Czy RTG zęba jest szkodliwe? Wszystko, co musi wiedzieć pacjent o rentgenie zębów

czerwiec 30, 2021

Ostatnia aktualizacja: 5 lipiec 2021

Zdjęcie RTG zęba, szerzej znane jako rentgen, jest dwuwymiarowym obrazem powstałym z prześwietlenia organów wiązką promieniowania rentgenowskiego. Dzięki tej technice diagnostycznej możliwe jest rozpoznanie wielu chorób i dolegliwości, a następnie leczenie ich we właściwy sposób. Często pacjenci pytają o szkodliwość promieniowania lub szukają takich wiadomości jeszcze przed wizytą. Z tego względu zdecydowaliśmy poszerzyć nieco temat na naszym blogu. Zapraszamy do czytania!

zdjecie rtg zebow szkodliwosc 300x200 Czy RTG zęba jest szkodliwe? Wszystko, co musi wiedzieć pacjent o rentgenie zębów

Kilka słów na temat promieniowania rentgenowskiego i zdjęć RTG

Pierwsze zdjęcie RTG zostało wykonane przez Roentgena w 1895 roku, natomiast pierwsze zdjęcie RTG całego ciała zrobiono 1934 roku. Od tego czasu technologia znacznie się rozwinęła. Nie tylko pod względem samej jakości (dziś nie posługujemy się kliszami, a elektronicznym zapisem), ale również pod kątem oddziaływania promieni na zdrowie pacjenta. Przez lata poznano promieniowanie na tyle dobrze, że zaczęto je również wykorzystywać w leczeniu nowotworów.

Potrzebujesz zdjęcia do rozpoczęcia leczenia stomatologicznego?

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

Rodzaje zdjęć rentgenowskich

Zanim przejdziemy do wpływu promieniowania na zdrowie, warto przypomnieć, że w stomatologii robi się kilka rodzajów zdjęć RTG, w zależności od potrzeb i rodzaju leczenie pacjenta. Należą do nich:

  • zdjęcie RTG punktowe – o największym zbliżeniu. Obejmuje zazwyczaj do 4 zębów i umożliwia zdiagnozowanie próchnicy oraz stanu zapalnego. W niektórych przypadkach dzięki takim zdjęciom możliwa jest wczesna interwencja lekarza i zauważenie próchnicy jeszcze zanim zacznie zmieniać ząb;
  • zdjęcie RTG cefalometryczne – zdjęcie wykonywane przed leczeniem ortodontycznym. Umożliwia diagnostykę wad zgryzu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zakres zdjęcia obejmuje także okoliczne kości, zatoki i tkanki miękkie czaszki;
  • zdjęcie RTG pantomograficzne – inaczej nazywane panoramicznym. Obejmuje wszystkie zęby i pozwala ocenić ogólny stan uzębienia pacjenta. Panorama jest zazwyczaj wykonywana przy okazji pierwszej wizyty pacjenta, dzięki czemu można zaplanować leczenie i odpowiednio rozłożyć je w czasie. Zdjęcie takie dobrze jest wykonać raz na 2 lata celem kontroli uzębienia;
  • zdjęcie 3D, tomografia wiązki stożkowej CBCT – bardzo dokładne zdjęcie, które wykorzystuje się do planowania i leczenia skomplikowanych wad zgryzu, chorób i wielu zaburzeń stomatologicznych. Zdjęcie tomograficzne dokładnie wizualizuje struktury, co umożliwia również planowanie zabiegów implantologicznych i tworzenie cyfrowych wycisków oraz ortodontycznych zdjęć bocznych.
malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Czy RTG zęba jest szkodliwe? Wszystko, co musi wiedzieć pacjent o rentgenie zębów

 dr Małgorzata Wojdyła Turek, stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Warto wiedzieć, że zdjęcia mają również wiele innych zastosowań niż te, które wymieniliśmy wyżej. Punktowe zdjęcie zęba sprawdzi się świetnie podczas leczenia kanałowego – dzięki niemu stomatolog ocenia skuteczność leczenia. Z kolei pantomogram może być wykorzystany do oceny różnego typu deformacji i urazów, czy wyrastających ósemek.

Czy zdjęcie RTG zęba jest szkodliwe?

Rentgen zębów to szybkie i mało inwazyjne badanie, jednak jego zła sława sprawia, że pacjenci najzwyczajniej się go obawiają. Kiedyś strach miał swoje podstawy – badanie trwało o wiele dłużej, a potrzebna dawka promieniowania była o wiele większa. Nic dziwnego, naświetlić należało nie tylko ludzkie organy, ale także kliszę. Następnie wywoływało się ją w specjalnym pomieszczeniu nazywanym ciemnią.

Dzisiaj RTG zębów wykonuje się ekspresowo, a dawka promieniowania jest minimalna. Ponadto pacjent jest zabezpieczany przed badaniem, dzięki czemu przyjmuje jedynie potrzebną ilość promieniowania. Co więcej, lekarz stawia zdrowie pacjenta na pierwszym miejscu, co oznacza, że nigdy nie będzie narażał go na niepotrzebne zdjęcia. Wykonuje się je jedynie w sytuacjach, które tego wymagają.

Czy zdjęcia RTG można wykonywać dzieciom?

Zdjęcia RTG wykonywane nowoczesnym aparatem cyfrowym są całkowicie bezpieczne dla dzieci. Minimalna dawka promieniowania nie ma skutków ubocznych, dzięki czemu stomatolog szybko i bezpiecznie wdroży u malucha poprawne leczenie.

Czy rentgen stomatologiczny jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Cyfrowy rentgen o ograniczonej dawce promieniowania jest bezpieczny również dla kobiet w ciąży. Specjaliści dokładają wszelkich starań, aby podczas badania kobiety były odpowiednio zabezpieczone. Warto przed wizytą wspominać dentystom o swoim stanie, jednak nie martwmy się, zdjęcia będą wykonywane jedynie wtedy, kiedy są niezbędne do kontynuacji leczenia.

Jak robi się zdjęcie RTG zęba?

Metoda wykonania rentgena jest zależna od rodzaju zdjęcia. RTG punktowe może zostać zrobione na fotelu dentystycznym, a cała procedura zajmuje niewiele czasu. Do zdjęć zawsze zakładany jest specjalny fartuch ochronny z gumy ołowianej. Jedyną nieprzyjemnością podczas zdjęcia jest konieczność umieszczenia w jamie ustnej plastikowego elementu, dzięki któremu możliwe jest zrobienie RTG. Do zdjęć panoramicznych i cefalometrycznych należy się odpowiednio ustawić, jednak samo badanie jest szybkie i całość nie zajmuje więcej niż kilku minut.

Czy RTG zęba boli?

Wykonanie RTG zębów jest całkowicie bezbolesne, a niskie promieniowanie umożliwia zrobienie nawet kilku zdjęć za jednym razem. Najmniej komfortowe jest zdjęcie punktowe, jednak podczas badania nie odczuwamy bólu.

Do czego potrzebne są zdjęcia RTG?

Zdjęcia RTG potrzebne są nie tylko przed pierwszą wizytą u dentysty. Szczególnie przydają się podczas specjalistycznego leczenia kanałowego, planowania leczenia u ortodonty, a także przed umieszczaniem implantów. Ponadto zdjęcia RTG wymagane są przed usuwaniem ósemek i zabiegami z zakresu stomatologii estetycznej, między innymi przed wykonywaniem licówek porcelanowych.

Potrzebujesz kontrolne zdjęcie panoramiczne zębów? Zrób je u nas!

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Czy RTG zęba jest szkodliwe? Wszystko, co musi wiedzieć pacjent o rentgenie zębów

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Czy RTG zęba jest szkodliwe? Wszystko, co musi wiedzieć pacjent o rentgenie zębów
Share