Czym są nakładkowe aparaty ortodontyczne?
Nowoczesna ortodoncja oprócz aparatów ruchomych i stałych oferuje leczenie ortodontyczne nakładkami. Stanowią one nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie korekcji drobnych wad zgryzu. Nakładki wykonane są z tworzyw termoformowalnych. Formowane są na podstawie pobranego wcześniej skanu zębów pacjenta. Ich główną cechą, wyróżniającą je spośród tradycyjnych aparatów, jest znacznie wyższy komfort użytkowania. Ich przezroczysta konstrukcja sprawia, że są praktycznie niewidoczne podczas codziennego użytkowania. Dodatkowym atutem jest możliwość swobodnego zdejmowania i zakładania aparatu, dzięki temu dużo łatwiej zadbać o higienę jamy ustnej niż w przypadku leczenia aparatem stałym.
Dla kogo dedykowane są aparaty nakładkowe?
Aparaty nakładkowe, ze względu na swoje delikatne działanie są w stanie leczyć niektóre zaburzenia zgryzu. Wskazane są dla osób z niewielkimi nieprawidłowościami w ustawieniu zębów, takich jak rotacje zębów, niewielkie wychylenia czy przechylenia oraz w sytuacjach, gdy zęby są nieco stłoczone.
Chociaż tego rodzaju problemy zwykle nie wpływają na funkcjonowanie zgryzu, mogą być przyczyną niezadowolenia z wyglądu i poczucia dyskomfortu. Dodatkowo aparaty nakładkowe znajdują zastosowanie jako forma retencji po zakończonym standardowym leczeniu ortodontycznym, które wymagało użycia aparatu stałego. Dzięki nim można utrzymać efekty terapii i zapobiec powrotowi wcześniejszych nieprawidłowości.
Polecamy artykuł: Aparat retencyjny – czym jest i kiedy się go stosuje?
Zalety nakładkowych aparatów ortodontycznych
Aparaty nakładkowe często nazywane alignerami to popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród dorosłych. Wykonanie z przezroczystego materiału sprawia, że są one niemal niezauważalne na zębach, co jest niezwykle ważne dla wielu osób. Minimalne siły oddziaływujące na zęby sprawiają, że leczenie jest bezbolesne. Pacjent nosi nakładki według zaleceń lekarza przez określony czas i może je zdjąć podczas jedzenia lub mycia zębów. Ilość etapów leczenia ortodontycznego przy wykorzystaniu nakładek ustalana jest indywidualnie i może wynosić od 3 do nawet 20 cykli 3-tygodniowych.
Kolejną zaletą nakładkowych aparatów ortodontycznych jest brak ingerencji w szkliwo zębów, ponieważ nie posiadają zamków. Nie powodują także podrażnień błon śluzowych jamy ustnej. Jednak skuteczność leczenia nakładkami w dużej mierze zależy od dyscypliny pacjenta. Konieczne jest noszenie aparatu zgodnie z zaleceniami specjalisty. Regularne wizyty u stomatologa są niezbędne, aby monitorować postępy leczenia i dostosowywać plan terapeutyczny w razie potrzeby.
Kiedy aparaty nakładkowe, a kiedy stałe?
Wybór między aparatem tradycyjnym a nakładkami powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami pacjenta oraz zaleceniami ortodonty. Założenie aparatu stałego pozwala na korekcję większych wad zgryzu. Z kolei nakładki zapewniają dyskrecję i wygodę.
Warto zauważyć, że wcześniejsze przygotowanie łuków zębowych za pomocą aparatu zdejmowanego może skrócić czas leczenia aparatem stałym, przynosząc jednocześnie lepsze efekty estetyczne.
Z kolei po ściągnięciu aparatu tradycyjnego dobrze wykonać zabiegi higienizacyjne, takie jak piaskowanie i skaling. O różnicy między nimi przeczytasz w artykule: Skaling a piaskowanie – jaka jest różnica między dwoma zabiegami higienizacyjnymi?