Aktualności - Promocje - Stomatolog Radzi

YesDent

Protetyka Protetyk Wrocław

Protetyka rodzaje Koron

By: | Tags: , , , , , , , | Comments: 0 | październik 23rd, 2016

Protetyka rodzaje koron protetycznych stosowanych we współczesnej stomatologii

Co to jest protetyka?

Protetyka to obecnie dynamicznie rozwijający się dział stomatologii przywracający  pacjentowi naturalne funkcje żucia po uszkodzeniu czy utracie własnych zębów.  Poprzez zastąpienie luk w uzębieniu sztucznym uzupełnieniem protetycznym, pacjent odzyskuje naturalne funkcje pierwotnego zęba czy zębów, poprawia estetykę oraz w razie potrzeby, protetyk może również skorygować wady zgryzu pacjenta.

Protetyka: co to są korony?

Korony protetyczne to rodzaj uzupełnienia mocowanego na stałe, stosowanego w przypadku ukruszenia, złamania, przebarwień czy rozległej próchnicy zęba. Warunkiem zastosowania tej metody jest posiadanie przynajmniej fragmentu własnego zęba wystającego o kilka milimetrów ponad linię dziąsła. Materiałem wykorzystywanym w tej technologi są porcelana, kompozyty, stopy metali szlachetnych np. złoto i nieszlachetnych np. cyrkon. Stosuje się również ich połączenia.

Protetyka: Kiedy stosujemy korony protetyczne?

Korony protetyczne możemy stosować w przypadkach:

  • Ukruszenia zęba.
  • Likwidacji przebarwienia.
  • Po zakończonym leczeniu kanałowym w celu wzmocnienia.
  • Jako korona zęba do wszczepionego implantu.
  • Rozległego uszkodzenia czy zniszczenia zęba – warunkiem jest jednak zachowanie 2-3 milimetrów (ponad dziąsło) własnego zęba.
  • Jeżeli nie ma już możliwości wypełnienia rozległego ubytku, a część własnego zęba pozwala na odbudowę w postaci korony.

 

Protetyka rodzaje koron

Korona porcelanowa z metalu szlachetnego (np. złota) – stosowana przy braku tolerancji na materiały nieszlachetne. Ma dużą wytrzymałość, ciepłą barwę, doskonale przylega i posiada właściwości przeciwbakteryjne. Koronę wykonuje się techniką galwanoformingu – dużo droższa opcja lub tańsza: metodą odlewu ( tzw. wkłady lane).

Korona porcelanowa na metalu  – chociaż odznacza się wyjątkową trwałością, to ze względu na niskie walory estetyczne, jest coraz rzadziej stosowane w protetyce. Powoduje ciemne przebarwienia przy dziąśle i może uczulać. Ze względu jednak na niską cenę jest nadal popularna  wśród pacjentów.

Korona porcelanowa pełnoceramiczna – najczęściej stosowana w przednich zębach z powodu wysokich właściwości estetycznych (przypomina naturalne szkliwo). Jest ona niestety mniej wytrzymała, podatna na pękanie, ale za to nie powoduje uczuleń.

Korona porcelanowa z tlenku cyrkonu – wysokie walory estetyczne, duża wytrzymałość, nie uczula i doskonale przylega. Jednak w niektórych przypadkach, ze względu na większą grubość, mogą wystąpić problemy związane z jej prawidłowym umiejscowieniem. Barierą może też być wyższa cena z uwagi na zastosowanie tlenku cyrkonu.

Korona z metalu – dawniej najczęściej wybierana przez pacjentów z powodu niskiej ceny. Jest trwała i wytrzymała, ale ma dużo gorsze walory estetyczne, dodatkowo może uczulać.

Korona akrylowa – odznaczaja się niską wytrzymałością dlatego stosowana jest jako tymczasowe uzupełnienie.


Ciekawostka stomatologiczna:
Drukarki 3D w protetyce i stomatologii

Trwają intensywne  prace nad zastosowaniem trójwymiarowych drukarek do tworzenia zębów, uzupełnień protetycznych odznaczających się wysoką wytrzymałością, przyswajalnością i odpornością na wpływ bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Andreas Herrmann z Holandii wraz ze swoim zespołem opracował tworzywo antybakteryjne z którego wydrukowano zęby. Testy wykazały, iż polimerowy produkt jest w 99% odporny na działanie bakterii.
Obecnie połączone firmy Arfona oraz Valplast wprowadzają na rynek  specjalną drukarkę z systemem druku dwugłowicowego, która przy użyciu technologii CAD i CAM  (powszechnie stosowanej w zaawansowanej protetyce) jest w stanie wydrukować dowolny model zaprojektowany w tym systemie. Drukarka  dostępna w sprzedaży od grudnia 2016 roku.


Korony protetyczne w gabinetach Yes Dent Wrocław, Nowa Ruda i Łagiewniki  wykonywane są  komputerowo w technologii CAD i CAM z wykorzystaniem skanera optycznego i odpowiedniego oprogramowania. Gwarantuje to idealne dopasowanie korony z dokładnością do kilkunastu mikronów. Oczywiście korzystamy także z tradycyjnych metod. Protetyk Wrocław, Łagiewniki i Nowa Ruda to doskonałe dopasowanie, wysoka precyzja i wytrzymałość wszystkich uzupełnień protetycznych oraz krótki czas oczekiwania na realizację.

PROTETYKA – zagadnienia związane ze nowoczesną protetyką

Share
Share