Ile trwa leczenie ortodontyczne?
Czas leczenia ortodontycznego uzależniony jest od pacjenta i jego problemu, jednak średnio zajmuje 2,5 roku przy aparatach stałych. Trudniejsze przypadki mogą wymagać nieco dłuższego noszenia aparatu. Niesłuchanie się zaleceń specjalisty może wydłużyć leczenie, dlatego warto regularnie stosować się do wszystkich porad.

Co ile chodzi się do ortodonty?
Podjęcie się leczenia ortodontycznego wymaga systematyczności. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co 4-6 tygodni, jednak na początku terapii może być konieczność częstszego odwiedzania specjalisty. Ponadto inna częstotliwość może być wymagana przy aparatach ruchomych, a inna przy aparatach stałych.
Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?
Zaplanowanie wizyty u ortodonty nie wymaga skierowania, co ułatwia rozpoczęcie leczenia. Ponadto tego typu specjaliści nie są rejonizowani, co oznacza, że pacjenci mogą wybierać spośród lekarzy w całej Polsce. Warto pamiętać, że prywatne sieci gabinetów dentystycznych znacznie ułatwiają dostęp do szybkiej pomocy ortodontycznej.
Zastanawiasz się, dlaczego na aparat zakłada się gumki? Przeczytaj nasz artykuł: Po co gumki w aparacie ortodontycznym? Wyjaśniamy.
Kiedy iść do ortodonty?
Jak już wspominaliśmy, czas na interwencję ortodontyczną nie jest niczym ograniczony. Taką samą pomoc dostanie maluch, nastolatek, jak i dorosły. Leczenie warto rozpocząć w jak najmłodszym wieku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podjąć je dużo później.
Czy podczas leczenia ortodontycznego wymagane są kontrole u stomatologa?
Podczas leczenia ortodontycznego nie powinniśmy zaniedbywać stanu uzębienia. Warto regularnie dbać o wizyty u ulubionego dentysty, czyli o stomatologię zachowawczą. Czasami nagła zmiana stanu uzębienia wymaga leczenia kanałowego. W takich przypadkach bez konsekwencji można chwilowo zdjąć aparat lub jego część.
Na szczęście cierpliwość popłaca i udane leczenie ortodontyczne wynagrodzi nas pięknym, prostym uśmiechem. W przypadku dorosłych zakończenie terapii może być wstępem do kolejnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, na przykład wybielania zębów, zrobienia licówek lub koron porcelanowych.