Jak działa podniebienny aparat Hassa?
Aparat ortodontyczny typu Hassa powoduje przesuwanie się kości podniebiennych, dzięki czemu umożliwia poszerzenie zwężonego łuku zębowego. Zastosowanie płytki Hassa najbardziej przewidywalne i skuteczne rezultaty daje u dzieci przed okresem dojrzewania. W tym czasie szew podniebienny nie jest jeszcze zrośnięty, dlatego efekty poszerzania jest łatwy do osiągnięcia przy minimalnej niewygodzie. Z przodu, między zębami nazywanymi siekaczami najczęściej powstaje szpara, które jednak, wraz z noszeniem aparatu Hassa i przemieszczaniem stłoczonych zębów, znika. Gdy człowiek wchodzi w okres dojrzewania, miękki szew zaczyna wypełniać się kością, co powoduje, że szczęka staje się jednolitą całością. Gdy to nastąpi, przesunięcie górnego podniebienia staje się mniej przewidywalne i często, aby to osiągnąć, może być konieczna pomoc chirurga szczękowo-twarzowego.
Kiedy stosuje się płytkę Hassa?
W niektórych sytuacjach sam aparat ortodontyczny może nie wystarczyć, aby wyleczyć wadę zgryzu. Może pojawić się konieczność założenia płytki Hassa, aby osiągnąć zadowalające efekty. Wskazania do zastosowania aparatu podniebiennego to:
Wada zgryzu
Aparat Hassa stosuje się w przypadku wad zgryzu, gdy zęby górne i dolne nie stykają się prawidłowo. W szczególności koryguje zgryzy krzyżowe, w których zęby górne znajdują się wewnątrz zębów dolnych. Nieprawidłowy zgryz może powodować kilka problemów, szczególnie u małych dzieci, w tym:
- zwężenie dróg oddechowych,
- nierównomierne ścieranie się zębów,
- trudności w gryzieniu i żuciu,
- trudności w wyraźnym mówieniu.
Stłoczenia zębów
Zbyt wąska górna szczęka może nie zapewniać zębom wystarczającej ilości miejsca na wyrżnięcie się ich we właściwej pozycji. W rezultacie zęby mogą stać się stłoczone, krzywe lub zachodzić na siebie. Często blokują wychodzenie innych zębów (zęby zatrzymane). Aparat Hassa jest często używany w celu stworzenia większej przestrzeni dla zębów stałych dziecka. Dodatkowo stłoczone uzębienie jest trudniejsze do czyszczenia i mogą powstawać w nim ubytki.
Jak zbudowana jest płytka Hassa?
Konstrukcja aparatu Hassa pozwala na przykładanie siły bocznej zarówno do zębów, jak i ścian podniebienia. Inaczej niż podobne aparaty podniebienne, zbudowany jest z płytek akrylowych, mocowanych do podniebienia oraz śruby Hyrax między nimi. Pełni ona najważniejszą rolę w tym aparacie. Służy do rozszerzania górnego łuku zębowego. Posiada trzy bolce, do których wsuwany jest klucz, którym pacjent samodzielnie rozkręca aparat według zaleceń ortodonty. Zwykle przy założeniu i wyregulowaniu śruby pojawia się kilkuminutowe uczucie rozpierania w jamie ustnej, ale nie jest to bolesne. Płytkę Haasa stosuje się zazwyczaj przed założeniem aparatu stałego.
Jak długo trzeba nosić aparat podniebienny Hassa?
Płytka Hassa to rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie efektu rozszerzenia podniebienia w bardzo krótkim czasie. Średnio pacjenci mają aparat przez okres od trzech do sześciu miesięcy, chociaż zależy to od osoby i wymaganej korekty. Potrzeba kilku miesięcy, aby kość mogła się uformować i przesunąć do pożądanej szerokości. Aparatu nie można zdjąć, musi przez cały czas pozostawać na swoim miejscu.