Warning: Use of undefined constant medicom_custom - assumed 'medicom_custom' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/tidnab/domains/yesdent.pl/public_html/wp-content/themes/medicom/functions.php on line 183
🦷 Czy protezę zębową należy wymieniać? ••• Jak często wymieniać protezy zębowe całkowite i częściowe? • Blog • Yes Dent

Czy protezę zębową powinno się wymieniać? Rozwiewamy wątpliwości

grudzień 10, 2022

Protezy to świetny sposób na odbudowę górnego oraz dolnego łuku lub obu łuków zębów. Stanowią preferowane uzupełnienie dla pacjentów, którym brakuje większości zębów ze względu na wiek lub problemy, takie jak choroby dziąseł i poważne urazy. Podczas wyboru protezy pacjenci zastanawiają się, jak długo będą mogli z niej komfortowo korzystać – swobodnie się uśmiechać i jeść ulubione produkty. Żywotność danej rekonstrukcji protetycznej jest uzależniona od wielu czynników. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo dbać o protezę i kiedy należy ją wymienić.

proteza zebowa kiedy wymieniac 150x150 Czy protezę zębową powinno się wymieniać? Rozwiewamy wątpliwości

Czy trzeba wymieniać protezy zębowe?

Z biegiem lat dopasowanie protezy stomatologicznej będzie się nieuchronnie pogarszać. Dzieje się tak z powodu ciągłych przemian w strukturze kostnej. Luźne lub chwiejące się konstrukcje protetyczne mogą utrudniać wykonywanie rutynowych czynności, takich jak jedzenie i mówienie. Z drugiej strony, jeśli nie nosimy regularnie swoich protez, mogą one być zbyt ciasno dopasowane. Z tych powodów zalecane są rutynowe kontrole u stomatologa, który sprawdzi, czy w jamie ustnej nie zaszły niepokojące zmiany i czy sztuczne uzębienie nie uległo zniszczeniu. Jeśli protezy są regularnie konserwowane, a mimo to zauważymy znaczne zmiany w sposobie ich dopasowania, być może nadszedł czas, aby rozważyć ich wymianę.

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Czy protezę zębową powinno się wymieniać? Rozwiewamy wątpliwości

Małgorzata Wojdyła-Turek,

stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Podścielenie i rebazacja to dwie metody, które dentysta może zastosować, aby przedłużyć żywotność protezy. W przypadku pierwszej z nich, przy pomocy dodatkowej warstwy akrylu, uzupełniana jest powierzchnia ruchoma protezy. Rebazacja jest procesem bardziej złożonym, odnoszącym się do całkowitej wymiany materiału bazowego protezy, czyli plastikowej część, która ma symulować tkankę dziąseł z zachowaniem łuku zębowego. W ten sposób zapewnione zostaje protezom większą stabilność i lepsze dopasowanie.

Co jaki czas trzeba wymieniać protezy stomatologiczne?

Protezy mogą być wykonane z różnych materiałów stomatologicznych, od akrylu po wysokiej jakości ceramikę. Niezależnie od tego, z czego są zrobione, średni okres ich użytkowania wynosi od trzech do dziesięciu lat. Jeśli nosimy ten sam zestaw protez przez kilka lat, pamiętajmy, aby poddać go ocenie protetyka, w celu upewnienia się, że nadal funkcjonują zgodnie z oczekiwaniami i nie wymagają wymiany na nowy. 

Żywotność protez stałych i ruchomych 

Według statystyk, protezy stałe, takie jak implanty zębowekorony porcelanowewkłady koronowo-korzeniowe czy licówki porcelanowe i mosty protetyczne

wytrzymują od 5 do 10 lat. W tym czasie zarówno usta, jak i protezy mogą ulec poważnym zmianom, co skutkuje niewłaściwym dopasowaniem i nieatrakcyjnym wyglądem. Ruchome rekonstrukcje akrylowe lub protezy szkieletowe bezproblemowo posłużą nam około 2-3 lata.

Żywotność protez tymczasowych

Okres użytkowania protez tymczasowych, bez konieczności wymiany, jest znacznie krótszy i liczony w miesiącach. Proteza natychmiastowa to urządzenie protetyczne, które dentysta dopasowuje zaraz po usunięciu naturalnych zębów i jest używane do czasu, gdy protezy stałe będą gotowe, czyli przez około dwa miesiące.

Sygnały świadczące o tym, że należy wymienić protezę zębową

Przez lata konstrukcje protetyczne przeszły kilka ulepszeń, aby poprawić ich dopasowanie i funkcjonalność. Chociaż są one trwalsze niż kiedykolwiek wcześniej, ostatecznie i tak trzeba je w końcu wymieniać. Przedstawiamy oznaki, świadczące o konieczności wizyty w gabinecie w celu wymiany sztucznej szczęki. 

Protezy stają się luźne i wypadają 

Naturalne jest, że z biegiem czasu sposób dopasowania protezy zmieni się, jest to spowodowane kurczeniem się dziąseł i zużyciem zębów sztucznej szczęki. Jeśli protezy zaczynają się luzować i utrudniają jedzenie, picie, a nawet mówienie, nadszedł czas, aby je wymienić. W międzyczasie można użyć kleju do protez, ale to tylko krótkoterminowe rozwiązanie. 

Powodują dyskomfort lub uszkadzają tkankę dziąseł

Pewien dyskomfort jest normalny, gdy dopiero zaczynamy nosić protezę zębową. Po przyzwyczajeniu się dziąseł i jamy ustnej do rekonstrukcji protetycznej nie powinna ona nigdy powodować nieprzyjemnego odczucia. Jeżeli noszenie protezy jest bolesne, oznacza to, że istnieje problem związany z jakością lub dopasowaniem.

Protezy są uszkodzone lub przebarwione

Uszkodzone, wypaczone lub niewłaściwie dopasowane do jamy ustnej protezy będą podrażniać tkankę dziąseł, wnętrze jamy ustnej, a nawet język. Podrażnienie to często jest bolesne i powoduje drapanie oraz szczypanie, a nawet krwawienie tkanek. Ból może być tak silny, że dalsze noszenie sztucznych zębów nie będzie już możliwe. Ponadto u wielu osób pojawiają się owrzodzenia w miejscu, gdzie protezy ocierają się o tkankę jamy ustnej lub dziąseł.

Nawracający ból szczęki

Czasami tkanka dziąseł nie jest jedynym obszarem, który odczuwa dyskomfort z powodu źle dopasowanych protez. Nasza szczęka może również stać się obolała. Dochodzi nawet do bólów głowy z powodu podrażnienia stawu skroniowo-żuchwowego, który znajduje się po obu stronach twarzy, łącząc szczękę z czaszką. Jeśli ból jest częsty i nie ustępuje, przyczyną dyskomfortu mogą być protezy.

Czy Twoja proteza zębowa wymaga wymiany?

Zadbaj o swój komfort! Zadzwoń lub napisz i umów się na wizytę!

Przeczytaj na naszym blogu również:

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Czy protezę zębową powinno się wymieniać? Rozwiewamy wątpliwości

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Czy protezę zębową powinno się wymieniać? Rozwiewamy wątpliwości
Share