Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik

marzec 30, 2021

Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2024

Dbanie o zęby pociech już od wyrznięcia się pierwszych mleczaków jest bardzo ważne w kontekście tego, jak będzie wyglądało ich późniejsze uzębienie stałe. Dbanie o zęby mleczne jak i kształcenie dobrych nawyków higieny jamy ustnej u najmłodszych to inwestycja w ich przyszłość. Kiedy jest więc odpowiedni moment na zabranie dziecka do stomatologa i jak się przygotować do wizyty, by nie stała się przykrym wspomnieniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica?

pierwsza wizyta dziecka u stomatologa 300x200 Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik

Dlaczego warto zabrać dziecko do dentysty jak najwcześniej?

Zęby mleczne pojawiają się u niemowlaków w okolicy 6. miesiąca życia. Już od pierwszego ząbka należy oswajać dziecko ze szczoteczką i pastą, pokazując mu, jak dbać o higienę jamy ustnej. Nie ma przeciwwskazań, by zaraz po wyrznięciu się pierwszego zęba mlecznego dziecko zawitało w gabinecie stomatologicznym z rodzicem. Możemy także chwilę poczekać, czyli przyprowadzić nieco bardziej świadome dziecko po ukończeniu przez nie roczku.

Ważne jest to, by nie zabierać malucha na jego pierwsza wizytę w gabinecie dopiero wtedy, gdy zacznie go boleć ząb. Trauma z tym związana sprawi, że niemożliwością staną się kolejne wizyty kontrolne.

Dowiedz się, jak dbać o pierwsze ząbki dziecka.

Zadzwoń i umów się na wizytę!

Jakiego dentystę wybrać na pierwszą wizytę z dzieckiem?

Najlepiej na pierwszą wizytę udać się do stomatologa, który ma doświadczenie w przyjmowaniu najmniejszych pacjentów. Gabinet powinien być dostosowany do ich potrzeb. W ofercie gabinetu stomatologicznego powinny znajdować się zabiegi stomatologiczne przeznaczone dla maluchów, takie jak lakowanie, fluoryzacja (czyli lakierowanie zębów) i lapisowanie.

Zorientujmy się także wcześniej, czy w danym gabinecie dentystycznym jest możliwość przeprowadzenia wizyty adaptacyjnej. Jeśli gabinet oferuje tego typu usługę – skorzystajmy z niej. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość wcześniejszego oswojenia się z lekarzem.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym?

Zdarza się, że rodzice przenoszą własny lęk przed dentystą na dzieci. Przed udaniem się do gabinetu nie sugerujmy dziecku, że może się to wiązać z bólem lub innymi niedogodnościami. Nie pytajmy także dzieci, czy się boją i nie prośmy ich, by były dzielne – zaowocuje to jedynie ich podejrzliwością co do intencji i przeznaczenia wizyty. To właśnie strach i perspektywa bólu sprawiają, że dziecko jest zniechęcone i odmawia wizyty kontrolnej.

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik

dr Małgorzata Wojdyła-Turek, stomatolog YesDent

Ekspert radzi

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa może zdecydować o tym, czy w dorosłym życiu będzie chętnie odwiedzało gabinet. Dlatego tak ważne jest pojawienie się z maluchem już w momencie, w którym pojawią się u niego pierwsze ząbki. Lekarz poinstruuje nas, jakiej pasty i szczoteczki używać oraz jak przygotować dziecko do samodzielnego mycia zębów.

Jak przebiega pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Lekarz na pierwszej wizycie dokona przeglądu, porozmawia z rodzicami na temat higieny zębów dziecka i jego diety. Na podstawie wywiadu będzie mógł zwrócić uwagę na produkty z jadłospisie malucha, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Podczas pierwszej wizyty stomatolog oceni stan szkliwa i określi, czy rozwój uzębienia jest prawidłowy. Będzie mógł także wychwycić początki rozwijającej się próchnicy.

W międzyczasie dziecko obejrzy sobie gabinet, zapozna się z narzędziami, oswoi z całym procesem przeglądu zębów. Dzięki temu przyszłe wizyty będą mogły odbyć się w równie spokojnej i bezstresowej atmosferze. Na pierwszej wizycie ustalimy także terminy kolejnych wizyt kontrolnych.

Jeśli chcesz wiedzieć, co oznacza ból zęba u dziecka, przeczytaj nasz artykuł: Co oznacza ból zęba u dzieci? Gdzie szukać pomocy dla pociechy z bolącym zębem?

Jakie zabiegi dentystyczne wykonuje się u maluchów?

Jeśli tylko zadbamy o prawidłową higienę zębów dziecka i będziemy się pojawiać regularnie na wizytach kontrolnych, to być może uda nam się uniknąć bardziej inwazyjnych zabiegów, jak wyrywanie zębów lub borowanie. Zabiegi wykonywane u dzieci mają za zadanie przede wszystkim zapobiec rozwojowi próchnicy.

Fluoryzacja dziecięcych zębów

Fluoryzacja jest formą leczenia profilaktycznego. Chroni zęby malucha przed próchnicą. Polega na tym, że na zęby dziecka nakładany jest cienkim pędzelkiem lakier z fluorem, albo żel lub pianka. Preparat pozostawia się na zębach na kilka minut. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny.

Lakowanie mleczaków

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd specjalnym lakiem, chroniącym przed kwasami, bakteriami i ułatwiającym czyszczenie zębów. Zapewnia ochronę przed rozwojem próchnicy. Lakowanie wykonuje się na zębach mlecznych, tuż po ich wyrznięciu, by jak najwcześniej je zabezpieczyć.

Lapisowanie zębów i dzieci

Lapisowanie zębów wykonuje się je najmłodszych pacjentów, którzy nie są jeszcze w stanie współpracować z lekarzem. Zabieg polega na zaimpregnowaniu za pomocą środków chemicznych tych zębów, które już zostały objęte niewielką próchnicą, a nie da się ich wyleczyć zachowawczo. Dzięki lapisowaniu proces rozwoju próchnicy ulega spowolnieniu, a ząb może zostać wyleczony jak dziecko podrośnie, albo gdy będzie chętne do współpracy.

Leczenie ubytków w zębach mlecznych i stałych u dzieci

Leczenie ubytków to inaczej leczenie zachowawcze. Należy je rozpocząć, gdy w zębie stałym lub mlecznym rozwinęła się próchnica. Dziecko zostaje znieczulone za pomocą zastrzyku lub specjalnego żelu. Dzięki temu leczenie zębów jest bezbolesne. Lekarz oczyści ząb z próchnicy, a na końcu dziecko będzie mogło sobie wybrać, jakiego koloru chce mieć plombę. Do wyboru, poza białymi, są plomby w różnych odcieniach, a nawet z brokatem.

leczenie ubytkow u dzieci 300x199 Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne z dziećmi?

Jeśli nic złego się nie dzieje, a my dbamy o higienę i prawidłową dietę malucha, to wizyty mogą się odbywać co 3-6 miesięcy. Zdarza się jednak, że dziecko, w wyniku zaniedbań albo predyspozycji do szybkiego rozwoju próchnicy, ma poważniejsze problemy z uzębieniem. Wówczas lekarz stomatolog ustali plan leczenia i na jego podstawie określi, jak częste wizyty będą konieczne.

Nie czekaj, aż w zębach pociechy pojawi się próchnica. Odwiedź gabinet z dzieckiem już dziś!

Zadzwoń lub napisz!

malgorzata wojdyla turek 150x150 Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik
Share