Warning: Use of undefined constant medicom_custom - assumed 'medicom_custom' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/tidnab/domains/yesdent.pl/public_html/wp-content/themes/medicom/functions.php on line 183
🦷 Jak wygląda leczenie zębów u kobiet w ciąży? ••• Ciąża a usuwanie ubytków • Blog • Yes Dent

Ciąża a leczenie zębów – jak wygląda usuwanie ubytków u kobiet w ciąży?

lipiec 19, 2023

Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy leczenie zębów w ich stanie jest wskazane. Przyszłe mamy często decydują się zapobiegawczo odłożyć wizytę u dentysty ze względu na bezpieczeństwo dzieckaTo duży błąd – leczenie zębów podczas ciąży jest nie tylko możliwe, ale nawet konieczne. Co prawda istnieją zabiegi, z których lepiej zrezygnować, ale dla większości z nich stan błogosławiony nie jest przeszkodą. Zdecydowanie więcej szkód może wyrządzić zaniedbanie wizyt, szczególnie w przypadku stanów zapalnych.

leczenie zebow w ciazy Ciąża a leczenie zębów – jak wygląda usuwanie ubytków u kobiet w ciąży?

Wizyty u dentysty w czasie ciąży – tak czy nie?

Leczenie zębów w czasie ciąży to bardzo kontrowersyjny temat. Panuje powszechne przekonanie, że ciężarne kobiety powinny wstrzymać się z wizytami u dentysty, ponieważ większość wykonywanych zabiegów stomatologicznych wymaga zastosowania znieczulenia, które może zagrozić zdrowiu rozwijającego się dopiero dziecka. Jest to błędne stwierdzenie – zaniedbanie leczenia może być fatalne w skutkach zarówno dla matki, jak i jej maleństwa. Bardzo dobrze rozwinięta współcześnie stomatologia jest w stanie zapewnić ciężarnym kobietom najlepszą opiekę dentystyczną.

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Ciąża a leczenie zębów – jak wygląda usuwanie ubytków u kobiet w ciąży?

Małgorzata Wojdyła-Turek,

stomatolog Yes Dent

Jama ustna kobiet w ciąży jest o wiele bardziej narażona na działanie niebezpiecznych czynników. Hormony powodują, że dziąsła mogą być rozpulchnione i częściej krwawić, a dodatkowo osłabiają przyzębie, co może skutkować rozwinięciem stanu zapalnego. Nudności i wymioty, które tak często towarzyszą ciężarnym, obniżają pH w ustach i narażają zęby na kontakt z niebezpiecznymi kwasami, które mogą przyczynić się na przykład do erozji szkliwa. Natomiast podjadanie i różne zachcianki powodują, że zwiększa się ilość cukru, a to prowadzi do podwyższonego ryzyka próchnicy. Regularne wizyty u dentysty podczas ciąży pozwalają uniknąć wielu problemów stomatologicznych – tłumaczy stomatolog Yes Dent Małgorzata Wojdyła-Turek.

Leczenie zębów podczas ciąży

Warto wiedzieć, że leczenie zębów w czasie ciąży nie przebiega dokładnie tak samo, jak bez niej. Dlatego ciężarna kobieta musi bezwzględnie poinformować dentystę o swoim stanie, a w razie konieczności pozostawić również kontakt do ginekologa, gdyby niezbędna była dodatkowa konsultacja. Nie każda ciąża przebiega tak samo, więc również podejście do każdej pacjentki musi być indywidualne, by jak najlepiej zadbać o nią i jej rozwijające się dziecko. Z reguły podczas ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów stomatologicznych takich jak:

Na jakie zabiegi w czasie ciąży trzeba uważać?

Istnieje kilka zabiegów i czynności stomatologicznych, które są odradzane w czasie ciąży. Bezpieczniej przełożyć je na czas po narodzeniu dziecka. Są to:

  • RTG zęba – promienie rentgenowskie mogą przyczynić się do uszkodzenia płodu, więc dentyści unikają wykonywania go podczas ciąży (w koniecznych przypadkach podejmowane są maksymalne środki ostrożności lub lekarze korzystają z coraz popularniejszej cyfrowej wizualizacji);
  • wybielanie zębów – w zabiegach z obszaru stomatologii estetycznej (wybielanie, fluoryzacja zębów) wykorzystuje się preparaty, które mogą być toksyczne dla dziecka;
  • leczenie protetyczne – dziąsła w czasie ciąży mogą puchnąć i krwawić.

Kiedy jest najlepszy czas na wykonywanie zabiegów dentystycznych dla ciężarnych kobiet?

Kontrole dentystyczne warto wykonywać regularnie w każdym trymestrze ciąży. Dzięki temu stomatolog będzie mógł monitorować stan uzębienia pacjentki i szybko zauważy ewentualne nieprawidłowości. Natomiast zabiegów stomatologicznych nie zaleca się wykonywać w pierwszym trymestrze, kiedy ryzyko poronienia jest najwyższe, a dziecko rozwija się najszybciej. Najlepszym okresem jest trymestr drugi. W trzecim może się okazać, że wizyta będzie dla kobiety niekomfortowa przez długie przebywanie w pozycji leżącej. Każdy przeprowadzany zabieg musi być indywidualnie konsultowany ze stomatologiem, ponieważ niektóre z nich (na przykład usuwanie zęba lub leczenie kanałowe) są niewskazane w pierwszym trymestrze, ale mogą być wykonane za zgodą dentysty (i po ewentualnej konsultacji z ginekologiem), jeśli nie ma istotnych przeciwwskazań.

Profilaktyka to klucz do sukcesu!

Ciąża to wyjątkowy stan, w którym zadbanie o higienę jamy ustnej jest szczególnie ważne. Codzienna pielęgnacja powinna opierać się nie tylko na czyszczeniu zębów odpowiednią szczoteczką, ale również na korzystaniu z płynu do płukania ust i używaniu nici dentystycznej. Niezwykle istotne są regularne wizyty u dentysty i systematyczne wykonywanie – za zgodą lekarza – zabiegów higienizacyjnychDzięki temu przyszła mama może zadbać o swój uśmiech, przy jednoczesnej trosce o zdrowie swojego dziecka.

Odkładasz wizytę u dentysty ze względu na ciążę? Nie zwlekaj!

Zadzwoń lub napisz do Yes Dent i umów się na wizytę!

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Ciąża a leczenie zębów – jak wygląda usuwanie ubytków u kobiet w ciąży?

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

favicon Ciąża a leczenie zębów – jak wygląda usuwanie ubytków u kobiet w ciąży?
Share