Jak skutecznie leczyć paradontozę w gabinecie stomatologicznym? Poradnik

lipiec 25, 2022

Wiele osób uważa, że paradontoza jest chorobą, która dotyka tylko osoby w podeszłym wieku. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to prawdą. Zapalenie przyzębia może pojawić się u osób zarówno w wieku 40, 20, jak i 10 lat. Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem i dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy paradontozy, jak do niej dochodzi, a także jak ją leczyć – zapraszamy!

leczenie paradontozy w gabinecie stomatologicznym i nie tylko 150x150 Jak skutecznie leczyć paradontozę w gabinecie stomatologicznym? Poradnik

Paradontoza – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Paradontoza to choroba, z którą zmaga się wiele osób. Określana ona jest również zapaleniem przyzębia. Dolegliwość ta może dzielić się na kilka rodzajów. Wyróżniamy więc paradontozę:

  • młodzieńczą;
  • typową;
  • przedpokwitaniową;
  • gwałtownie postępującą.

Najczęściej spotykane jest zapalenie przyzębia typowe. Choroba dotyka około 70% osób i może doprowadzić do poważnego w skutkach rozchwiania zębów. Najwcześniej pojawiającym się schorzeniem jest przedpokwitaniowe zapalenie przyzębia – diagnozowane jest nawet u kilkuletnich dzieci. Paradontoza młodzieńcza spotykana jest dość rzadko, jednak nie może być zbagatelizowana. Może bowiem prowadzić do całkowitego zniszczenia zębów. Zapalenie gwałtownie postępujące często pojawia się u osób w wieku około 20 lat. Dochodzi wówczas nie tylko do poważnego zapalenia dziąseł, ale również do zaniku kości wyrostka zębodołowego.

Jak objawia się paradontoza?

Znanych jest kilka objawów paradontozy. Niektóre z nich często w ogóle nie są wiązane z żadnym poważniejszym schorzeniem i jest to duży błąd. Warto bowiem każdą niepokojącą zmianę lub dolegliwość warto skonsultować ze stomatologiem, który wskaże, czy konieczne jest podjęcie dalszego leczenia. Do najczęściej spotykanych objawów paradontozy zaliczamy:

  • częste i powtarzające się zapalenia dziąseł;
  • nieświeży oddech i przykry zapach z ust;
  • krwawienie dziąseł np. podczas mycia zębów;
  • rozchwianie zębów a w poważniejszych stadiach choroby – nawet ich utrata.
stomatolog wiktor toporowski 150x150 Jak skutecznie leczyć paradontozę w gabinecie stomatologicznym? Poradnik

Wiktor Toporowski,

stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Paradontoza to choroba, która coraz częściej spotykana jest u młodych osób. Jej najczęstszym powodem jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dlatego warto już od małego uczyć dzieci, jak właściwie myć zęby. Należy pamiętać również o regularnych wizytach u stomatologa dziecięcego, podczas których możliwe jest szybkie zdiagnozowanie i wyleczenie wszystkich nieprawidłowości.

Podstawowe przyczyny paradontozy

Do przyczyn wystąpienia paradontozy zaliczamy przede wszystkim nieprawidłową higienę jamy ustnej. Gromadząca się płytka nazębna, która pokrywa zęby, w pewnym momencie może dostać się pod dziąsło. W wyniku tego dochodzi do pojawienia się zapalenia przyzębia, które jest siedliskiem bakterii. Te z kolei, gromadząc się wokół zęba, doprowadzają do powolnego utracenia jego stabilności,a w efekcie do całkowitej utraty.

Warto również mieć świadomość tego, że paradontoza jest chorobą dziedziczną. W związku z tym osoby, których rodzice zmagali się z zapaleniem przyzębia, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.  

Skuteczne sposoby leczenia paradontozy w gabinecie stomatologicznym i nie tylko

Aby mieć pewność, że będziemy cieszyć się zdrowym uzębieniem przez wiele lat życia, warto zadbać o kilka podstawowych kwestii. Leczenie paradontozy jest procesem, który powinien towarzyszyć każdego dnia. Nie wystarczy w tym przypadku jedynie kilka wizyt stomatologicznych – które i tak są bardzo ważne. Podstawą w tym przypadku jest bowiem stomatologia zachowawcza oraz regularna higienizacja jamy ustnej. Zaliczamy do niej m.in. usuwanie kamienia nazębnego, który – tak, jak wspominaliśmy już wcześniej – przyczynia się do pojawienia się paradontozy. Warto pamiętać również o częstym i dokładnym myciu zębów, a także ich nitkowaniu. Jest to jedna z prostszych dróg do tego, by zachować uzębienie w dobrej formie. 

Periodontolog zajmuje się również szynowaniem rozchwianych zębów, dzięki czemu dłużej pozostaną one na swoim miejscu.

Czy paradontozę da się całkowicie wyleczyć?

Każdy przypadek paradontozy jest inny. Na to, jak przebiegać będzie leczenie i ile będzie trwać ma wpływ m.in. dokładny rodzaj schorzenia, a także jego stadium zaawansowania. Należy jednak pamiętać o tym, że paradontozę można wyleczyć – pod warunkiem, że została wcześnie wykryta, a Pacjent przestrzega wszystkich zaleceń periodontologa.

Jakie są skutki nieleczonej paradontozy?

Nieleczona paradontoza prowadzi przede wszystkim do utraty zębów. Wówczas niezbędne okazuje się korzystanie z usług protetyka, który zajmuje się wykonywaniem protez ruchomych szkieletowychNie każdy jednak ma świadomość tego, że zapalenie przyzębia przyczynia się do powstania również innych poważnych chorób, w tym schorzeń układu krwionośnego. Bakterie znajdujące się w dziąsłach mają bowiem prostą drogę do tego, by przedostać się do krwi, a dzięki niej transportowane są do innych organów.

Jesteś w grupie podwyższonego ryzyka i zastanawiasz się, czy dotyczy Cię problem paradontozy?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na kontrolę!

stomatolog wiktor toporowski 150x150 Jak skutecznie leczyć paradontozę w gabinecie stomatologicznym? Poradnik

Autor wpisu

Wiktor Toporowski

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Jak skutecznie leczyć paradontozę w gabinecie stomatologicznym? Poradnik
Share