Jak przebiega tomografia komputerowa zębów?
Badanie radiologiczne, czyli tomografia zębów, jest bezinwazyjnym, nowoczesnym sposobem na uzyskanie dokładnego obrazu całego uzębienia. Przebiega ono w bardzo łatwy sposób – Pacjent staje w wyznaczonym miejscu, z głową umieszczoną wewnątrz maszyny. Radiolog odpowiedzialny za wykonanie badania ustawia w odpowiedni sposób badaną osobę oraz daje wszelkie wskazówki, jak powinna ona zachowywać się podczas wykonywania tomografii zębów. Nierzadko Pacjent dostaje również specjalną kamizelkę, która odbija promieniowanie, emitowane podczas badania.
Podczas badania tomograficznego zębów, wokół głowy Pacjenta kręci się specjalna głowica, której zadaniem jest wykonanie obrazu poszczególnych tkanek. W pierwszej chwili może wydawać się to nieco niekomfortowe, nie należy jednak nastawiać się, że rzeczywiście tak będzie. Całe badanie przebiega bardzo szybko i bezboleśnie, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa nawet żadnego dyskomfortu.
Kto może przeprowadzić tomografię szczęki lub żuchwy?
Tomografia komputerowa zębów przeprowadzana jest przez uprawnioną do tego osobę, czyli najczęściej przez radiologa, który wykwalifikowany jest do wykonywania tego rodzaju badań. Dzięki temu będzie pewność, że zostało ono przeprowadzone w odpowiedni sposób oraz nie ma obaw, że wyniki nie będą wiarygodne.
Od jakiego wieku można wykonywać tomografię 3D szczęki?
Tomografia zębów powinna być wykonywana jedynie w przypadku, gdy została zlecona przez lekarza. Ten z kolei wie, u kogo badanie to może być wykonane, a kiedy warto z niego zrezygnować. Jeśli więc specjalista stomatolog wskazuje, że tomograf żuchwy lub szczęki powinien zostać przeprowadzony u dziecka – warto posłuchać jego zaleceń. Często uzyskanie szczegółowego obrazu uzębienia jest warunkiem koniecznym przed rozpoczęciem dalszego leczenia.
Czy tomografia komputerowa zębów niesie ze sobą jakiekolwiek konsekwencje?
Na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia do wykonywania tomografii komputerowej zębów, dzięki czemu badanie nie stanowi żadnego zagrożenia. Oczywiście nie powinno ono być wykonywane zbyt często, jednak dawka promieniowania, jaka jest emitowana podczas pojedynczego badania, nie jest bardzo duża. Dzięki temu nie należy się obawiać, że wpłynie ona na nasze zdrowie lub samopoczucie.