Co jaki czas trzeba wymieniać protezy stomatologiczne?
Protezy mogą być wykonane z różnych materiałów stomatologicznych, od akrylu po wysokiej jakości ceramikę. Niezależnie od tego, z czego są zrobione, średni okres ich użytkowania wynosi od trzech do dziesięciu lat. Jeśli nosimy ten sam zestaw protez przez kilka lat, pamiętajmy, aby poddać go ocenie protetyka, w celu upewnienia się, że nadal funkcjonują zgodnie z oczekiwaniami i nie wymagają wymiany na nowy.
Żywotność protez stałych i ruchomych
Według statystyk, protezy stałe, takie jak implanty zębowe, korony porcelanowe, wkłady koronowo-korzeniowe czy licówki porcelanowe i mosty protetyczne,
wytrzymują od 5 do 10 lat. W tym czasie zarówno usta, jak i protezy mogą ulec poważnym zmianom, co skutkuje niewłaściwym dopasowaniem i nieatrakcyjnym wyglądem. Ruchome rekonstrukcje akrylowe lub protezy szkieletowe bezproblemowo posłużą nam około 2-3 lata.
Żywotność protez tymczasowych
Okres użytkowania protez tymczasowych, bez konieczności wymiany, jest znacznie krótszy i liczony w miesiącach. Proteza natychmiastowa to urządzenie protetyczne, które dentysta dopasowuje zaraz po usunięciu naturalnych zębów i jest używane do czasu, gdy protezy stałe będą gotowe, czyli przez około dwa miesiące.
Sygnały świadczące o tym, że należy wymienić protezę zębową
Przez lata konstrukcje protetyczne przeszły kilka ulepszeń, aby poprawić ich dopasowanie i funkcjonalność. Chociaż są one trwalsze niż kiedykolwiek wcześniej, ostatecznie i tak trzeba je w końcu wymieniać. Przedstawiamy oznaki, świadczące o konieczności wizyty w gabinecie w celu wymiany sztucznej szczęki.
Protezy stają się luźne i wypadają
Naturalne jest, że z biegiem czasu sposób dopasowania protezy zmieni się, jest to spowodowane kurczeniem się dziąseł i zużyciem zębów sztucznej szczęki. Jeśli protezy zaczynają się luzować i utrudniają jedzenie, picie, a nawet mówienie, nadszedł czas, aby je wymienić. W międzyczasie można użyć kleju do protez, ale to tylko krótkoterminowe rozwiązanie.
Powodują dyskomfort lub uszkadzają tkankę dziąseł
Pewien dyskomfort jest normalny, gdy dopiero zaczynamy nosić protezę zębową. Po przyzwyczajeniu się dziąseł i jamy ustnej do rekonstrukcji protetycznej nie powinna ona nigdy powodować nieprzyjemnego odczucia. Jeżeli noszenie protezy jest bolesne, oznacza to, że istnieje problem związany z jakością lub dopasowaniem.
Protezy są uszkodzone lub przebarwione
Uszkodzone, wypaczone lub niewłaściwie dopasowane do jamy ustnej protezy będą podrażniać tkankę dziąseł, wnętrze jamy ustnej, a nawet język. Podrażnienie to często jest bolesne i powoduje drapanie oraz szczypanie, a nawet krwawienie tkanek. Ból może być tak silny, że dalsze noszenie sztucznych zębów nie będzie już możliwe. Ponadto u wielu osób pojawiają się owrzodzenia w miejscu, gdzie protezy ocierają się o tkankę jamy ustnej lub dziąseł.
Nawracający ból szczęki
Czasami tkanka dziąseł nie jest jedynym obszarem, który odczuwa dyskomfort z powodu źle dopasowanych protez. Nasza szczęka może również stać się obolała. Dochodzi nawet do bólów głowy z powodu podrażnienia stawu skroniowo-żuchwowego, który znajduje się po obu stronach twarzy, łącząc szczękę z czaszką. Jeśli ból jest częsty i nie ustępuje, przyczyną dyskomfortu mogą być protezy.