Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – która metoda będzie najskuteczniejsza?

marzec 24, 2021

Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2024

Wszyscy marzymy o zdrowym, białym uśmiechu. Nie każdy jednak ma to szczęście posiadania śnieżnobiałych zębów. Z powodu złych nawyków żywieniowych, używek lub nieprawidłowej higieny nasze zęby mogą z czasem ulec przebarwieniom. Z pomocą w odzyskaniu pięknego uśmiechu przychodzi stomatologia estetyczna. Dla kogo przeznaczone są zabiegi wybielania zębów i na jaką metodę warto się zdecydować?

wybielanie zebow skuteczne metody 300x103 Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – która metoda będzie najskuteczniejsza?

Na czym polega wybielanie zębów?

Zabieg wybielania zębów polega na usunięciu przebarwień powstałych na powierzchni szkliwa oraz tych, które wniknęły w głąb tkanek zęba. Podczas gdy do usunięcia tych zewnętrznych czasem wystarczy poddanie się zabiegom higienizacyjnym, takim jak piaskowanie, tak głębokie przebarwienia usuniemy jedynie za pomocą środków chemicznych – nadtlenku wodoru i nadtlenku karbamidu. W celu wybielenia zębów stosuje się preparaty zawierające dane związki w odpowiednim stężeniu.

Jakie są wskazania do wybielania zębów u dentysty?

Wybielaniu może się poddać każdy, kto chciałby poprawić estetykę swojego uśmiechu. Zaleca się je także regularnym palaczom oraz osobom, które w dużej ilości spożywają jedzenie i napoje zawierające barwniki, takie jak kawa, herbata, czerwone wino, buraki. Wskazane jest także w przypadkach, gdy zęby ściemniały po kuracji wybranymi lekami (np. tetracykliną) oraz w wyniku przebytych chorób.

Zauważyłeś nieestetyczne przebarwienia na swoich zębach? Umów się na zabieg wybielania!

Zadzwoń lub napisz

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Nie we wszystkich przypadkach wybielanie zębów będzie skuteczne albo w ogóle możliwe. Tylko specjalista będzie w stanie z całą pewnością stwierdzić, czy możemy poddać się zabiegowi. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczymy:

  • korony lub licówki kompozytowe, licówki porcelanowe, martwe zęby,
  • ubytki i próchnicę – zęby należy wcześniej wyleczyć,
  • wiek poniżej 18 lat – nie wybiela się także zębów mlecznych,
  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • szczególną nadwrażliwość – zabieg mógłby ją jeszcze bardziej pogłębić,
  • uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu wybielającego,
  • noszenie stałego aparatu ortodontycznego – z wybielaniem należy poczekać do końca leczenia,
  • zapalenie w jamie ustnej,
  • ogólne osłabienie organizmu lub infekcję.

Jakie są metody bezpiecznego wybielania zębów u stomatologa?

Skuteczne i bezpieczne metody to te wykonywane w gabinecie dentystycznym, bądź przeprowadzane w warunkach domowych, ale pod stałą kontrolą stomatologa. Najważniejsze dla uzyskania wymarzonego oraz trwałego efektu wybielanie jest dobranie odpowiedniej metody, po wcześniejszej konsultacji z dentystą, który oceni stan naszych zębów oraz rodzaj przebarwień.

Metoda wybielania zębów gabinetowa

Przeprowadzana jest przez stomatologa w gabinecie dentystycznym. Metoda ta pozwala na uzyskanie kilka razy jaśniejszego uśmiechu podczas jednej wizyty. Zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię szkliwa preparatu wybielającego. Dziąsła pacjenta zabezpiecza się koferdamem, dzięki czemu tkanki miękkie nie ulegają uszkodzeniu. Jedna sesja trwa około 20 minut, a żel aplikowany jest trzykrotnie. Cały zabieg trwa od godziny do dwóch i już po wyjściu z gabinetu możemy cieszyć się olśniewającym uśmiechem.

Metoda nakładkowego wybielania zębów poza gabinetem

Podczas wizyty w gabinecie pobierane są od nas wyciski dolnej i górnej szczęki i na ich podstawie wykonywane są specjalne szyny wybielające, zwane także nakładkami. Pacjent otrzymuje zestaw czterech strzykawek z żelem wybielającym i nakładki, na które żel będzie aplikowany. Cały proces trwa około dwóch tygodni, w czasie których pacjent zakłada szyny wypełnione żelem na noc. Nad wybielaniem powinien czuwać lekarz dentysta, który na bieżąco oceni efekty, i w porę zareaguje, jeśli pojawi się nadwrażliwość.

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – która metoda będzie najskuteczniejsza?

dr Małgorzata Wojdyła-Turek, stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Dla uzyskania lepszego efektu można połączyć metodę gabinetową z nakładkową. Wówczas pacjentowi zostają wybielone zęby w gabinecie, a następnie kontynuuje zabieg w domu pod kontrolą stomatologa. W ten sposób możemy utrwalić efekty wybielania uzyskane na wizycie w gabinecie.

Dlaczego skuteczne wybielanie zębów warto przeprowadzić u stomatologa?

Domowe metody wybielania zębów przy użyciu sody oczyszczonej lub soku z cytryny na dłuższą metę są nie tylko nieskuteczne, ale także mogą uszkodzić szkliwo. Jeśli zależy nam na bezpiecznym, trwałym wybielaniu, zgłośmy się do gabinetu stomatologicznego we Wrocławiu lub innym mieście. Tylko stomatolog, po dokładnym obejrzeniu naszego uzębienia, będzie w stanie stwierdzić, jaka metoda wybielania da nam najlepsze rezultaty oraz dobierze odpowiednie stężenie preparatu wybielającego. Kontrolowanie efektów wybielanie pozwoli mu także zdecydować o przerwaniu zabiegu lub jego wydłużeniu.

Jak się przygotować do wybielania zębów u dentysty?

Sam zabieg wybielania gabinetowego bądź nakładkowego nie wymaga od nas specjalnych przygotowań. Warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie wyleczonych zębów. Natomiast przed samym zabiegiem należy poddać się pełnej higienizacji zębów, czyli wykonać skaling i piaskowanie. Dzięki temu, że usuniemy kamień nazębny, efekty wybielanie będą lepiej widoczne, a zęby wybielą się równomiernie.

Pamiętajmy także, by zaplanować zabieg wybielania odpowiednio wcześnie. W trakcie jego trwania i do około dwóch tygodni po zakończeniu konieczne jest stosowanie tzw. białej diety, czyli spożywania pokarmów niezawierających barwników. Nie decydujmy się więc na wybielanie, jeśli w najbliższym czasie czekają nas na przykład imprezy rodzinne, podczas których nie uda nam się zastosować do wytycznych.

Jeśli zastanawiasz się, czy higienizacja wybieli Twoje zęby, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule: Odpowiadamy na 9 najczęściej zadawanych pytań o higienizację zębów

wybielanie nakladkowe zebow u stomatologa 300x200 Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – która metoda będzie najskuteczniejsza?

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania u dentysty?

Utrzymanie efektów wybielanie w dużej mierze zależy od nas samych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wybielanie w gabinecie czy metodą nakładkową w domu, bezwzględnie musimy odstawić produkty zawierające barwniki na minimum dwa tygodnie po skończonym zabiegu. Jeśli przebarwienia na naszych zębach wynikały ze złej higieny, konieczne będzie wypracowanie dobrych nawyków, czyli czyszczenie, nitkowanie zębów i regularne kontrole dentystyczne. Jeśli zastosujemy się do zaleceń, uzyskany w wyniku wybielania kolor może się utrzymać nawet do trzech lat. W razie potrzeby możemy w tym czasie powtórzyć zabieg, ale pamiętajmy, by nie wykonywać go częściej niż co 6-12 miesięcy.

Marzysz o trwałym efekcie wybielania?

Zadzwoń i umów się na wizytę!

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – która metoda będzie najskuteczniejsza?

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – która metoda będzie najskuteczniejsza?
Share