Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?
Choć wydawać by się mogło, że usunięcie nerwów daje niemal 100% pewność, że ząb przestanie boleć, zdarzają się sytuacje, kiedy Pacjentowi towarzyszy ból bezpośrednio po zabiegu, gdy znieczulenie przestanie działać. Jest to objaw zupełnie normalny, który zwykle utrzymuje się do 3 dni. W takich przypadkach dolegliwości bólowe są spowodowane nadwrażliwością tkanek. Nadwrażliwość okolicznych tkanek może się utrzymywać jeszcze przez kilka kolejnych tygodni.
Jednak w sytuacji, gdy ból zęba utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczne może okazać się skontrolowanie efektów leczenia kanałowego poprzez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba. Na podstawie takiego zdjęcia stomatolog może w stanie ocenić prawidłowość przeprowadzonego leczenia kanałowego.
Dlaczego ząb boli po leczeniu kanałowym? Powody
Utrzymujący się dłużej niż przez kilka dni ból zęba po leczeniu endodontycznym może oznaczać, że kanały nie zostały dokładnie oczyszczone lub wypełnione, co spowodowało powstanie infekcji. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w wyniku pominięcia któregoś z kanałów zębowych, w przypadku skomplikowanego rozmieszczenia kanałów lub występujących anomalii w ich budowie. Ból zęba po leczeniu kanałowym może być również skutkiem uszkodzenia podczas zabiegu tkanek otaczających ząb i ich zainfekowania, na przykład śliną lub resztkami jedzenia. Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie wymaga zwykle powtórzenia. W takich sytuacjach mamy do czynienia z powtórnym leczeniem kanałowym (reendo, re-endo).
Jak uniknąć powtórnego leczenia kanałowego?
Współczesna endodoncja wykorzystuje do leczenia kanałowego specjalistyczne mikroskopy. Dzięki leczeniu kanałowemu pod mikroskopem dentysta może dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc. To z kolei przekłada się na sukces leczenia endodontycznego i uniknięcie konieczności jego powtarzania.
Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?
Wiele osób zastanawia się, jak radzić sobie z bólem zęba po leczeniu kanałowym, który może utrzymywać się przez kilka dni. W doraźnym łagodzeniu dolegliwości bólowych pomogą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomocne mogą okazać się również zimne okłady stosowane na skórę w okolicy zęba, a także wykonywanie ziołowych płukanek, np. z szałwii.
Ból zęba po leczeniu kanałowym po kilku latach – co może oznaczać?
Zdarza się, że ból zęba pojawia się dopiero po kilku latach po leczeniu kanałowym. W takich sytuacjach najczęściej przyczyną jest nawracająca próchnica. Innym powodem może być również ukruszenie korony zęba. Należy pamiętać o tym, że zęby leczone kanałowo są pozbawione struktur odżywczych, przez co są bardziej narażone na uraz.
W przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych pierwszą i najważniejszą rzeczą jest diagnostyka. Nie powinno się czekać do czasu, aż ból sam przejdzie, bo zwykle nasila się jeszcze bardziej.