Kiedy należy wymienić plombę na nową?
Mimo iż nowoczesne wypełniania stomatologiczne cechuje wysoka trwałość, zdarzają się sytuacje, kiedy konieczna okazuje się wymiana starej plomby na nową. Plomba może stracić swoją trwałość w wyniku uszkodzenia mechanicznego lub po prostu z czasem się ściera, co jest całkowicie naturalne. Nie zawsze ząb z uszkodzoną plombą będzie bolał, dlatego tak ważne jest, aby regularnie odwiedzać swojego stomatologa w celu wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Poniżej przedstawiamy 4 sytuacje, które mogą świadczyć o konieczności wymiany plomby:
#1 Ból w zaplombowanym zębie
Pulsujący ból w zaplombowanym zębie może sugerować, że rozwija się w nim próchnica. W takim przypadku jak najszybciej należy udać się do stomatologa. Nieleczony na wczesnym etapie ząb, może spowodować, że próchnica zajmie głębsze tkanki i wtedy konieczne będzie leczenie kanałowe.
#2 Złamanie, urkusznie, obluzowanie plomby
Na skutek uszkodzeń mechanicznych oraz naturalnego ścierania się plomby z upływem czasu może się ona ukruszyć, obluzować lub nawet wypaść. Jeśli do tego doszło, powinniśmy jak najszybciej umówić się na konsultację do stomatologa. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że zużycie plomby może przyspieszyć patologiczne zgrzytanie zębami.
#3 Nadwrażliwość na gorące i zimne
Nadwrażliwość na gorące i zimne napoje, która zwykle objawia się nagłym i przeszywającym bólem, to kolejny znak, że możemy mieć problem z wypełnieniem i powinniśmy zgłosić się do dentysty.
#4 Przebarwienia plomby
Objawem świadczącym o tym, że ploma wymaga wymiany są również jej przebarwienia. Wypełnienia kompozytowe z biegiem lat mogą ciemnieć lub żółknąć. W takich sytuacjach można zdecydować się na wymianę plomby ze względów estetycznych.
Wymiana plomby amalgamatowej
Plomby amalgamatowe, czyli tzw. srebrne plomby, to dla wielu z nas ,,pamiątka” z okresu młodości, kiedy były one powszechnie stosowane w gabinetach dentystycznych. Ze względu na ich srebrny kolor wyglądają mało estetycznie, a w dodatku są widoczne. Zawierają w sobie też rtęć, która może prowadzić do występowania niektórych chorób.
Zdania stomatologów na temat wymiany plomb amalgamatowych na kompozytowe są podzielone. Część z nich twierdzi, że należy je bezwzględnie wymienić, a w ich miejsce zakładać nowoczesne wypełnienia kompozytowe.
Niemniej głównym wskazaniem do wymiany ,,czarnej” plomby na białą zawsze jest rozwijająca się wokół próchnica. Amalgamat bywa nieszczelny i nie wiążę się tak dobrze z tkankami zęba jak inne rodzaje wypełnień. Obecność zmian próchnicznych pod plombą amalgamatową stwierdzana jest najczęściej na podstawie badania radiologicznego zęba.
Ile kosztuje wymiana plomby na nową?
Cena wymiany plomby starej na nową uzależniona jest od wielkości wypełniania oraz stopnia zniszczenia zęba. Im szybciej zabieg wypełnienia ubytku zostanie wykonany, tym krótsze i tańsze leczenie.