Diagnoza, mówiąca o konieczności podjęcia leczenia kanałowego, często przeraża Pacjentów. Boją się oni rozpocząć tego rodzaju kurację, ponieważ nie wiedzą, czego dokładnie powinni się spodziewać – ani pod kątem bólu, ani kosztów, ani czasu leczenia. Jeśli jesteś w gronie osób zainteresowanych tematem endodoncji, to znalazłeś się we właściwym miejscu. Prezentujemy poradnik dla Pacjenta, w którym tłumaczymy najważniejsze kwestie dotyczące leczenia kanałowego zębów!
Czym jest leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe nazywane jest również leczeniem endodontycznym. Polega ono na bardzo dokładnym i precyzyjnym usunięciu fragmentu tkanki zęba, która uległa nieodwracalnej zmianie. Nie jest to jednak koniec zabiegu, ponieważ po tym powinno nastąpić czyszczenie kanału, a następnie jego dokładne wypełnienie. Ważny jest na tym etapie wybór odpowiedniego materiału, czyli tzw. wypełniacza. Jego rodzaj i jakość mają wpływ na dalszą regenerację zęba.
W jakich sytuacjach niezbędne okazuje się leczenie kanałowe zębów?
Leczenie endodontyczne niezbędne jest m.in. w przypadku, gdy w obrębie danego zęba stwierdzono poważny stan zapalny. Wówczas najlepszą możliwą opcją jest zdecydowanie się na leczenie kanałowe pod mikroskopem. Ten wariant kuracji pozwala bowiem na uniknięcie resekcji zęba, czyli jego usunięcia. Nie ma też późniejszej konieczności korzystania z protetyki stomatologicznej, w celu uzupełnienia luki po usuniętym zębie.
Ile trwa kanałowe leczenie zęba?
Czas trwania kanałowego leczenia zęba jest kwestią mocno indywidualną. Zależy to przede wszystkim od tego, który ząb wymaga interwencji lekarza, a także w jakim dokładnie jest stanie. Najwięcej czasu wymaga leczenie endodontyczne zarówno górnych, jak i dolnych szóstek, siódemek i ósemek. Zęby te są trzy- lub czterokanałowe, przez co ich kuracja wymaga najwięcej pracy.
Czy leczenie kanałowe zęba boli?
Leczenie kanałowe zębów odbywa się przy podaniu miejscowego znieczulenia. Oznacza to, że mimo iż każdy z nas ma inny próg bólu, zazwyczaj zabieg ten jest praktycznie bezbolesny. Niekiedy Pacjenci mogą odczuwać delikatny dyskomfort, jednak częściej jest to związane z naciskiem, jaki wywierany jest przez narzędzia, używane do wykonania zabiegu.
Po zakończonym leczeniu endodontycznym ból i obrzęk w miejscu chorego zęba stopniowo powinny ustępować. Kiedy jednak kilka dni po przeprowadzonym zabiegu nadal utrzymuje się jedno z wymienionych objawów – warto udać się do stomatologa na wizytę kontrolną.
Kiedy konieczne jest przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego zębów?
Niekiedy okazuje się, że leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanych skutków, tzn. ból i dyskomfort nadal się utrzymuje. W takiej sytuacji często niezbędne okazuje się przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego, czyli tzw. re-endo. Tego rodzaju leczenie, mimo iż przebiega podobnie do pierwotnego, nierzadko bywa nieco bardziej skomplikowane.
Do konieczności przeprowadzenia re-endo dochodzi w sytuacji, gdy przykładowo wypełnienie leczonego kanałowo zęba zostało wykonane nieprawidłowo lub ubytek został niecałkowicie wypełniony. Często przed podjęciem decyzji o powtórnym leczeniu kanałowym wykonywane jest zdjęcie RTG, które pozwala upewnić się, czy jest taka konieczność.
Jaki jest koszt kanałowego leczenia zębów?
Całkowity koszt leczenia endodontycznego zależny jest m.in. od tego, które zęby muszą zostać poddane zabiegowi. Najwięcej może wynieść leczenie zębów, które mają wiele kanałów, a są to cztero- lub trzykanałowe ósemki, siódemki i szóstki. Do tego dochodzi również ilość chorych zębów. Warto pamiętać jednak o tym, że zazwyczaj leczenie jest rozłożone w czasie – tak, by Pacjent czuł się maksymalnie komfortowo podczas pojedynczego zabiegu.