Kiedy wybrać się do ortodonty? Poradnik

maj 10, 2021

Ostatnia aktualizacja: 24 maj 2021

Kontrolne wizyty u stomatologa są normą i nikogo nie dziwią, jednak inaczej jest z ortodoncją. Mało mówi się o tym, że kształt uzębienia może mieć silny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia. O piękne i proste zęby warto zatroszczyć się już u przedszkolaka, co uchroni go przed mniej przyjemnymi wizytami u specjalistów w przyszłości. W poniższym artykule tłumaczymy, dlaczego wczesna interwencja jest taka ważna, a także podpowiadamy, po czym poznać, że przyszła pora na spotkanie z ortodontą. Zapraszamy do czytania!

kiedy do ortodonty oznaki 300x200 Kiedy wybrać się do ortodonty? Poradnik

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodonci kojarzą się głównie ze specjalistami od pięknego uśmiechu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż do takiego specjalisty wybieramy się najczęściej z zamysłem pozbycia się krzywych zębów, jednak nie przez ich wyrwanie, a poprzez założenie aparatu ortodontycznego.

Krzywy zgryz to nie tylko kwestia samego wyglądu. Nachodzące na siebie zęby mogą być przyczyną próchnicy, chorób przyzębia, a nawet paradontozy. W ekstremalnych przypadkach problemy ze zgryzem mogą doprowadzić do wczesnej utraty zębów. Ponadto warto wiedzieć, że ortodoncja może nam pomóc pozbyć się bólów głowy, szumów usznych i problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi – w wielu przypadkach źródłem tych dolegliwości jest nieprawidłowe uzębienie.

Zęby wykrzywiają się w widoczny sposób i chcesz temu zaradzić? Umów się do ortodonty

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

Po czym poznać, że warto wybrać się do ortodonty?

Do ortodonty można wybrać się w każdym momencie życia. Jednak leczenie będzie najbardziej skuteczne, jeśli wprowadzimy je już w młodym wieku. Na pierwszą konsultację najlepiej zdecydować się, jeśli maluch zaczyna wymieniać zęby mleczne na stałe. Zazwyczaj jest to w wieku około 6-12 lat. W niektórych przypadkach dentysta może zalecić wizytę u ortodonty nieco wcześniej. Szczególnej interwencji wymagają:

  • zgrzytanie zębami;
  • stłoczenie zębów lub duże szpary między zębami;
  • problemy z żuciem i gryzieniem pokarmu;
  • wady wymowy;
  • asymetria twarzy i cofnięcie lub wysunięcie brody;
  • ssanie kciuka i obgryzanie przedmiotów;
  • widocznie krzywe lub odstające zęby.
malgorzata wojdyla turek 150x150 Kiedy wybrać się do ortodonty? Poradnik

dr Małgorzata Wojdyła Turek, stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Warto wiedzieć, że niektóre objawy problemów ze zgryzem mogą być pozornie z nim niezwiązane, przez co dziecko jest latami nieskutecznie leczone u innych specjalistów, na przykład laryngologów. Takim niespecyficznym objawem mogą być stale otwarte usta i problemy z oddychaniem przez nos.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia ortodontycznego uzależniony jest od pacjenta i jego problemu, jednak średnio zajmuje 2,5 roku przy aparatach stałych. Trudniejsze przypadki mogą wymagać nieco dłuższego noszenia aparatu. Niesłuchanie się zaleceń specjalisty może wydłużyć leczenie, dlatego warto regularnie stosować się do wszystkich porad.

wizyta u ortodonty 300x225 Kiedy wybrać się do ortodonty? Poradnik

Co ile chodzi się do ortodonty?

Podjęcie się leczenia ortodontycznego wymaga systematyczności. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co 4-6 tygodni, jednak na początku terapii może być konieczność częstszego odwiedzania specjalisty. Ponadto inna częstotliwość może być wymagana przy aparatach ruchomych, a inna przy aparatach stałych.

Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?

Zaplanowanie wizyty u ortodonty nie wymaga skierowania, co ułatwia rozpoczęcie leczenia. Ponadto tego typu specjaliści nie są rejonizowani, co oznacza, że pacjenci mogą wybierać spośród lekarzy w całej Polsce. Warto pamiętać, że prywatne sieci gabinetów dentystycznych znacznie ułatwiają dostęp do szybkiej pomocy ortodontycznej.

Zastanawiasz się, dlaczego na aparat zakłada się gumki? Przeczytaj nasz artykuł: Po co gumki w aparacie ortodontycznym? Wyjaśniamy.

Kiedy iść do ortodonty?

Jak już wspominaliśmy, czas na interwencję ortodontyczną nie jest niczym ograniczony. Taką samą pomoc dostanie maluch, nastolatek, jak i dorosły. Leczenie warto rozpocząć w jak najmłodszym wieku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podjąć je dużo później.

Czy podczas leczenia ortodontycznego wymagane są kontrole u stomatologa?

Podczas leczenia ortodontycznego nie powinniśmy zaniedbywać stanu uzębienia. Warto regularnie dbać o wizyty u ulubionego dentysty, czyli o stomatologię zachowawczą. Czasami nagła zmiana stanu uzębienia wymaga leczenia kanałowego. W takich przypadkach bez konsekwencji można chwilowo zdjąć aparat lub jego część.

Na szczęście cierpliwość popłaca i udane leczenie ortodontyczne wynagrodzi nas pięknym, prostym uśmiechem. W przypadku dorosłych zakończenie terapii może być wstępem do kolejnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, na przykład wybielania zębów, zrobienia licówek lub koron porcelanowych.

Przeszkadzają Ci szeroko rozstawione zęby? Pomożemy wdrożyć odpowiednie leczenie!

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

malgorzata wojdyla turek 150x150 Kiedy wybrać się do ortodonty? Poradnik

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Kiedy wybrać się do ortodonty? Poradnik
Share