Jak czyścić i dbać o aparat ortodontyczny? Wyjaśniamy

kwiecień 4, 2023

Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2023

Noszenie aparatu ortodontycznego to dla wielu ludzi droga do spełnienia marzeń o pięknym uśmiechu i zdrowych, prostych zębach. Leczenie ortodontyczne jest jednak bardzo długie – może trwać nawet dwa lata, a w czasie jego trwania znacznie utrudniona jest pielęgnacja jamy ustnej. Resztki pokarmów mogą utknąć przestrzeniach międzyzębowych lub zaklinować się w zakamarkach drutów i zamków, co może skutkować rozwojem próchnicy. Codzienna higiena zarówno zębów, jak i aparatu, jest bardzo ważna. Jak czyścić i dbać o aparat ortodontyczny? Wyjaśniamy!

poprawne czyszczenie aparatu na zeby Jak czyścić i dbać o aparat ortodontyczny? Wyjaśniamy

Aparat stały i ruchomy – jakie są kryteria wyboru?

O wyborze typu aparatu ortodontycznego (stały lub ruchomy) decyduje ortodonta podczas wizyty. Warto jednak wiedzieć, że zarówno jeden, jak i drugi model spełniają tę samą funkcję – eliminują wadę zgryzu i przywracają odpowiednie umiejscowienie i ułożenie zębów w łukach zębowych. Dobierając aparat, ortodonci biorą pod uwagę kilka kryteriów, jak na przykład wiek pacjenta, stopień zaawansowania wady, etap leczenia.

  • Aparaty stałe na zęby to najczęstszy wybór dla osób dorosłych, których tkanka kostna jest już stwardniała. W takim przypadku przemieszczanie zębów to długi proces, dlatego ten typ aparatu da najbardziej skuteczne efekty i często jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Ortodonci polecają te modele również nastolatkom i dzieciom, u których zakończył się już etap wymiany zębów mlecznych na stałe.
  • Aparaty ortodontyczne ruchome występują w różnych kształtach i stosuje się je najczęściej u dzieci, które nie pozbyły się jeszcze mleczaków. Ponieważ możliwości tego typu aparatów są ograniczone, ortodonci polecają je do korekcji małych wad. Modele ruchome świetnie sprawdzają się również u dorosłych w końcowym etapie leczenia ortodontycznego, podczas tak zwanej retencji.
malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Jak czyścić i dbać o aparat ortodontyczny? Wyjaśniamy

Małgorzata Wojdyła-Turek,

stomatolog Yes Dent

Rodzice i opiekunowie bardzo często zwlekają z wizytą u ortodonty wraz ze swoimi pociechami. Uważają, że skoro mleczaki i tak wypadną, leczenie jest niepotrzebne. To poważny błąd, który wynika z ich niewiedzy. Nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej – również mlecznych – utrudnia codzienną pielęgnację i stwarza idealne warunki do rozwoju próchnicy. Ta natomiast może w przyszłości stwarzać poważne problemy stomatologiczne – wyjaśnia Małgorzata Wojdyła-Turek, stomatolog Yes Dent.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego – dlaczego jest tak istotne?

Bez względu na typ aparatu, jest on użytkowany przez pacjenta długi czas. Znajduje się w jamie ustnej, gdzie ma do czynienia z wieloma bakteriami, których obecność jest nieunikniona podczas codziennego funkcjonowania i związana z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie, połykanie czy nawet oddychanie. Resztki jedzenia lubią utknąć w przestrzeniach międzyzębowych lub wbić się w druty i zamki aparatu. Pozostawienie ich tam oznaczałoby stworzenie bakteriom idealnego środowiska do żerowania, co skutkowałoby rozwojem próchnicy i pojawieniem się ubytków, które mogą wymagać leczenia kanałowego.

Lista produktów do czyszczenia aparatu na zęby. Skompletuj potrzebne materiały!

Do czyszczenia aparatu ortodontycznego potrzebujesz:

  • tradycyjnej szczoteczki do zębów (a w przypadku aparatu ruchomego – dwóch);
  • szczoteczki ortodontycznej;
  • szczoteczki jednopęczkowej, specjalnej szczoteczki z wąską końcówką lub irygatora dentystycznego – będą potrzebne do pielęgnacji przestrzeni między zębami;
  • płynu do płukania zębów;
  • nici dentystycznej;
  • specjalistycznego preparatu do czyszczenia protez zębowych (do typów ruchomych);
  • pojemnika do przechowywania aparatu ortodontycznego ruchomego.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

Czyszczenie aparatu ortodontycznego w typie ruchomym nie powinno nikomu sprawiać kłopotów. Łatwo utrzymać go w czystości, wykonując następujące kroki:

  1. Ściągnij aparat i usuń wszelki brud z płytki oraz metalowych elementów. Wykorzystaj do tego szczoteczkę i pastę do zębów. Świetnie sprawdza się również preparat do protez zębowych. Po wyszczotkowaniu opłukaj aparat w letniej wodzie.
  2. Umyj zęby szczoteczką i pastą.
  3. Raz w tygodniu przeprowadź konserwację aparatu za pomocą specjalnych środków. Zlikwiduje to nieprzyjemny zapach i zdezynfekuje całe urządzenie.
  4. Zaopatrz się w specjalny pojemnik do przechowywania aparatu, gdy go nie nosisz. Pamiętaj też o regularnej dezynfekcji tego pudełka.

Jak czyścić aparat ortodontyczny stały?

Czyszczenia stałego aparatu ortodontycznego jest nieco bardziej problematyczne i z pewnością wymaga doświadczenia i wprawy, ale z biegiem czasu wejdzie w nawyk.

  1. Na początku usuń z aparatu wszelkie elementy ruchome (na przykład wyciągi ortodontyczne).
  2. Oczyść aparat – zacznij od tych części, które znajdują się na zębach trzonowych (pierścienie i rurki), a następnie przednich (zamki i łuk). Użyj do tego specjalistycznej szczoteczki w kształcie litery V.
  3. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą szczoteczki i nici dentystycznych.
  4. Umyj zęby bez aparatu w tradycyjny sposób – szczoteczką i pastą.
  5. Na koniec użyj płynu do płukania ust i wypłucz jamę ustną (jeśli ortodonta nie dał ci innych zaleceń).

Zauważyłeś u siebie problemy ze zgryzem, a zwlekasz z wizytą u ortodonty?

Zadzwoń lub napisz do Yes Dent i umów się na wizytę!

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Jak czyścić i dbać o aparat ortodontyczny? Wyjaśniamy

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

favicon Jak czyścić i dbać o aparat ortodontyczny? Wyjaśniamy
Share