Co zamiast implantu? Poznaj możliwości na uzupełnienie brakującego zęba

marzec 29, 2021

Usunięcie zęba wiąże się z koniecznością zastąpienia go w inny sposób. Do wyboru mamy implanty, mosty oraz różnego rodzaju protezy. Specjalista zaproponuje metodę najlepszą nie tylko dla naszego portfela, ale również stanu zdrowia i uzębienia. Poniżej prezentujemy kilka popularnych możliwości, które z powodzeniem uzupełnią powstałą lukę w uzębieniu. Zapraszamy do czytania!

uzupelnienie brakujacego zeba 300x225 Co zamiast implantu? Poznaj możliwości na uzupełnienie brakującego zęba

Dlaczego uzupełnienie brakującego zęba jest konieczne?

Zacznijmy od tego, dlaczego ubytek w uzębieniu jest konieczny do uzupełniania. Przecież wydawałoby się, że pozostawienie luki w niewidocznym miejscu nie wpłynie na estetykę. Nic bardziej mylnego. Nawet pojedynczy brak w uzębieniu może spowodować komplikacje związane ze zmianami w układzie zgryzu. Ekstrakcja zęba sprawia, że pozostałe zęby powoli wypełniają dostępną przestrzeń. Nie zawsze dzieje się to w linii prostej. Zęby mogą wykrzywiać się lub pochylać w różnych kierunkach.

kazimierz lys chirurg stomatolog 150x150 Co zamiast implantu? Poznaj możliwości na uzupełnienie brakującego zęba

dr Kazimierz Łyś, chirurg stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Warto dodać, że wszystkie te zmiany oddziałują także na okoliczne mięśnie i stawy. W efekcie przeciążeń zęby niszczeją i szybciej dochodzi do wypadania kolejnych. Ponadto brak zębów utrudnia prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, co z kolei odbija się na problemach z trawieniem.

Czym uzupełnić brakujący ząb?

Najlepszą metodą na uzupełnienie brakującego zęba jest implant stomatologiczny. Dzięki niemu nie ryzykujemy zanikiem kości i skracamy ogólny czas leczenia. Sztuczny ząb będzie zapobiegał przemieszczaniu się reszty uzębienia i innym nieprawidłowościom. Implanty cenione są także za trwałość i niezawodność.

Szukasz czegoś, co zastąpi implant? Doradzimy w wyborze!

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

Inne możliwości protetyczne zamiast implantu

Wstawianie implantu wiąże się z zabiegiem chirurgicznym, na który nie każdy się decyduje. Najczęściej źródłem niechęci jest strach przed bólem lub odrzuceniem implantu. Na szczęście istnieją również inne metody uzupełnienia ubytku, które pomogą w uzyskaniu estetycznego uśmiechu.

Most protetyczny zamiast implantu

Most protetyczny jest rodzajem stałej protezy, która najczęściej uzupełnia kilka zębów. Tworzy się go, łącząc ze sobą kilka koron zębowych mocowanych na filarach. Podstawą dla korony może być implant, jednak korzysta się też z naturalnych zębów, o ile są w dobrym stanie. Zęby, na których osadza się most, nie muszą być specjalnie przygotowywane, warto jednak wspomnieć, że proteza po pewnym czasie wymaga wymiany.

protetyczne zamienniki implantow 300x200 Co zamiast implantu? Poznaj możliwości na uzupełnienie brakującego zęba

Proteza ruchoma zamiast implantu stomatologicznego

Protezy zębowe ruchome są uzupełnieniem, które, jak sama nazwa wskazuje, można wyjmować. Używa się ich przy większym ubytkach lub całkowitym braku zębów. Protezy zębowe są odporne na środowisko jamy ustnej, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie i nie zakłócają posiłków. Na protezie umieszcza się zęby z ceramiki, akrylu lub kompozytu. Niestety proteza uszkadza się z czasem i należy ją wymieniać średnio co 5 lat. Problematyczny bywa też zanik kości, z jego powodu stomatolog może zalecić osadzenie protezy na implantach.

Boisz się, że wszczepienie implantów będzie boleć? Wyjaśniamy to w artykule: Czy wszczepienie implantów zębów jest bolesne? Poradnik dla pacjentów.

Jak uzupełnić uzębienie bez implantów?

Najlepszą metodą, aby uniknąć implantów, jest odpowiednia opieka dentystyczna. Nie czekajmy ze zgłaszaniem się po pomoc w razie bólu zęba. Jest wiele sposobów, które pomogą nam uciec przed ekstrakcją, począwszy od stomatologii zachowawczej po endodoncję, czyli kanałowe leczenie zębów.

Warto wiedzieć, że ząb po leczeniu kanałowym można wypełnić wkładem koronowo-korzeniowym, który nie tylko wzmocni jego strukturę, ale umożliwi też wykonanie estetycznej korony bądź wkładu – onley, inley, overley.

Sposoby uzupełnienia zęba – podsumowanie

Zastanawiając się nad uzupełnieniem brakującego zęba, należy wziąć pod uwagę więcej czynników, niż tylko samą estetykę. Brak zęba może okazać się o wiele poważniejszy w skutkach, niż mogłoby nam się wydawać. Po jakimś czasie zaczną pojawiać się problemy z żuciem i zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, co z kolei przełoży się na częste bóle głowy i przewlekłe zmęczenie.

Pamiętajmy, że odpowiednie zaplanowanie leczenia w centrum stomatologii Yes Dent uchroni nas przed podjęciem ostatecznych środków i pomoże zachować naturalny uśmiech na wiele lat.

Szukasz sposobu na uzupełnienie braku w uzębieniu?

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

kazimierz lys chirurg stomatolog 150x150 Co zamiast implantu? Poznaj możliwości na uzupełnienie brakującego zęba

Autor wpisu

Kazimierz Łyś

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Co zamiast implantu? Poznaj możliwości na uzupełnienie brakującego zęba
Share