i dobór odpowiedniego wypełnienia.
Próchnica jest bardzo powszechną chorobą, cierpi na nią około 98 % populacji, dlatego tak ważna jest profilaktyka, systematyczne przeglądy stomatologiczne i leczenie próchnicy w początkowej fazie.


Ciekawostka stomatologiczna:
Próchnica ukryta – jest możliwa do wykrycia jedynie za pomocą zdjęcia rentgenowskiego ponieważ ognisko próchnicy znajduje się pod szkliwem z wyglądu zdrowego zęba.
Rekiny np. tygrysie nie mają kłopotów z próchnicą. Szkliwo tych drapieżnych ryb pokrywa fluor. W przypadku utraty zęba, na miejscu ubytku wyrasta rekinom nowy ząb.


Wypełnienia stomatologiczne – rodzaje plomb

Dobór odpowiedniego wypełnienia należy zawsze do dentysty. W zależności od wielkości oraz lokalizacji ubytku, grubości pozostałych ścianek zęba, funkcji żucia, ewentualnego uczulenia czy estetyki, stomatolog dobiera rodzaj materiału jaki użyje do wypełnienia powstałej na skutek próchnicy dziury.

Rodzaje Plomb:

  • AMALGAMATY – czyli wypełnienia amalgamatowe: zawierają rtęć, mają dużą wytrzymałość na ścieranie, są trwałe, ekonomiczne, mogą uczulać, bardzo nieestetyczne (kolor szary). Coraz rzadziej stosowane przez stomatologów (bezpłatne na NFZ).
  • KOMPOZYTY  – czyli wypełnienia kompozytowe: materiał obojętny chemicznie, występują w wielu odcieniach, bardzo estetyczne, trwałość 3 – 10 lat, z czasem jednak ulegają przebarwieniom, odporne na ścieranie i nacisk podczas żucia, świetnie przylegają do zęba. Kompozytowe plomby mogą być chemoutwardzalne lub światłoutwardzalne. Pierwsze twardnieją na skutek reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy dwoma komponentami: proszkiem i pastą, są rzadziej stosowane i mniej estetyczne.
    Wypełnienia światłoutwardzalne wyróżnia duża możliwość idealnego dopasowania koloru plomby do zęba, duża plastyczność i możliwość dokładnego wymodelowania kształtu, szybkie utwardzanie lampą polimeryzacyjną, posiadają różny skład w zależności od producenta. Można łączyć kilka odcieni kompozytu w celu uzyskania idealnie dobranej barwy.
  • GLASJONOMERY – czyli cementy glasjonomerowe wyłącznie w białym kolorze, trudne do polerowania, łatwo ścieralne, podatne na kruszenie, posiadają jony fluoru ,które uwalniając się chronią ząb przed próchnicą wtórną. Najczęściej stosowane w zębach mlecznych.
  • KOMPOMERY – GIOMERY mają lepsze parametry niż glasjonomery (zwiększona wytrzymałość, większa plastyczność podczas modelowania wypełnienia i dużo lepiej poddają się polerowaniu) ponieważ są połączeniem kompozytu i cementów glasjonomerycznych. Często stosowane w leczeniu mleczaków u dzieci.
  • INLAY, ONLAY oraz INLAY – ONLAY – wypełnienia pośrednie stosowane w dużych ubytkach wymagające współpracy stomatologa i protetyka, różnią się między sobą techniką wykonania i mocowania. Wkłady do zęba wykonane są z ceramiki, stopów metalu np. złoto czy srebro lub kompozytu. Mocowane na klej lub cement wewnątrz ubytku, szczelne, idealnie dobrane do pacjenta, o długiej trwałości, estetyczne. Dodatkowo wkłady znacznie  wzmacniają leczony ząb, ale do leczenia tą metodą potrzebne są minimum dwie wizyty u stomatologa.

Zagadnienia związane z PRÓCHNICĄ

Stomatologia to dział medycyny który nieustannie się rozwija i wykorzystuje najnowsze osiągnięcia naukowe. Obecnie trwają intensywne prace nad wykorzystaniem związku grafenu jako nowego materiału do wypełnień stomatologicznych.


Ciekawostka stomatologiczna:
Grafen – tlenek grafenu złożony z atomów węgla to nowy materiał do wypełnień stomatologicznych nad którym obecnie pracują między innymi rumuńscy naukowcy. Jak podaje ELSEVIER  trwają intensywne prace nad stworzeniem nowego rodzaju niezwykle trwałych wypełnień stomatologicznych opartych na związkach grafenu, który jest około 200 razy twardszy od stali. W pracach nad nowym preparatem wykorzystuje się nanotechnologię.


Share
Share