Jak wygląda pełna higienizacja zębów?
Pełną higienizację, polegającą na dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia i zabiegach uzupełniających, wykonuje się w kilku krokach. Dzięki temu jesteśmy w stanie w pełni zadbać o nasze zęby i zabezpieczyć je przed nagromadzeniem się bakterii, skutkującym rozwojem próchnicy.
Skaling
Polega na usunięciu osadu z płytki za pomocą urządzenia dentystycznego albo ultradźwiękowego. Poprzez skaling likwiduje się kamień nagromadzony na linii dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych.
Piaskowanie
Piaskowanie wykonuje się po skalingu. Za pomocą piasku dentystycznego dociera się do mniej dostępnych miejsc, usuwając przy tym osad. W wyniku tego zabiegu znikają także przebarwienia powstałe wyniku picia dużej ilości kawy czy herbaty.
Polerowanie zębów
Polerowanie zębów to etap, który powinien zostać przeprowadzony po piaskowaniu i skalingu. Wykonuje się je za pomocą pomocą specjalnych past, albo polerujących gumek. Polega na wygładzeniu powierzchni zębów, powodując uczucie gładkości. Polerowanie ogranicza gromadzenie się nalotu, a tym samym rozwój próchnicy.
Fluoryzacja
Fluoryzacja to zabieg wzmacniający, wykonywany w ostatnim etapie higienizacji. Polega na pokryciu zębów fluorem, a tym samym ich wzmocnienie i zabezpieczenie. Fluor nakłada się na pomocą pianki bądź cienkiej warstwy lakieru. Z tego względu można ten etap nazwać także lakierowaniem.
Czy higienizacja zębów jest bolesna?
Zabieg higienizacji u większości pacjentów odbędzie się całkowicie bezboleśnie. Problem może się pojawić w przypadku wyjątkowo wrażliwych zębów. Wówczas może wystąpić dyskomfort. Niewielki ból pojawi się u pacjentów z odsłoniętymi szyjkami zębowymi i z toczącym się stanem zapalnym. Jeżeli pacjent cierpi na dużą nadwrażliwość, możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego przed wykonaniem higienizacji.
Czy po zabiegu higienizacji można jeść?
Po zabiegu zalecana jest biała dieta, czyli odstawienie produktów zawierających barwniki, przynajmniej na 48 h. Bezpośrednio po higienizacji nie powinniśmy jeść ani pić przez godzinę. Nasze zęby będą także bardziej niż zwykle wrażliwe. Jeśli więc nie chcemy odczuć dyskomfortu, unikajmy spożywania bardzo zimnych i ciepłych posiłków oraz napojów.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania higienizacji?
Tak jak w przypadku innych zabiegów medycznych, również higienizacji nie można wykonać u każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań, wśród których można wymienić:
- pierwszy i trzeci trymestr ciąży (higienizację można wykonać tylko w drugim),
- opryszczkę na ustach,
- rany w błonie śluzowej,
- odwarstwioną siatkówkę oka,
- rozrusznik serca,
- osteoporozę,
- astmę.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem blogowym: Czy plomby dentystyczne trzeba wymieniać? Wyjaśniamy