Czy chirurgiczne usuwanie ósemek boli?

maj 10, 2022

Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2024

Ósemki, popularnie nazywane zębami mądrości, często sprawiają swoim właścicielom niemałe problemy. W związku z tym nierzadko zachodzi konieczność ich ekstrakcji. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zmagają się z bólem zębów mądrości, zapoznaj się z naszym artykułem. Wskazujemy w nim, jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek, mówimy, czy boli oraz tłumaczymy, dlaczego nie warto się go bać!

chirurgiczne usuwanie osemek czy boli 150x150 Czy chirurgiczne usuwanie ósemek boli?

Ósemki, czyli zęby mądrości – po co wyrastają?

Niektóre osoby nie są w stanie zrozumieć określania ósemek jako zębów mądrości, ponieważ nierzadko wyrastają one tylko po to, by zaraz zostać usunięte. Prawda jest jednak taka, że wiele lat temu, kiedy ludzie byli zmuszeni do jedzenia twardych, często surowych produktów, ósemki bardzo im w tym pomagały – głównie w gryzieniu i żuciu. Obecnie życie wygląda nieco inaczej i trzonowce te nie są nam niezbędne, ponieważ doskonale radzimy sobie bez nich. 

Dlaczego ósemki trzeba usuwać?

Ósemki nie wyrastają u każdej osoby. Niekiedy zdarza się tak, że pojawiają się wszystkie cztery, czasami tylko część z nich, a czasami nawet nie ma ich zalążków. Kwestia ta jest indywidualna i zależy od natury każdego człowieka. Warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli zęby mądrości już zaczną się pojawiać, możliwe, że pojawi się konieczność ich usunięcia. Twarz człowieka, wraz z postępem ewolucji, zmieniała się. Obecnie nasze szczęki są znacznie węższe niż naszych przodków, przez co ósemki często nie mają wystarczającej ilości miejsca. W związku z tym nierzadko rosną one w dziwny sposób, przyczyniając się do skrzywienia innych zębów. W takiej sytuacji zazwyczaj niezbędna okazuje się interwencja ortodonty, kończąca się założeniem aparatu ortodontycznego.

Niekiedy Pacjenci, po konsultacji z lekarzem stomatologiem, decydują się na usunięcie ósemek. Decyzja taka zapada zwłaszcza w przypadku, gdy zęby te są mocno zepsute, są tzw. zębami zatrzymanymi lub funkcjonowanie z nimi powoduje odczuwalny dyskomfort.

Czy chirurgiczne usuwanie ósemek to jedyny „sposób” na zęby mądrości?

Usuwanie ósemek przez chirurga przeraża każdego, kogo czeka tego rodzaju operacja. Jest to spowodowane głównie obecnością słowa „chirurgiczne” w nazwie zabiegu. Warto jednak mieć świadomość tego, że chirurgia stomatologiczna to tylko jeden z obszarów całej stomatologii.

Usuwanie zębów przez chirurga stomatologa jest więc najlepszą opcją, na jaką można się zdecydować. Lekarz ten ma bowiem wiedzę, umiejętności, a także olbrzymie doświadczenie w kwestii przeprowadzania trudnych zabiegów – do których ekstrakcję ósemek z pewnością możemy zaliczyć. 

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Czy chirurgiczne usuwanie ósemek boli?

Małgorzata Wojdyła-Turek,

stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Chirurg stomatolog jest lekarzem, który szkolił się pod kątem przeprowadzania trudnych operacji w obrębie jamy ustnej, takich jak chirurgiczne usuwanie ósemek. Nie należy więc obawiać się tego rodzaju zabiegu, ponieważ przeprowadzany on jest zazwyczaj przez stomatologa z odpowiednią wiedzą i dużym doświadczeniem.

Jak wygląda chirurgiczna ekstrakcja ósemek?

Ekstrakcja ósemek przez chirurga musi zostać poprzedzona kilkoma istotnymi badaniami. Lekarz musi wykonać m.in. tomografię oraz zdjęcie rentgenowskie twarzoczaszki. Pozwala to na dokładne sprawdzenie ułożenia problematycznego zęba, a także ułożenie planu na cały zabieg. Nierzadko zlecane jest również wykonanie badań krwi, które pozwolą na sprawdzenie, jak funkcjonuje układ krzepnięcia krwi. 

Zabieg chirurgicznego usuwania zębów przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Czasami jednak zdarza się, że stomatolog decyduje o zastosowaniu narkozy, czyli całkowitego uśpienia Pacjenta. 

Przebieg dalszej części zabiegu usuwania ósemek przez chirurga zależny jest od warunków anatomicznych. Kiedy ząb całkowicie się wyrżnął – zadanie jest znacznie łatwiejsze. Jeśli natomiast tylko częściowo go widać, konieczne jest poświęcenie znacznie większej ilości czasu i uwagi na działania w obrębie sąsiadującej kości i błon śluzowych.

Po zakończonej operacji chirurg zazwyczaj zakłada szwy, które mają wspomóc gojenie się rany. Są one usuwane po kilku, do kilkunastu dni od zabiegu.

Czy usuwanie ósemek przez chirurga boli?

Tak, jak zostało wspomniane to już wyżej, ekstrakcja ósemek przez chirurga przebiega w znieczuleniu miejscowym lub – jeśli zapadnie taka decyzja – pod całkowitą narkozą. W związku z tym Pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu. Może towarzyszyć mu tylko delikatny dyskomfort, który zazwyczaj spowodowany jest wywieranym na szczękę naciskiem.

Warto pamiętać o tym, że usuwanie ósemek różni się od zabiegów stomatologii zachowawczej (czyli np. leczenia ubytków i próchnicy) czy higienizacji zębów. W związku z tym odczucia podczas lub tuż po operacji z pewnością będą inne, niż w przypadku wspomnianych wcześniej zabiegów. Nie należy jednak przez to się zniechęcać i rezygnować z ekstrakcji zębów mądrości, ponieważ jeśli lekarz wskazuje taką konieczność, oznacza to, że rzeczywiście należy poddać się operacji.

Ile trwa zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Usuwanie ósemek przez chirurga zazwyczaj jest dość czasochłonnym zabiegiem. Może trwać od jednej do nawet kilku godzin. Jest to jednak kwestia indywidualna, zależna przede wszystkim od warunków anatomicznych Pacjenta. 

Nie wiesz, czy Twoje ósemki wymagają chirurgicznej ekstrakcji?

Napisz lub zadzwoń do gabinetu Yes Dent i umów się na konsultację!

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Czy chirurgiczne usuwanie ósemek boli?

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Czy chirurgiczne usuwanie ósemek boli?
Share