Próchnica to choroba zakaźna
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że próchnica to poważna i groźna choroba, a do tego zakaźna. Obecne w jamie ustnej bakterie atakują twarde tkanki zęba, co prowadzi do demineralizacji szkliwa, uszkodzenia kolejnych struktur zębowych i powstawania ubytków. Nieleczona i postępująca próchnica przenika do głębszych warstw komórek, niszczy nerwy i korzenie aż do tego stopnia, że konieczna może być ekstrakcja zęba i zastąpienie go implantem zębowym. Choroba próchnicza rozwija się bardzo szybko, a bakterie błyskawicznie rozprzestrzeniają się po całej jamie ustnej.
Przyczyny próchnicy zębów
Istnieje pięć podstawowych przyczyn powstawania próchnicy zębów. Są to:
Niewłaściwa dieta a próchnica
Złe nawyki żywieniowe, a szczególnie dieta bogata w cukier i niskowartościowe posiłki, stwarzają idealne warunki do rozwoju próchnicy. Bakterie uwielbiają środowiska słodkie, a więc wszelkie słodycze, gazowane napoje, a także owoce. Wpływ na powstawanie próchnicy ma również podjadanie i nieregularne spożywanie posiłków. Bardzo istotny w tym przypadku jest czas: im dłużej cukier pozostaje w jamie ustnej, tym większe szkody mogą wyrządzić bakterie. To dlatego tak ważne jest unikanie słodyczy długorozpuszczalnych (na przykład cukierków) i mycie zębów po jedzeniu (a także płukanie i nitkowanie).
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej (lub jej brak)
Zła higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na powstawanie próchnicy. Niewłaściwe lub zbyt rzadkie mycie, a często również całkowite zapominanie o pielęgnacji sprawia, że bakterie żerujące w jamie ustnej mają idealne warunki do rozwoju. Na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych zalegają resztki jedzenia, którymi żywią się niebezpieczne mikroorganizmy. Dlatego istotne jest nie tylko regularne szczotkowanie, ale także używanie po posiłkach płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych.
Złe szczotkowanie zębów
By zapobiegać próchnicy, warto myć zęby szczoteczką 2-3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Do oczyszczania trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych idealnie nada się nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej. Bardzo ważna jest pielęgnacja zębów przed snem, kiedy organizm zmniejsza wydzielanie śliny. Do codziennej higieny należy używać wysokiej jakości produktów, a szczególnie szczoteczki dostosowanej do naszych zębów, by nie wywołać podrażnień i krwawienia dziąseł.
Brak regularnych wizyt u dentysty
Do stomatologa zwykle udajemy się, gdy poczujemy ból lub zauważymy na zębach niepokojące objawy, takie jak przebarwienia lub krwawienie. Niestety w takich wypadkach często okazuje się, że jest już za późno, co oznacza nie tylko nieprzyjemne dolegliwości, ale także znacznie większe koszty leczenia. Kontrole dentystyczne powinno się przeprowadzać minimum dwa razy w roku. Zajmuje się tym stomatologia zachowawcza. W zależności od potrzeb (na przykład jeśli nasze zęby są szczególnie podatne na zmiany próchnicowe) lekarz może zalecić częstsze wizyty, nawet co trzy miesiące.
Czynniki dodatkowe
Na rozwój próchnicy mają również wpływ inne czynniki dodatkowe, jak na przykład nałogi (szczególnie palenie papierosów i alkohol) oraz stres.