Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy leczenie zębów w ich stanie jest wskazane. Przyszłe mamy często decydują się zapobiegawczo odłożyć wizytę u dentysty ze względu na bezpieczeństwo dziecka. To duży błąd – leczenie zębów podczas ciąży jest nie tylko możliwe, ale nawet konieczne. Co prawda istnieją zabiegi, z których lepiej zrezygnować, ale dla większości z nich stan błogosławiony nie jest przeszkodą. Zdecydowanie więcej szkód może wyrządzić zaniedbanie wizyt, szczególnie w przypadku stanów zapalnych.
Wizyty u dentysty w czasie ciąży – tak czy nie?
Leczenie zębów w czasie ciąży to bardzo kontrowersyjny temat. Panuje powszechne przekonanie, że ciężarne kobiety powinny wstrzymać się z wizytami u dentysty, ponieważ większość wykonywanych zabiegów stomatologicznych wymaga zastosowania znieczulenia, które może zagrozić zdrowiu rozwijającego się dopiero dziecka. Jest to błędne stwierdzenie – zaniedbanie leczenia może być fatalne w skutkach zarówno dla matki, jak i jej maleństwa. Bardzo dobrze rozwinięta współcześnie stomatologia jest w stanie zapewnić ciężarnym kobietom najlepszą opiekę dentystyczną.
Leczenie zębów podczas ciąży
Warto wiedzieć, że leczenie zębów w czasie ciąży nie przebiega dokładnie tak samo, jak bez niej. Dlatego ciężarna kobieta musi bezwzględnie poinformować dentystę o swoim stanie, a w razie konieczności pozostawić również kontakt do ginekologa, gdyby niezbędna była dodatkowa konsultacja. Nie każda ciąża przebiega tak samo, więc również podejście do każdej pacjentki musi być indywidualne, by jak najlepiej zadbać o nią i jej rozwijające się dziecko. Z reguły podczas ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów stomatologicznych takich jak:
Na jakie zabiegi w czasie ciąży trzeba uważać?
Istnieje kilka zabiegów i czynności stomatologicznych, które są odradzane w czasie ciąży. Bezpieczniej przełożyć je na czas po narodzeniu dziecka. Są to:
Kiedy jest najlepszy czas na wykonywanie zabiegów dentystycznych dla ciężarnych kobiet?
Kontrole dentystyczne warto wykonywać regularnie w każdym trymestrze ciąży. Dzięki temu stomatolog będzie mógł monitorować stan uzębienia pacjentki i szybko zauważy ewentualne nieprawidłowości. Natomiast zabiegów stomatologicznych nie zaleca się wykonywać w pierwszym trymestrze, kiedy ryzyko poronienia jest najwyższe, a dziecko rozwija się najszybciej. Najlepszym okresem jest trymestr drugi. W trzecim może się okazać, że wizyta będzie dla kobiety niekomfortowa przez długie przebywanie w pozycji leżącej. Każdy przeprowadzany zabieg musi być indywidualnie konsultowany ze stomatologiem, ponieważ niektóre z nich (na przykład usuwanie zęba lub leczenie kanałowe) są niewskazane w pierwszym trymestrze, ale mogą być wykonane za zgodą dentysty (i po ewentualnej konsultacji z ginekologiem), jeśli nie ma istotnych przeciwwskazań.
Profilaktyka to klucz do sukcesu!
Ciąża to wyjątkowy stan, w którym zadbanie o higienę jamy ustnej jest szczególnie ważne. Codzienna pielęgnacja powinna opierać się nie tylko na czyszczeniu zębów odpowiednią szczoteczką, ale również na korzystaniu z płynu do płukania ust i używaniu nici dentystycznej. Niezwykle istotne są regularne wizyty u dentysty i systematyczne wykonywanie – za zgodą lekarza – zabiegów higienizacyjnych. Dzięki temu przyszła mama może zadbać o swój uśmiech, przy jednoczesnej trosce o zdrowie swojego dziecka.