5 kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki do zębów

styczeń 10, 2023

Pielęgnacja jamy ustnej to podstawa. Wiedzieli o tym już nasi przodkowie. Historia powstania pierwszej szczoteczki do zębów sięga 1498 roku. Naturalnie różniła się ona od tych, których teraz używamy. Aktualnie dostępnych mamy wiele, dużo skuteczniejszych możliwości. Pomimo to źle dobrana szczoteczka nie spełni prawidłowo swojego zadania. Z tego powodu podpowiadamy 5 kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki do zębów. 

chirurgiczne usuwanie osemek czy boli 150x150 5 kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki do zębów

Dlaczego szczotkowanie zębów jest ważne? 

Nasze zęby mają na celu: odgryzać, rozgniatać, rozdrabniać i rozcierać pokarm. Utrzymują one zatem stały kontakt z żywnością. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej powoduje, że zalegające pozostałości jedzenia są źródłem pożywienia dla bakterii. Szczotkowanie zębów pozwala na zneutralizowanie kwaśnego pH, pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust oraz zapobiega chorobom, m.in. takim jak próchnica zębówSystematyczność i skuteczność wykonywania tej czynności, to gwarancja pięknego i zdrowego uśmiechu. Jako uzupełnienie higieny zębów można potraktować ich wybielanie i higienizację jamy ustnej.

Rodzaj szczoteczki do zębów — zwykła czy elektryczna?

Podstawowe rozróżnienie szczoteczek do zębów to podział na te manualne i elektryczne. Zawsze warto podczas konsultacji z dentystą zapytać, jakie właściwości powinna spełniać szczoteczka indywidualnie dopasowana do naszych zębów i dziąseł. 

Szczoteczka manualna 

To najpowszechniejszy i najczęściej wybierany rodzaj szczoteczki do zębów. Charakteryzuje je plastikowa lub bambusowa rączka, u której czubka znajduje się nylonowe włosie. Niektóre z nich zawierają dodatkowe akcesoria, m.in. takie jak nakładki, czyszczące język. Jej wybór wydaje się być prosty dla wielu. Często decyzje są podejmowane na podstawie ceny, producenta czy wyglądu. Duże znaczenie przy jej wyborze mają jednak też inne kwestie, takie jak stopień twardości włosia, rodzaj włókien szczoteczki czy jej wielkość. 

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 5 kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki do zębów

Małgorzata Wojdyła-Turek,

stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Dobrze dobrana szczoteczka manualna do zębów to pierwszy krok do sukcesu. Korzystanie z niej może być skuteczne jedynie wtedy, jeśli będziemy prawidłowo stosować techniki mycia zębów. To połączenie zagwarantuje nam, że szczoteczka dotrze do trudno dostępnych zakamarków i nie podrażni dziąseł.

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna przewyższa niektórymi funkcjami szczoteczkę manualną. Ta pierwsza pozwala na wykonanie większej liczby obrotów. Dzięki temu skuteczność czyszczenia zębów szczoteczką elektryczną, w porównaniu do szczoteczki tradycyjnej, jest znacznie większa. Istnieje jednak kilka rodzajów szczoteczek automatycznych, które różnią się od siebie technologią czyszczenia i wykonywanymi ruchami.

  • Szczoteczka elektryczna obrotowa (rotacyjna) – charakteryzuje ją okrągła główka i naprzemienne poruszanie się w prawo i w lewo. Owalny kształt pozwala na umycie każdego zęba z osobna,
  • szczoteczka elektryczna obrotowa (pulsacyjna) – jej dodatkowym atutem jest wykonywanie ruchu pulsacyjnego,
  • szczoteczka soniczna (wibrująca) – mają one podłużną główkę, a ruch odbywa się góra-dół. Rozmiar jej główki jest zwykle większy, co powoduje, że myje ona większą powierzchnię za jednym razem,
  • szczoteczka ultradźwiękowa – wytwarza fale, które rozbijają bakterie.

Potrzeba szczoteczki specjalistycznej 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na rynku dostępne są wersje szczoteczek specjalistycznych. Wśród nich wyróżnić można szczoteczkę do zębów z aparatem ortodontycznym, wyposażoną w specjalne włosie, pozwalające czyścić zęby nad i pod zamkami. Innym rodzajem szczoteczek specjalistycznych są te przeznaczone do protez stomatologicznych. Charakteryzuje je dość twarde i równo ustawione włosie. Szczoteczki jednopęczkowe pozwalają dotrzeć m.in. do zębów stłoczonych. Podobne zastosowanie wykazują szczoteczki międzyzębowe. Osobom, które przeszły zabieg chirurgiczny w jamie ustnej, na przykład resekcję wierzchołka korzenia zęba lub usuwanie zębów mądrości, zaleca się stosowanie szczoteczek pooperacyjnych. 

Twardość włosia szczoteczki do zębów 

Zależności dotyczące twardości włosia są praktycznie te same przy szczoteczkach elektrycznych, jak i przy szczoteczkach manualnych. Ich wybór zależy od typu naszych dziąseł. Wśród nich wyróżnić można:

  • szczoteczka z twardym włosiem (oznaczana jako hard) – odpowiednia dla zdrowych dziąseł i u osób palących lub pijących regularnie kawę z uwagi na powstający w wyniku tego nalot na zębach, 
  • szczoteczka ze średnio-twardym włosiem (oznaczana jako medium) – sprawdzi się u większości osób, jest odpowiednia dla zdrowych dziąseł, 
  • szczoteczka z miękkim włosiem (oznaczana jako soft) – dla dziąseł delikatnych i nadwrażliwych, dotkniętych problemem krwawienia, 
  • szczoteczka przeznaczona do implantów zębów — włosie o średnicy 0,08-0,012 mm. 

Rodzaj włókna szczoteczki do zębów 

Przy wyborze szczoteczki do zębów należy wziąć pod uwagę rodzaj włókna. Pierwsze z nich jest czyszczące. Zaleca się, aby było ono zaokrąglone i gładkie. Drugie to włókno polerujące, dzięki którym nasze zęby są gładkie i lśniące. 

Rozmiar szczoteczki do zębów 

Rozmiar powinien być dopasowany do wielkości jamy ustnej użytkownika szczoteczki tradycyjnej lub elektrycznej. Wraz z wiekiem jest ona większa, dlatego inną wybierzemy dla dzieci, a inną dla dorosłych. Dla tych pierwszych długość główki wynosi od 7,5 do 15 mm, szerokość do 10 mm, a rączka od 10 do 13 cm. U dorosłych natomiast długość główki oscyluje w przedziale 20-30 mm, jej szerokość do 15 mm, a rączka 10-18 cm. 

Nie jesteś pewny, która szczoteczka jest odpowiednia dla Twojego typu zębów i dziąseł?

Umów się na wizytę konsultacyjną i poproś o pomoc specjalistę!

Przeczytaj na naszym blogu również: 

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 5 kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki do zębów

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon 5 kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki do zębów
Share