Po co tzw. „gumki” w aparacie ortodontycznym? Wyjaśniamy

kwiecień 8, 2021

Ostatnia aktualizacja: 10 luty 2022

Ligatury gumowe tzw. „gumki” w aparacie ortodontycznym są jedną z jego najbardziej charakterystycznych części. Pozwalają dopasować wygląd do osobistych preferencji, co docenią szczególnie dzieci. Jednak funkcjonalność gumek w aparacie nie kończy się na estetyce, stanowią one wsparcie podczas leczenia, gdyż trzymają łuk w odpowiedniej pozycji na zamkach. Ich wadą jest zużywanie się, co wymusza regularne wizyty u ortodonty. W poniższym artykule poznasz nieco więcej szczegółów na temat tak zwanych gumek ortodontycznych, czyli ligatur i wyciągów ortodontycznych. Zapraszamy do czytania!

gumki aparat ortodontyczny 300x200 Po co tzw. „gumki” w aparacie ortodontycznym? Wyjaśniamy

Z czego składa się aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne mają charakterystyczną budowę, na którą składają się różne elementy, między innymi:

  • zamki ortodontyczne – przytwierdzane do zębów w określonych miejscach. To one stanowią „podstawę” aparatu, do której mocuje się łuki i gumki;
  • łuki ortodontyczne – metalowe elementy, które mocuje się do zamków. Dzięki nim dochodzi do przesuwania się zębów, a w efekcie do leczenia wad zgryzu;
  • ligatury – gumowe lub metalowe elementy aparatu ortodontycznego. Ich funkcją jest utrzymywanie łuku aparatu w zamkach;
  • gumki ortodontyczne – umieszczane między łukami. Przytwierdza się je do specjalnych haczyków.

Jakie gumki znajdują się w aparatach ortodontycznych?

W aparacie ortodontycznym najczęściej mamy do czynienia z dwoma typami gumek, czyli ligaturami i wyciągami. Ligatury są małymi gumkami, które utrzymują łuk aparatu w zamku, co umożliwia prostowanie zębów, czyli przesuwanie ich do odpowiedniej pozycji. Innymi typami gumek są wyciągi elastyczne, które mocowane są między górną a dolną częścią aparatu. W przeciwieństwie do innych komponentów aparatu ortodontycznego wyciągi są ruchome i można je odpinać w dowolnym momencie.

Szukasz kolorowego aparatu ortodontycznego dla dziecka? Pomożemy dobrać odpowiedni aparat i zaplanujemy leczenie

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

Co dają wyciągi ortodontyczne w aparacie?

Nie każdy będzie potrzebował gumek ortodontycznych  tzw. wyciągów podczas leczenia aparatem. Wszystko zależy od wady zgryzu, ponieważ gumki służą do dopasowania do siebie górnych i dolnych zębów. Odpowiednio zastosowane leczenie pomoże włączyć do łuku wystający ząb.

Jakie są skutki nieprawidłowego korzystania z wyciągów ortodontycznych?

Jeśli ortodonta zaleci nam zakładanie gumek, czyli wyciągów na nasz stały aparat ortodontyczny, to warto robić to sumiennie i systematycznie. Nieprawidłowe noszenie gumek może poskutkować przesuwaniem się zębów w złym kierunku. Ponadto dobrze jest pilnować regularnych wizyt kontrolnych, dzięki którym specjalista sprawdzi, czy leczenie odbywa się w odpowiedni sposób.

Nie wiesz, kiedy zabrać dziecko do ortodonty? Przeczytaj o tym w naszym artykule: Kiedy wybrać się do ortodonty? Poradnik.

Jak często wymienia się gumki w aparacie ortodontycznym?

Częstotliwość wymiany gumek w aparacie ortodontycznym zależy od ich rodzaju. Ligatury, czyli gumki zakładane na zamki aparatu, są wymieniane podczas kontrolnych wizyt u ortodonty. Z kolei gumki ortodontyczne zaczepiane pomiędzy łukami wymieniane są codziennie przez pacjenta. Ponadto gumki ściąga się na czas posiłków i czyszczenia zębów.

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Po co tzw. „gumki” w aparacie ortodontycznym? Wyjaśniamy

dr Małgorzata Wojdyła Turek, stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Pamiętajmy, że efekt leczenia zależy od naszej systematyczności, dlatego nie zapominajmy o założeniu gumek ortodontycznych po skończonym czyszczeniu lub posiłku.

Jak długo należy nosić gumki ortodontyczne?

Czas noszenia gumek ortodontycznych uzależniony jest od trybu leczenia. Najbezpieczniej zdać się na zdanie swojego ortodonty i dostosować się do jego zaleceń. Pamiętajmy jednak, że gumki można zdejmować również do koniecznych zabiegów, na przykład leczenia kanałowego, stomatologii zachowawczej lub higienizacji.

Co zmieniają kolorowe gumki do aparatu?

Systematyczne noszenie aparatu ortodontycznego jest trudne, szczególnie dla dzieci, które mocniej odczuwają każdą niedogodność. Różne kolory gumek mogą nieco umilić czas noszenia aparatu i sprawić, że nielubiany dodatek stanie się nieco bardziej akceptowany.

Odcień gumek można wybrać samodzielnie, dzięki czemu zamiast nudnego szarego, będziemy mieć swój ulubiony kolor aparatu ortodontycznego.

Warto wiedzieć, że niektóre posiłki mogą odbarwić gumki. Unikajmy potraw, które zawierają mocno farbujące warzywa i owoce, a także mocnej kawy, herbaty i coli.

Wada zgryzu powoduje ból? Wdrożymy odpowiednie leczenie

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Po co tzw. „gumki” w aparacie ortodontycznym? Wyjaśniamy

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Po co tzw. „gumki” w aparacie ortodontycznym? Wyjaśniamy
Share