Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego? Podpowiadamy

lipiec 3, 2023

Założenie aparatu ortodontycznego to dla wielu osób bardzo wyczekiwana chwila. Jednak trzeba mieć świadomość, że do spełnienia marzeń o pięknych i prostych zębach jeszcze długa droga pełna wyrzeczeń. Jednym z nich jest odpowiednia dieta, dostosowana do noszonego w jamie ustnej aparatu i niezwykle istotna szczególnie na początku leczenia. Jak powinny zmienić się nawyki żywieniowe? Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego? Podpowiadamy.

jedzenie po zalozeniu aparatu ortodontycznego Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego? Podpowiadamy

Jak wyglądają pierwsze dni z aparatem ortodontycznym?

Nadszedł ten długo wyczekiwany dzień – wizyta u ortodonty w celu założenia aparatu. Zwykle towarzyszą temu duże emocje, bo oto zaczyna spełniać się marzenie o pięknym uśmiechu i prostych zębach. Jednak noszenie aparatu ortodontycznego, szczególnie stałego aparatu na zęby, wiąże się z wieloma niedogodnościami. U każdego pacjenta reakcja na obecność ciała obcego w jamie ustnej może wyglądać inaczej, przede wszystkim w pierwszych dniach leczenia: jedni nie odczuwają żadnych dolegliwości, podczas gdy drudzy skarżą się na ból zębów, wewnętrzne otarcia i podrażnienia. Do noszenia aparatu trzeba się po prostu przyzwyczaić, a żeby było to łatwiejsze i mniej bolesne, zaleca się stosowanie specjalnej diety.

Co jeść w pierwszych dniach po założeniu aparatu ortodontycznego?

Pierwsze dni z aparatem ortodontycznym w jamie ustnej nie są łatwe. Pacjent może odczuwać ból i dyskomfort oraz nadwrażliwość zębów, które mogą znacznie utrudniać gryzienie i rozdrabnianie pokarmów. Dlatego w pierwszych dniach po założeniu aparatu, ortodonci zalecają jedzenie przede wszystkim pokarmów płynnych. Będą to:

  • jogurty;
  • koktajle owocowe i musy;
  • budyń i kisiel;
  • owsianki z dodatkiem zmiksowanych lub startych owoców;
  • zupy kremy (na przykład z marchewki, dyni lub groszku);
  • potrawy łatwe w przełykaniu, takie jak: kasza, ryż, puree ziemniaczane, jajecznica, gotowane warzywa starte na tarce, drobny makaron.

W planowaniu diety warto pamiętać o dostarczaniu organizmowi jak najwięcej składników odżywczych i dbać o to, by posiłki w miarę możliwości były jak najbardziej różnorodne. Nie wolno również zapominać o piciu dużej ilości wody.

Dieta przy aparacie na zęby – o czym pamiętać w kolejnych miesiącach?

Kiedy pacjent przyzwyczai się już do obecności aparatu ortodontycznego i minie pierwszy dyskomfort, można powoli wracać do wcześniejszej diety. Na początku może się to wiązać z odkrawaniem i przeżuwaniem mniejszych kawałków, ale stopniowo będzie coraz prostsze i coraz bardziej naturalne. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, dzięki którym codzienne użytkowanie aparatu będzie łatwiejsze, jak na przykład:

  • rezygnacja ze słodyczy (szczególnie tych, które się ciągną);
  • ograniczenie cukrów;
  • usunięcie z diety wszelkich produktów lepkich (jak na przykład guma do żucia), które mogłyby odkleić elementy aparatu lub utknąć w przestrzeniach międzyzębowych;
  • wyeliminowanie z jadłospisu produktów z pestkami lub ziarnami, które mogłyby zaklinować się w zakamarkach aparatu;
  • odstawienie produktów twardych (na przykład orzechów).
malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego? Podpowiadamy

Małgorzata Wojdyła-Turek,

stomatolog Yes Dent

Warto pamiętać, że produkty takie jak herbata, kawa, soki owocowe i wino, a także buraki, jagody lub niektóre cytrusy, mogą odbarwić aparat ortodontyczny. Wszystko zależy od materiału, z jakiego został on wykonany oraz koloru gumek. Dlatego jeszcze przed założeniem aparatu warto skonsultować z ortodontą ich barwę – radzi doktor Małgorzata Wojdyła-Turek, stomatolog Yes Dent.

Przeczytaj także artykuł: Po co tzw. “gumki” w aparacie ortodontycznym?

Dlaczego warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Pacjenci decydujący się na założenie aparatu ortodontycznego pragną przede wszystkim spełnić marzenie o pięknym uśmiechu. Wady zgryzu, tak zwane krzywe zęby i niewłaściwy ich rozstaw w jamie ustnej często są przyczyną kompleksów, utraty pewności siebie i znacznie gorszego samopoczucia. Ale estetyka to nie jedyna zaleta, jaką niesie ze sobą wdrożenie leczenia ortodontycznego. Dzięki niemu można również ograniczyć ścieranie się zębów i występowanie ubytków, ułatwić codzienną higienizację, zmniejszyć ryzyko występowania próchnicy i groźnych chorób przyzębia, a także zapobiec dolegliwościom bólowym związanym z wadami zgryzu. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, wyrzeczenia związane z noszeniem aparatu są warte poświęceń.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne to długi proces. Korekcja zębów i ustawienie ich w odpowiednich miejscach zajmuje zazwyczaj około dwóch lat. Przebieg i czas trwania terapii zależy przede wszystkim od wady zgryzu i rodzaju nieprawidłowości. Jest to kwestia bardzo indywidualna, którą należy szczegółowo omówić z ortodontą. Po ściągnięciu aparatu pacjenci często decydują się również na skorzystanie z dodatkowych zabiegów uzupełniających, jak na przykład wybielanie zębów lub bonding zębów, których celem jest uzyskanie jak najlepszego efektu końcowego. Zajmuje się tym stomatologia estetyczna.

Planujesz rozpoczęcie leczenia ortodontycznego?

Zadzwoń lub napisz do Yes Dent i umów się na wizytę!

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego? Podpowiadamy

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

favicon Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego? Podpowiadamy
Share