Co oznacza ból zęba u dzieci? Gdzie szukać pomocy dla pociechy z bolącym zębem?

marzec 29, 2021

Ból zęba może skutecznie przerwać nam codzienne aktywności i zmusić do szybkiego poszukiwania pomocy. Jeszcze trudniej bywa z maluchami, które nie rozumieją co się z nimi dzieje i wielokrotnie nie potrafią wskazać źródła bólu. Co więcej, dzieci bagatelizują drobne niedogodności, dlatego często mamy wrażenie, że ból zęba pojawił się nagle, bez żadnych wcześniejszych oznak. W poniższym poradniku dowiecie się, jak szybko pomóc maluchowi i jakie kroki podjąć, aby jak najszybciej zminimalizować dolegliwości. Zapraszamy do czytania!

bol zeba u dziecka 300x200 Co oznacza ból zęba u dzieci? Gdzie szukać pomocy dla pociechy z bolącym zębem?

Czy dziecięce zęby bolą tak samo?

Przez długie lata wśród rodziców powielany był mit, że ból zęba u dzieci nie może być tak samo silny, jak u dorosłego. Owszem, mleczaki nie są tak samo ukorzenione, jak zęby stałe, jednak mają system nerwowy, który pozwala maluchom odczuwać wszystkie zębowe dolegliwości. Ból mleczaków może być równie dotkliwy, co zębów stałych, a zdezorientowany maluch dodatkowo boi się, gdyż nie wie co dzieje się z jego ciałem.

Warto dodać, że na szybkie pojawienie się bólu u dzieci wpływa nie tylko nieświadomość własnego ciała, ale również specyficzna budowa mleczaków. Pierwsze zęby nie są tak dobrze zmineralizowane, dlatego wszelkie stany zapalne rozwijają się w nich o wiele szybciej niż w zębach stałych.

Maluch skarży się na bolący ząb? Dobierzemy odpowiednie leczenie

Zadzwoń

Skąd bierze się ból zębów u dzieci?

Ból zębów u dzieci może mieć takie same przyczyny jak u dorosłych. Popularne założenie, że nie opłaca się leczyć mleczaków, gdyż za chwilę wypadną, jest szkodliwe. Jeśli nasza pociecha skarży się na ból zęba, to nie warto bagatelizować problemu i należy szybko zgłosić się do stomatologa dziecięcego.

Źródłem bólu może być nie tylko wyżynający się ząb stały, często jest nim rozwijająca się próchnica i stan zapalny dziąsła. Pamiętajmy też, że im więcej cukru w diecie, tym bardziej osłabione jest szkliwo dziecięcych zębów. Wystarczy dodać do tego nieprawidłową higienę jamy ustnej i częste bóle zębów mamy jak w banku.

Planujesz pierwszą wizytę z dzieckiem u dentysty? Zaglądnij do naszego poradnika: Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik.

Co może być przyczyną bólu zęba u dziecka?

Przyczyn bólu zębów u dzieci może być wiele. Nie zawsze będzie to ostry stan zapalny, dlatego warto nauczyć się je rozróżniać. Ponadto pamiętajmy, że każdy intensywny ból zęba, któremu towarzyszy gorączka, powinien być skonsultowany ze stomatologiem dziecięcym.

Ząbkowanie

Ząbkowanie to prawdopodobnie pierwszy ból zęba, jaki odczuwamy w życiu. Z pewnością należy on do nieprzyjemnych i dokuczliwych, co przekłada się na płacz i rozdrażnienie niemowlaka. W tym przypadku ból powodowany jest przez wyżynające się ząbki mleczne i może pojawiać się aż do 3 roku życia. Z dolegliwością możemy sobie radzić poprzez zimny okład, specjalne gryzaki chłodzące, masaż lub smarowanie środkiem znieczulającym z lidokainą. W przypadku tego ostatniego pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością i ściśle stosować się do dawkowania podanego na opakowaniu.

Próchnica zęba

Ból zęba związany z próchnicą zaczyna się niepozornie. Na początku będą to chwilowe pobolewania, nasilające się podczas spożywanie twardych i słodkich pokarmów. Dzieje się tak dlatego, że drobinki jedzenia dostają się do miazgi przez powstałe ubytki i tym samym ją drażnią. Najlepiej udać się do stomatologa dziecięcego właśnie na tym etapie, gdyż naprawa ubytków może zatrzymać szerzącą się próchnicę. Zbagatelizowanie objawów sprawi, że próchnica dotrze do miazgi zęba, co nie tylko zwiększy poziom odczuwanego bólu przez malucha, ale także spowoduje nieodwracalne zmiany. Niestety pomoc na tak późnym etapie wiąże się z leczeniem kanałowym.

Ropień na dziąśle u dziecka

Nieleczona próchnica kończy się nie tylko leczeniem kanałowym lub wyrwaniem mlecznego ząbka. Innym jej powikłaniem są ropnie, czyli ostry stan zapalny tworzący się wokół tkanek zęba. Na pojawienie się ropnia należy reagować szybko, gdyż bakterie próchnicowe mogą przedostać się do krwi, a wraz z nią do innych części organizmu. Powikłania związane z ropniem bywają groźne i mogą wymagać intensywnej kuracji antybiotykiem, a nawet hospitalizacji.

malgorzata wojdyla turek 150x150 Co oznacza ból zęba u dzieci? Gdzie szukać pomocy dla pociechy z bolącym zębem?

dr Małgorzata Wojdyła Turek

Ekspert radzi

Ropień jest łatwy do rozpoznania. Obok zęba pojawia się pęcherzyk wypełniony ropną treścią, który jest bardzo wrażliwy na dotyk. Ponadto powoduje ostry i promieniujący ból. W tej sytuacji odkładanie wizyty u stomatologa dziecięcego jest bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy też, że nagłe zaprzestanie odczuwania bólu przez dziecko oznacza, że miazga zęba obumarła, jednak bakterie mogą dalej się namnażać.

Jak pomóc maluchowi z bolącym ząbkiem?

Bywa i tak, że nie zawsze szybka pomoc lekarska jest możliwa. Aby zmniejszyć ból podczas oczekiwania na wizytę u specjalisty, można wspomóc się kilkoma domowymi sposobami:

  • środki przeciwbólowe, na przykład paracetamol lub ibuprofen;
  • płukanki z rumianku i szałwi – mają łagodne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe;
  • goździki – żucie ich może zmniejszyć ból. Dostępne są też pasty do zębów z goździkami;
  • jedzenie niebolesną stroną – czasami trudne do wytłumaczenia, jednak maluch szybko zrozumie, co nie sprawia mu bólu.

Pamiętajmy, że w przypadku mocnego bólu i podejrzenia ropnia szybka wizyta w zaufanym centrum stomatologii jest konieczna. Nigdy nie bagatelizujmy narzekań malucha.

Dziecko ma problem z gryzieniem pokarmów? Szybko zlokalizujemy problem!

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Co oznacza ból zęba u dzieci? Gdzie szukać pomocy dla pociechy z bolącym zębem?

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Co oznacza ból zęba u dzieci? Gdzie szukać pomocy dla pociechy z bolącym zębem?

Komentarze

Jeden komentarz dla “Co oznacza ból zęba u dzieci? Gdzie szukać pomocy dla pociechy z bolącym zębem?

Share