Kiedy warto zdecydować się na fluoryzację zębów i czemu ten zabieg służy?

wrzesień 20, 2022

Ostatnia aktualizacja: 12 października 2022

Zęby mają wbudowany system obronny, który pomaga chronić je przed próchnicą. Nazywa się szkliwem i tworzy twardą, ochronną powłokę na ich powierzchni. Jednak bakterie mogą ją zniszczyć, jeśli nie będziemy odpowiednio czyścić i dbać o jamę ustną. Dentyści zalecają regularne zabiegi fluoryzacji, aby wzmocnić szkliwo i odwrócić skutki próchnicy. Leczenie fluorem może również pomóc dzieciom w rozwoju silnych, zdrowych zębów. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wykonać fluoryzację zębów, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy!

kiedy warto wykonac fluoryzacje zebow 150x150 Kiedy warto zdecydować się na fluoryzację zębów i czemu ten zabieg służy?

Fluor a zdrowie zębów

Fluor jest naturalnym minerałem, który buduje silne zęby i zapobiega powstawaniu ubytków. Od dziesięcioleci jest niezbędnym środkiem do pielęgnacji jamy ustnej. Wspiera zdrowe zęby i zwalcza bakterie, które im szkodzą. Pomaga naprawić osłabione szkliwo zębów poprzez uzupełnienie utraconego wapnia i fosforanów. Należy jednak pamiętać, że fluor nie ma właściwości leczenia ubytków.

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Kiedy warto zdecydować się na fluoryzację zębów i czemu ten zabieg służy?

Małgorzata Wojdyła-Turek,

stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Fluor jest szczególnie pomocny, jeśli jesteśmy w grupie wysokiego ryzyka rozwoju próchnicy. Ubytki powstają, gdy bakterie gromadzą się na zębach i dziąsłach, tworząc lepką warstwę płytki nazębnej. Wytwarza ona kwasy, przyczyniające się do niszczenia tkanki dziąseł. Jeśli płytka nazębna niszczy warstwę szkliwa, bakterie mogą zainfekować i uszkodzić nerw zęba.

Kiedy wykonuje się fluoryzację zębów?

Zabiegi fluoryzacji wykonywane w gabinecie stomatologicznym są ważne dla dzieci, u których pojawiają się zęby mleczne i stałe. Korzyści odniosą także dorośli – badania pokazują, że stosowanie fluoru jest tak samo ważne w walce z próchnicą, jak we wzmacnianiu rozwijających się zębów. 

Ponadto pewna grupa ludzi z problemami zdrowotnymi jest bardziej narażona na zwiększone ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, dlatego zabiegi fluoryzacji są im wyjątkowo potrzebne. Wskazania do wykonania fluoryzacji to: 

Schorzenia związane z suchością jamy ustnej

Odczucie suchości w buzi, nazywane również kserostomią, spowodowane może być różnymi chorobami, takimi jak zespół Sjögrena, zażywaniem leków na alergię, przeciwbólowych, przeciwhistaminowych czy środków na obniżenie ciśnienia krwi. Brak śliny utrudnia wypłukiwanie cząstek pokarmu i neutralizację kwasów, a to powoduje, że ludzie z tym problemem są bardziej podatni na próchnicę zębów. 

Choroby dziąseł 

Choroba dziąseł, zwana również zapaleniem przyzębia, może narazić większą część zęba i korzeni na działanie bakterii, tym samym zwiększając szansę na próchnicę. 

Przebarwienia na zębach 

Osoby dorosłe powinny poddać się fluoryzacji uzębienia zwłaszcza w sytuacji, gdy mają problem z nadwrażliwością szyjek zębowych, białymi plamkami na zębach, będącymi efektem demineralizacji lub pojawiającymi się przebarwieniami od płytki nazębnej.

Obecność koron i mostów lub aparatów ortodontycznych

Posiadanie koronymostków protetycznych i aparatów ortodontycznych może narażać zęby na ryzyko pojawienia się próchnicy wtórnej w miejscu, gdzie korona styka się z podstawową strukturą zęba lub wokół zamków aparatów ortodontycznych.

Jak wygląda zabieg fluoryzacji w gabinecie?

Przed wykonaniem fluoryzacji dentysta dokładnie oczyści i wypoleruje powierzchnię zębów, wykonując skaling i piaskowanie. Zapewni to prawidłowe wchłanianie fluoru. Preparaty z fluorem stosowane w gabinecie mają silniejsze stężenie niż te, które można znaleźć w pastach do zębów lub płynach do płukania jamy ustnej, dostępnych w supermarkecie lub aptece. Zabieg fluoryzacji będzie polegał na założeniu silnie skoncentrowanego fluoru w postaci pianki, żelu lub lakieru na zęby i pozostawianiu na kilka minut. W tym czasie stopniowo będą uwalniać się jony fluoru. Zalecane jest, aby po leczeniu nie jeść ani nie pić przez około 30 minut

Sposoby aplikacji fluoru na zęby

Skoncentrowany fluor można nałożyć na zęby na kilka sposobów. Dentysta wybierze najlepszą opcję dla naszego uzębienia, biorąc pod uwagę stan szkliwa. Najczęściej w gabinetach stomatologicznych korzysta się z: 

  • Lakieru

Dentysta lub stomatolog malują specjalnym pędzelkiem zęby. Lakier szybko wiąże, ponieważ wchodzi w interakcję ze śliną i wysycha na zębach. Pacjentom po lakierowaniu fluorowym zaleca się wybieranie miękkich pokarmów przez resztę dnia.

  • Pianki

Piankowe roztwory fluorku są zazwyczaj wyciskane do tacki w kształcie ochraniacza na zęby, którą następnie wkłada się do ust pacjenta na kilka minut. Pianka pokrywa zęby, wnikając we wszystkie zakamarki.

  • Żelu

Fluoryzacja w żelu jest niezwykle wszechstronna i może być nakładana zarówno bezpośrednio jako lakier, jak i na tacce ochraniacza na zęby. 

Czy może dojść do przedawkowania fluoru? 

Fluor jest bezpieczny i skuteczny, gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami. Możliwe jest jednak przedawkowanie tego pierwiastka. Nadmiar fluoru może powodować defekty w szkliwie zębów, które wahają się od ledwo zauważalnych białych plamek lub smug po brązowe przebarwienia. Fluoroza, czyli zbyt duża ilość fluoru w organizmie, jest najczęściej wynikiem spożywania w sporych ilościach produktów bogatych w ten składnik. Należy jednak pamiętać, że bardzo trudno jest osiągnąć niebezpieczny poziom fluoru, biorąc pod uwagę jego niską zawartość w domowych produktach do pielęgnacji jamy ustnej.

Chcesz cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem?

Zadbaj o swoje zęby lub zęby swojego malucha dzięki fluoryzacji. Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Kiedy warto zdecydować się na fluoryzację zębów i czemu ten zabieg służy?

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Kiedy warto zdecydować się na fluoryzację zębów i czemu ten zabieg służy?
Share