Aktualności - Promocje - Stomatolog Radzi

YesDent

Protezy Zębowe Rodzaje

Protezy Zębowe Rodzaje

By: | Tags: , , , , | Comments: 0 | listopad 8th, 2016

Protezy zębowe rodzaje i podział protez stomatologicznych

Protetyka to część stomatologii dzięki której przy pomocy: koron, wkładów czy  protez zębowych przywracane są nie tylko braki w uzębieniu, ale i możliwość właściwego przeżuwania pokarmów. Proteza stomatologiczna to jedna z najczęściej stosowanych form zapewniających pacjentom komfort po utracie własnych zębów. Z powodu braku uzębienia pogarsza się także umiejętność wyraźnej mowy dlatego też, uzupełnienia protetyczne przywracają również i tą bardzo ważną funkcję.
Jeżeli nastąpiła utrata wszystkich zębów mamy do czynienia z protezą całkowitą, w przypadku częściowej utraty mówimy o protezie częściowej.
Proteza całkowita stosowana przy bezzębiu utrzymuje się dzięki podciśnieniu powstającemu pomiędzy podniebieniem a płytą protezy. Podczas użytkowania protez elastycznych często pojawia się problem z dolną częścią. Dlatego też pacjenci do utrzymania protezy we właściwym miejscu używają specjalnych klejów do mocowania. Kiedy pacjent w dalszym ciągu odczuwa dyskomfort proponujemy umocowanie na implantach, które gwarantuje stabilność, doskonałe przyleganie i pewność, że proteza nie opadnie czy przemieści się.

Protezy zębowe rodzaje protez w zależności od zastosowanego materiału:

protezy szkieletowe – do których wykonania użyto metal i akryl,
protezy miękkie – złożone z co najmniej dwóch lub więcej materiałów: miękkiego, okalającego dziąsła oraz twardego imitującego zęby,
protezy elastyczne – ich składnikiem są tworzywa termoplastyczne lub elastyczne oparte na: polyamidach (Duraflex , T-crystal, VisiClear),  nylonie – protezy nylonowe (Flex Star, Flexi Nylon i Valplast – pierwszy materiał nylonowy), protezy acetalowe – wykonane z elastycznego acetalu (Bredent, Dental D, Pressing, Duracetal ).

Protezy zębowe rodzaje w zależności od rodzaju mocowania:

  • protezy stałe – uzupełnienia stałe to takie, które są przytwierdzone do zębów pacjenta np. korony, mosty protetyczne (jednolite i złożone), wkłady koronowe np.inlay/onlay, wkłady koronowo – korzeniowe czy licówki porcelanowe.
  • protezy ruchome –  czyli takie, które możemy wyjąć z jamy ustnej.

Podział protez stomatologicznych ruchomych:

protezy szkieletowe – złożone z klamr i cierni na metalowej podstawie, wyjmowane,
protezy osiadające – całkowite lub częściowe leżące na dziąśle, elastyczne bez elementów metalowych, wyjmowane.


Ciekawostka stomatologiczna:

Historia protez zębowych
Już w 1550 roku p.n.e. archeolodzy odkryli na papirusie Ebersa zapiski stomatologiczne wskazujące na ślad konstrukcji protetycznych stosowanych w tamtych czasach. Podobne ślady znaleziono także na glinianych tabliczkach z Niwy czy Kodeksie Hammurabiego. Jako uzupełnień protetycznych używano zazwyczaj wcześniej utraconych własnych zębów pacjenta lub innych, żywych osób, zębów bawolich, złota czy figowca. Etruskowie z kolei w XI – XVw p.n.e. stosowali złote mosty mocowane na sąsiednich zębach.


Yes Dent Protetyka Wrocław, Nowa Ruda, Łagiewniki, to wyjątkowo precyzyjnie wykonane protezy szkieletowe, nylonowe, acetalowe, akrylowe i prace protetyczne z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. W naszych gabinetach stosujemy CAD i CAM – zaawansowaną technikę komputerową pozwalająca na idealne dopasowanie uzupełnień zębowych.

PROTETYKA – zagadnienia związane ze nowoczesną protetyką

Share
Share