Odpowiadamy na 9 najczęściej zadawanych pytań o higienizację zębów

marzec 18, 2021

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego 2022

Dbanie o uzębienie wpływa nie tylko na estetykę naszego uśmiechu, ale przede wszystkim na jego zdrowie. W celu uniknięcia konsekwencji zdrowotnych, ważna jest profilaktyka. Podstawową zapobiegania próchnicy jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, regularny przegląd dentystyczny, a także wykonywana w gabinecie stomatologicznym profesjonalna higienizacja. Jakie są do niej wskazania i czym się różni od dbania o zęby w warunkach domowych? Odpowiadamy na nurtujące pacjentów pytania

higienizacja zebow odpowiedzi na pytania 300x225 Odpowiadamy na 9 najczęściej zadawanych pytań o higienizację zębów

Na czym polega higienizacja i jakie są do niej wskazania?

Higienizacja to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, polegający na usunięciu z powierzchni płytki kamienia nazębnego, osadów i nalotów. W ramach higienizacji wykonuje się takie zabiegi, jak:

Można wszystkie je wykonać podczas jednej wizyty, albo, po konsultacji z dentystą, zdecydować się tylko na kilka wybranych etapów.

Co ile wykonywać higienizację zębów?

Higienizacja stanowi uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Dbając o zęby poprzez szczotkowanie i nitkowanie nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić płytkę z nalotów. Dlatego każdy powinien przynajmniej raz w roku udać się do gabinetu na skaling i piaskowanie. Wizytę u stomatologa powinniśmy umówić szczególnie wtedy, gdy zauważamy nieestetyczny osad oraz gdy nasze zęby mają tendencję do odkładania kamienia nazębnego. Higienizacja to także pierwszy etap w leczeniu krwawiących dziąseł.

Zbliża się termin higienizacji? Nie czekaj, już dziś umów wizytę!

Zadzwoń lub napisz

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, która nie została usunięta poprzez zwykłe szczotkowanie. Do mineralizacji płytki dochodzi bardzo szybko (już po kilku godzinach od ostatniego szczotkowania), dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne mycie zębów minimum dwa razy dziennie. Kamień najłatwiej odkłada się po wewnętrznej stronie zębów, gdzie gromadzi się ślina (dlatego szybko się mineralizuje). Jego powstanie możemy opóźnić poprzez prawidłową higienę, na którą składa się jest szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej.

Dlaczego kamień należy regularnie usuwać?

Profilaktyka i dbanie o higienę zębów są ogromnie ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. W ten sposób zmniejszamy przede wszystkim ryzyko rozwoju próchnicy. W kamieniu nazębnym żyją bakterie, produkujące kwas mlekowy, który niszczy powierzchnię zębów. Dlatego tak istotne jest nie tylko regularne czyszczenie zębów, najlepiej po każdym posiłku, ale także coroczne pojawienie się w gabinecie stomatologicznym na skalingu i piaskowaniu.

Czy higienizacja wybiela zęby?

Podczas zabiegu higienizacji w gabinecie usunięte zostają także przebarwienia z powierzchni płytki zębów, powstałe w wyniku spożywania dużej ilości kawy, herbaty i palenia papierosów. W niektórych przypadkach piaskowanie zębów pozwoli osiągnąć efekt rozjaśnienia zębów, zbliżony do efektu, jaki możemy uzyskać poprzez ich profesjonalne wybielanie. Zęby stają się bielsze i błyszczące.

Więcej na temat wybielania znajdziesz w artykule: Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – która metoda będzie najskuteczniejsza

malgorzata wojdyla turek 150x150 Odpowiadamy na 9 najczęściej zadawanych pytań o higienizację zębów

dr Małgorzata Wojdyła-Turek, stomatolog YesDent

Ekspert radzi

Wykonanie skalingu i piaskowania jest także konieczne przed przystąpieniem do wybielania zębów w gabinecie bądź metodą nakładkową. Pozbycie się kamienia nazębnego i przebarwień, wynikających z picia dużej ilości kawy, herbaty lub czerwonego wina, pozwoli na osiągnięcie znacznie lepszego efektu rozjaśniania zębów. Zanim umówimy się na wybielanie, wykonajmy higienizację jamy ustnej.

Jak wygląda pełna higienizacja zębów?

Pełną higienizację, polegającą na dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia i zabiegach uzupełniających, wykonuje się w kilku krokach. Dzięki temu jesteśmy w stanie w pełni zadbać o nasze zęby i zabezpieczyć je przed nagromadzeniem się bakterii, skutkującym rozwojem próchnicy.

Skaling

Polega na usunięciu osadu z płytki za pomocą urządzenia dentystycznego albo ultradźwiękowego. Poprzez skaling likwiduje się kamień nagromadzony na linii dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych.

Piaskowanie

Piaskowanie wykonuje się po skalingu. Za pomocą piasku dentystycznego dociera się do mniej dostępnych miejsc, usuwając przy tym osad. W wyniku tego zabiegu znikają także przebarwienia powstałe wyniku picia dużej ilości kawy czy herbaty.

Polerowanie zębów

Polerowanie zębów to etap, który powinien zostać przeprowadzony po piaskowaniu i skalingu. Wykonuje się je za pomocą pomocą specjalnych past, albo polerujących gumek. Polega na wygładzeniu powierzchni zębów, powodując uczucie gładkości. Polerowanie ogranicza gromadzenie się nalotu, a tym samym rozwój próchnicy.

Fluoryzacja

Fluoryzacja to zabieg wzmacniający, wykonywany w ostatnim etapie higienizacji. Polega na pokryciu zębów fluorem, a tym samym ich wzmocnienie i zabezpieczenie. Fluor nakłada się na pomocą pianki bądź cienkiej warstwy lakieru. Z tego względu można ten etap nazwać także lakierowaniem.

Czy higienizacja zębów jest bolesna?

Zabieg higienizacji u większości pacjentów odbędzie się całkowicie bezboleśnie. Problem może się pojawić w przypadku wyjątkowo wrażliwych zębów. Wówczas może wystąpić dyskomfort. Niewielki ból pojawi się u pacjentów z odsłoniętymi szyjkami zębowymi i z toczącym się stanem zapalnym. Jeżeli pacjent cierpi na dużą nadwrażliwość, możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego przed wykonaniem higienizacji.

Czy po zabiegu higienizacji można jeść?

Po zabiegu zalecana jest biała dieta, czyli odstawienie produktów zawierających barwniki, przynajmniej na 48 h. Bezpośrednio po higienizacji nie powinniśmy jeść ani pić przez godzinę. Nasze zęby będą także bardziej niż zwykle wrażliwe. Jeśli więc nie chcemy odczuć dyskomfortu, unikajmy spożywania bardzo zimnych i ciepłych posiłków oraz napojów.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania higienizacji?

Tak jak w przypadku innych zabiegów medycznych, również higienizacji nie można wykonać u każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań, wśród których można wymienić:

  • pierwszy i trzeci trymestr ciąży (higienizację można wykonać tylko w drugim),
  • opryszczkę na ustach,
  • rany w błonie śluzowej,
  • odwarstwioną siatkówkę oka,
  • rozrusznik serca,
  • osteoporozę,
  • astmę.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem blogowym: Czy plomby dentystyczne trzeba wymieniać? Wyjaśniamy

Wykonaj profesjonalną higienizację w gabinecie.

Zadzwoń lub napisz i umów się na wizytę!

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Odpowiadamy na 9 najczęściej zadawanych pytań o higienizację zębów

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Odpowiadamy na 9 najczęściej zadawanych pytań o higienizację zębów
Share