Krwawienie dziąseł może mieć wiele przyczyn. Często bagatelizujemy ten problem, myśląc, że to efekt uszkodzeń mechanicznych, powstałych podczas szczotkowania zębów. Prawie zawsze oznacza jednak, że w naszym organizmie toczą się jakieś zmiany chorobowe. Dojście do tego, co jest przyczyną krwawienia z dziąseł, pozwoli nam wdrożyć odpowiednie metody leczenia, które pomogą uporać się z tym problemem.
Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł?
Przyczyn krwawienia może być kilka. Jeśli dotyczy nas ta dolegliwość, powinniśmy poinformować o tym naszego lekarza. Dojście do przyczyny problemu pozwoli na jego szybkie wyeliminowanie. Lekceważenie krwawienia z dziąseł może mieć dla nas przykre konsekwencje, w postaci niezdiagnozowanej w porę choroby.
Nieprawidłowa higiena zębów przyczyną krwawienia dziąseł
Niedokładne, niedbałe szczotkowanie zębów to najczęściej przyczyna odkładania się kamienie nazębnego na płytce. W efekcie może dojść do zapalenia dziąseł, objawiającego się opuchlizną i krwawieniem. Proces ten postępuje bardzo szybko, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Podstawą prawidłowej higieny są regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym oraz dokładne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie. Nie wolno zapominać o używaniu nici dentystycznych, które dokładnie oczyszczą przestrzenie międzyzębowe.
Krwawienie może być także spowodowane mechanicznym uszkodzeniem dziąseł, do którego dochodzi podczas czyszczenia zębów. Przyczyną uszkodzenia tkanek miękkich w jamie ustnej jest niewłaściwa technika szczotkowania, bądź używanie zbyt twardej szczoteczki.
Paradontoza najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł
Gdy stan zapalny rozszerzy się na przyzębie, wówczas mamy do czynienia z paradontozą. Za główną przyczynę rozwoju choroby uznaje się nieprawidłową higienę zębów, a tym samym doprowadzenie do nagromadzenia się kamienia nazębnego. Wskutek powstałego stanu zapalnego dziąsła puchną, pojawia się bolesność i krwawienie. Jeśli zauważymy u siebie te objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do wybranego gabinetu stomatologicznego w celu rozpoczęcia leczenia.
Dieta uboga w witaminy prowadzi do krwawienia z dziąseł
Często przyczyną krwawienia jest dieta niedoborowa. Jest to sygnał, że w naszym organizmie brakuje witamin, szczególnie witaminy C i K oraz D i A. Przyczyną może być spożywanie zbyt małej ilości warzyw i owoców, a także wyjałowienie organizmu, spowodowane przebytą kuracją antybiotykami.
Krwawienie dziąseł oznaką toczących się chorób
Dziąsła mogą informować nas o tym, że coś złego dzieje się w organizmie. Krwawienie często oznacza podwyższony poziom glukozy we krwi, którego następstwem jest cukrzyca. Także choroby wątroby, takie jak marskość, mogą się objawiać krwawiącymi dziąsłami.
Niedokrwistość możliwą przyczyną krwawiących dziąseł
Powodem krwawienia dziąseł mogą także być rozwijające się w organizmie choroby. Najczęściej jest to niedokrwistość. Jej źródła mogą być prozaiczne, jak niedobór żelaza, albo poważne, związane z chorobą nowotworową. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi, by ustalić dokładną przyczynę.
Jak poradzić sobie z krwawiącymi dziąsłami?
Najważniejsze w leczeniu krwawienia dziąseł i zapobieganiu nawrotom będzie szybkie dotarcie do źródła problemu. W tym celu czeka nas wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, wykonanie podstawowych badań z krwi oraz wizyta u stomatologa.
#1 sposób – właściwa higiena jamy ustnej
Jeśli do tej pory zaniedbywaliśmy higienę zębów, najwyższa pora to naprawić. Dokładne szczotkowanie dwa razy dziennie to minimum. Jeśli jednak mamy tendencję do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, powinniśmy czyścić zęby po każdym posiłku. Nie zapominajmy także o usuwaniu resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych.
Jeżeli naszym problemem była niewłaściwa technika szczotkowania, powodująca urazy, powinniśmy nauczyć się myć zęby w taki sposób, by nie uszkodzić przy tym dziąseł. Pomocna może się także okazać wymiana szczoteczki na taką z miękkim włosiem.
#2 sposób – wykonanie higienizacji w gabinecie
Usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego może odbyć się tylko w gabinecie stomatologicznym za pomocą odpowiedniego sprzętu dentystycznego. W tym celu należy przede wszystkim wykonać skaling. Jeżeli nasze zęby są wyjątkowo zaniedbane, co doprowadziło do zapalenia, warto zdecydować się na pełną higienizację, w której skład wchodzą także piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzacja. Pomoże nam to w zachowaniu zdrowych zębów i dziąseł na dłużej.
#3 sposób – zmiana nawyków żywieniowych
W zwalczaniu niedoborów witaminy C pomocne będzie włączenie do jadłospisu bogatych w nią warzyw i owoców, takich jak cytrusy, jagody, czerwona papryka i kiszona kapusta. Z kolei witaminę K znajdziemy w takich produktach, jak soja, pomidory i szpinak. Nie zapominajmy także o suplementowaniu witaminy D, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych.
#4 sposób – domowe płukanki ziołowe
Domowe metody na dłuższa metę nie rozwiążą naszego problemu, ale z pewnością przyniosą nam ulgę. Do płukania jamy ustnej stosujmy te zioła, które działają łagodząco i przeciwzapalnie. Odpowiednie będą to tego szałwia, nagietek i rumianek. Zioła zaparzamy we wrzątku, a następnie płuczemy jamę ustną przez kilka minut. Płukanki można stosować nawet kilka razy dziennie.