Licówki porcelanowe i kompozytowe – czym się różnią i jakie będą dla Ciebie najlepsze?

maj 26, 2021

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwiec 2021

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego. Istnieje kilka metod poprawy estetyki uzębienia, wśród których największą popularnością cieszą się licówki. Za ich pomocą możemy ulepszyć kształt zębów i zmienić ich kolor. Licówki mogą być wykonane z materiału porcelanowego i kompozytowego. Jaka jest między nimi różnica i na które się zdecydować? Odpowiadamy!

rodzaje licowek protetycznych 300x200 Licówki porcelanowe i kompozytowe – czym się różnią i jakie będą dla Ciebie najlepsze?

Czym są licówki?

Licówki to jeden z rodzajów protetycznego uzupełnienia zębów, wykonywanego w ramach stomatologii estetycznej. Mają formę cienkich płytek, które mocuje się za pomocą specjalnego kleju na przedniej stronie zębów. Za pomocą licówek poprawimy estetykę naszego uśmiechu, umożliwiają bowiem zmianę koloru zębów, ich kształtu, długości, a także odbudowę ubytków.

Metody mocowania licówek

Istnieją dwie metody mocowanie licówek. Pierwsza z nich polega na zeszlifowaniu przedniej warstwy szkliwa. Szlifowanie jest konieczne szczególnie wtedy, gdy za pomocą licówek chcemy zmienić kształt zębów. Drugą metodą jest zakładanie licówek na nieoszlifowane wcześniej zęby. Sprawdza się wtedy, gdy naszym celem jest poprawa koloru zębów lub zlikwidowanie diastemy.

Jakie są wskazania do założenia licówek?

Licówki zakłada się w celu ogólnej poprawy estetyki uśmiechu. Poleca się je szczególnie tym pacjentom, którzy chcieliby zamaskować przebarwienia na zębach oraz nierówny kształt. Wskazaniem do założenia licówek są także wypełnienia, które z czasem zmieniły kolor i wyglądają mało atrakcyjnie. Licówki poleca się także w celu zamaskowania diastemy, czyli przerwy między jedynkami, a także wszelkich uszkodzeń zębów, typu ukruszenie lub ubytek.

Marzysz o poprawie estetyki uśmiechu?

Zadzwoń lub napisz i umów się na wizytę!

Czy każdemu można założyć licówki?

Niestety nie każdy będzie sobie mógł pozwolić na poprawę uśmiechu za pomocą licówek. Nie zakłada się ich u pacjentów chorujących na bruksizm, którzy zgrzytają zębami. Przeciwwskazaniem jest także paradontoza i inne choroby dziąseł. Nie kwalifikują się także pacjenci, których jama ustna jest w ogólnym złym stanie.

Rodzaje licówek

Gabinety stomatologiczne, zajmujące się protetyką, oferują kilka rodzajów licówek. Wśród nich najczęściej spotykane są dwie: porcelanowe i kompozytowe. Każdą z nich wykonuje się z innego materiału, co przekłada się na ostateczny efekt wizualny.

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe to najpopularniejszy rodzaj, szczególnie polecany przez stomatologów. Są trwałe, elastyczne i gwarantują piękny, estetyczny uśmiech. Licówki wykonane z porcelany nie odbiegają wyglądem od zębów naturalnych. Ich kolor precyzyjnie dobiera się do koloru pozostałych zębów. Są także odporne na przebarwienia.

Masa porcelanowa, użyta do wykonania porcelanowych licówek, składa się z różnych materiałów, między innymi masy ceramicznej. Cechą licówek porcelanowych jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ich trwałość szacuje się na 8 do 10 lat.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe są budżetową alternatywą dla licówek porcelanowych. Wykonuje się je z różnych materiałów, o odmiennych właściwościach. Cechują się wysoką trwałością oraz twardością. Dzięki temu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Za pomocą kompozytowych licówek wyrównuje się kształt zębów oraz ich wielkość.

Minusem licówek kompozytowych jest ich jednolity kolor, który sprawia, że wyglądają nienaturalnie na tle pozostałych zębów. Kompozyt z czasem ulega także przebarwieniu, w związku z czym po kilku latach konieczna będzie wymiana.

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Licówki porcelanowe i kompozytowe – czym się różnią i jakie będą dla Ciebie najlepsze?

dr Małgorzata Wojdyła-Turek, stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy założyć licówek, a zależy nam na poprawie estetyki uśmiechu, równie skutecznym rozwiązaniem będą korony. Wykonuje się je z kompozytu lub porcelany, przez co wyglądają niezwykle naturalnie. Zapytajmy naszego stomatologa, jaki rodzaj koron będzie dla nas najlepszy.

Na jakie licówki się zdecydować?

To, na jakie licówki się zdecydujemy, zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na trwałej zmianie, którą będziemy mogli się cieszyć latami, najlepszym rozwiązaniem będą licówki porcelanowe. Pamiętajmy jednak, że ich koszt jest wyższy niż pozostałych rodzajów licówek. Na kompozytowe zdecydujmy się wówczas, gdy nasz budżet jest ograniczony, a chcielibyśmy dokonać zmian w estetyce uśmiechu już teraz. Licówki akrylowe są rozwiązaniem najmniej polecanym przez dentystów ze względu na niską trwałość. W ich przypadku istnieje także ryzyko, że nie będziemy zadowoleni z efektu końcowego.

Nie wiesz, jakie licówki będą dla Ciebie najlepsze? Umów się na wizytę w naszym gabinecie!

Zadzwoń lub napisz!

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Licówki porcelanowe i kompozytowe – czym się różnią i jakie będą dla Ciebie najlepsze?

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Licówki porcelanowe i kompozytowe – czym się różnią i jakie będą dla Ciebie najlepsze?
Share