Inną powszechnie występująca dolegliwością, jest bruksizm. Pisaliśmy o niej w jednym z naszych artykułów: Czym jest bruksizm i czy trzeba go leczyć?
Paradontoza
Paradontoza to zapalnie m.in. przyzębia, kości żuchwy, szczęki i korzeni zębów, które może prowadzić do utraty uzębienia. Jest to druga, zaraz po próchnicy, najczęstsza choroba zębów. Dotyka zwykle osoby po 40 roku życia. W zależności od rodzaju może również występować u małych dzieci, nastolatków i dorosłych. W celu leczenia paradontozy należy udać się do periodontologa.
Przyczyny paradontozy
Wystąpienie paradontozy może być dziedziczne. Jednak często na jej powstanie i rozwój mają wpływ inne czynniki, takie jak:
- palenie papierosów;
- nieprawidłowa higiena zębów;
- nadmierne oddychanie ustami;
- podrażnione dziąsła;
- urazy mechaniczne;
- choroby immunologiczne, hormonalne i metaboliczne;
- błędne uzupełnienie protetyczne.
Objawy paradontozy
Pierwsze objawy paradontozy często są lekceważone. Pacjenci mylnie uważają, że są one wynikiem mocnego szczotkowania zębów lub chwilowego stanu zapalnego. Żadnego z poniższych stanów nie należy ignorować:
- bolesność i nabrzmienie dziąseł;
- krwawienie dziąseł;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- nadwrażliwość na zimno i ciepło posiłków;
- wydłużenie koron zębowych;
- ruchliwość i przemieszczanie zębów.
Kwasowa erozja szkliwa
Trzecią najczęstszą chorobą zębów jest kwasowa erozja szkliwa. Cierpią na nią osoby w różnym wieku. Coraz wyższy odsetek jej występowania zauważyć można u osób w przedziale 18-24 lata. W wyniku działania kwasów tkanki twarde ulegają uszkodzeniu. Dochodzi do osłabienia i utraty zewnętrznej warstwy szkliwa. Czasami konieczne może być leczenie kanałowe.
Przyczyny kwasowej erozji szkliwa
Powszechnym problemem dzisiejszego świata jest spożywanie słodzonych napoi gazowanych i energetycznych. Zarówno one, jak i alkohol oraz soki cytrusowe prowadzą do powstania kwasowej erozji szkliwa. Wpływ na to ma również pożywienie obniżające poziom pH w jamie ustnej. Należą do nich owoce, takie jak cytryny i grejpfruty oraz niektóre warzywa, np. szparagi. Przyczyną tej choroby mogą być także częste wymioty, spowodowane np. bulimią, refluksem lub zgagą.
Objawy kwasowej erozji szkliwa
- nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne pokarmy;
- zmatowione i zżółknięte zęby;
- szorstka i pofałdowana struktura zębów;
- ubytki na powierzchni płaskich zębów;
- dolegliwości bólowe.
Czy po piaskowaniu zęby są bielsze?
Piaskowanie zębów to zabieg, który nie wybiela bezpośrednio szkliwa, ale może sprawić, że zęby będą wyglądały na jaśniejsze. Metoda ta polega na mechanicznym usuwaniu kamienia nazębnego oraz powierzchownych przebarwień, które często gromadzą się u osób palących papierosy, pijących dużo kawy, herbaty czy noszących aparat ortodontyczny. Po piaskowaniu zęby wydają się być bielsze, ponieważ usuwa się nagromadzone na ich powierzchni osady. Wrażenie wybielania po zabiegu piaskowania jest więc zauważalne u takich osób, ponieważ zniknęły przebarwienia. Powierzchnia zębów stała się gładka, a uśmiech wygląda estetycznie. Warto jednak zaznaczyć, że u innych pacjentów ten efekt może być znacznie mniejszy. Samo piaskowanie, choć jest ważnym zabiegiem dla higieny jamy ustnej, to nie powoduje wybielenia zębów. Nie zmienia on wewnętrznej barwy zębów ani nie rozjaśnia ich w sposób trwały.
Jeśli chcemy osiągnąć efekt pięknego, białego uśmiechu należy wybrać inne zabiegi, a użycie piasku dentystycznego może oczyścić zęby przed zastosowaniem profesjonalnej procedury w gabinecie stomatologicznym.
Co lepiej wybrać piaskowanie czy wybielanie zębów?
Choć regularne piaskowanie pomaga usunąć przebarwienia i osady na zębach po jedzeniu, to nie daje dużego efektu wybielającego. Różnica w kolorze może być ledwo zauważalna, zwłaszcza gdy zęby są mocno przyciemnione. Aby uzyskać wyraźne rozjaśnienie o kilka odcieni, warto rozważyć profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Specjalista w celu poprawy wyglądu uśmiechu zaproponuje specjalne nakładki lub licówki porcelanowe.
Poczuj się pewniej z pięknym uśmiechem. Umów się na piaskowanie i wybielanie we Wrocławiu. Napisz lub zadzwoń do Yes Dent
Ile dni po piaskowaniu można wybielić zęby?
Do skutecznego usuwania przebarwień z zębów najlepiej sprawdza się połączenie piaskowania z innymi zabiegami stomatologicznymi, takimi jak skaling czy lakierowanie zębów. Dentyści często oferują pakiety usług, które zawierają właśnie te procedury. Takie kompleksowe czyszczenie jest zazwyczaj zalecane przed zabiegiem wybielania zębów, aby usunąć wszystkie osady i kamień nazębny, dzięki czemu na czyste zęby można równomiernie nałożyć środek wybielający. Zabieg piaskowania zębów należy wykonać 2 tygodnie przed planowanym wybielaniem.