Skąd bierze się ból zębów u dzieci?
Ból zębów u dzieci może mieć takie same przyczyny jak u dorosłych. Popularne założenie, że nie opłaca się leczyć mleczaków, gdyż za chwilę wypadną, jest szkodliwe. Jeśli nasza pociecha skarży się na ból zęba, to nie warto bagatelizować problemu i należy szybko zgłosić się do stomatologa dziecięcego.
Źródłem bólu może być nie tylko wyżynający się ząb stały, często jest nim rozwijająca się próchnica i stan zapalny dziąsła. Pamiętajmy też, że im więcej cukru w diecie, tym bardziej osłabione jest szkliwo dziecięcych zębów. Wystarczy dodać do tego nieprawidłową higienę jamy ustnej i częste bóle zębów mamy jak w banku.
Planujesz pierwszą wizytę z dzieckiem u dentysty? Zaglądnij do naszego poradnika: Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik.
Co może być przyczyną bólu zęba u dziecka?
Przyczyn bólu zębów u dzieci może być wiele. Nie zawsze będzie to ostry stan zapalny, dlatego warto nauczyć się je rozróżniać. Ponadto pamiętajmy, że każdy intensywny ból zęba, któremu towarzyszy gorączka, powinien być skonsultowany ze stomatologiem dziecięcym.
Ząbkowanie
Ząbkowanie to prawdopodobnie pierwszy ból zęba, jaki odczuwamy w życiu. Z pewnością należy on do nieprzyjemnych i dokuczliwych, co przekłada się na płacz i rozdrażnienie niemowlaka. W tym przypadku ból powodowany jest przez wyżynające się ząbki mleczne i może pojawiać się aż do 3 roku życia. Z dolegliwością możemy sobie radzić poprzez zimny okład, specjalne gryzaki chłodzące, masaż lub smarowanie środkiem znieczulającym z lidokainą. W przypadku tego ostatniego pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością i ściśle stosować się do dawkowania podanego na opakowaniu.
Próchnica zęba
Ból zęba związany z próchnicą zaczyna się niepozornie. Na początku będą to chwilowe pobolewania, nasilające się podczas spożywanie twardych i słodkich pokarmów. Dzieje się tak dlatego, że drobinki jedzenia dostają się do miazgi przez powstałe ubytki i tym samym ją drażnią. Najlepiej udać się do stomatologa dziecięcego właśnie na tym etapie, gdyż naprawa ubytków może zatrzymać szerzącą się próchnicę. Zbagatelizowanie objawów sprawi, że próchnica dotrze do miazgi zęba, co nie tylko zwiększy poziom odczuwanego bólu przez malucha, ale także spowoduje nieodwracalne zmiany. Niestety pomoc na tak późnym etapie wiąże się z leczeniem kanałowym.
Ropień na dziąśle u dziecka
Nieleczona próchnica kończy się nie tylko leczeniem kanałowym lub wyrwaniem mlecznego ząbka. Innym jej powikłaniem są ropnie, czyli ostry stan zapalny tworzący się wokół tkanek zęba. Na pojawienie się ropnia należy reagować szybko, gdyż bakterie próchnicowe mogą przedostać się do krwi, a wraz z nią do innych części organizmu. Powikłania związane z ropniem bywają groźne i mogą wymagać intensywnej kuracji antybiotykiem, a nawet hospitalizacji.
Test
Test