Skaling a piaskowanie zębów – jaka jest różnica między dwoma zabiegami higienizacyjnymi?

luty 25, 2022

Ostatnia aktualizacja: 2 marca 2022

Skaling i piaskowanie zębów to podstawowe zabiegi higienizacyjne jamy ustnej. Wykonuje się je profilaktycznie w celu wzmocnienia zębów, dogłębnego ich wyczyszczenia, a także poprawy estetyki. Niekiedy skaling i piaskowanie zębów uzupełnione zostaje również o fluoryzację. Dziś wyjaśniamy, na czym polega skaling i czym różni się od piaskowania zębów. Omawiamy najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi zabiegami higienizacyjnymi. 

%name Skaling a piaskowanie zębów – jaka jest różnica między dwoma zabiegami higienizacyjnymi?

Co to jest skaling?

Skaling to zabieg polegający na usunięciu złogów kamienia nazębnego. Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu:

  • naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba;
  • poddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia, który zaczął odkładać się poniżej linii dziąseł. 

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która zalega na zębach w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. W jej skład wchodzą resztki pokarmowe, składniki silny, a także bakterie. Pod wpływem związków zawartych w ślinie płytka nazębna się utwardza i z niej powstaje kamień nazębny. 

stomatolog wiktor toporowski 150x150 Skaling a piaskowanie zębów – jaka jest różnica między dwoma zabiegami higienizacyjnymi?

Wiktor Toporowski,

stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Niemożliwe jest usunięcie kamienia nazębnego w warunkach domowych – poprzez właściwą higienę jamy ustnej w domu można jedynie zapobiegać jego powstawaniu. Aby usunąć kamień nazębny, konieczny jest zabieg skalingu przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym. Skaling zalicza się do grupy zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej.

Jakimi metodami wykonuje się skaling? 

Obecnie istnieje kilka metod skalingu. Do usuwania kamienia nazębnego higienista może użyć narzędzi ręcznych (kiret, motyczek, pilników). W takich sytuacjach mamy do czynienia ze skalingiem tradycyjnym. Inną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling mechaniczny polegający na frezowaniu zębów w wyniku czego odłupywane są kawałki kamienia. W metodzie laserowej kamień nazębny jest usuwany za pomocą specjalnego lasera, z kolei metoda ultradźwiękowa polega na rozbiciu złogów kamienia nazębnego ultradźwiękami. Jest to obecnie najpopularniejsza metoda skalingu. 

Jak często należy wykonywać skaling?

Warto wiedzieć, że nagromadzenie kamienia nazębnego sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, próchnicy, krwawieniu dziąseł, obniżaniu się i odsłanianiu szyjek zębowych. Nieusuwany kamień nazębny może przyczynić się także do procesu zaniku kości wokół zębów, co może prowadzić do rozwoju paradontozy. Aby uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z nagromadzenia kamienia nazębnego, należy pamiętać o regularnym wykonywaniu skalingu. 

Częstotliwość przeprowadzania skalingu to kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj zależy od predyspozycji danej osoby do odkładania się kamienia nazębnego. Zwykle skaling wykonuje się 1-2 razy w ciągu roku. Najbardziej narażeni na odkładanie się kamienia nazębnego są palacze i osoby pijące dużo kawy oraz herbaty. 

Na czym polega piaskowanie zębów i w jakim celu się je wykonuje?

Drugim popularnym zabiegiem higienizacyjnym zębów wykonywanym w ramach profilaktyki jest piaskowanie. W przeciwieństwie do skalingu piaskowanie ma na celu oczyszczenie zębów z osadów i powierzchniowych przebarwień. Po piaskowaniu może się okazać, że uda się uzyskać efekt lekkiego wybielania zębów

Piaskowanie zębów polega na rozpylaniu w jamie ustnej piasku dentystycznego (drobinki wodorowęglanu sodu) pod dużym ciśnieniem. Powstały w ten sposób strumień ściera płytkę nazębną i usuwa lekkie przebarwienia. Głównym składnikiem piasku stomatologicznego są substancje na tyle twarde, aby poradzić sobie z usunięciem osadu nazębnego, ale jednocześnie na tyle delikatne, aby nie spowodować uszkodzenia szkliwa. 

Podobnie jak skaling również piaskowanie dzielimy na poddziąsłowe oraz naddziąsłowe. Piaskowanie poddziąsłowe polega na usunięciu osadów i przebarwień z okolicy kieszonek zębowych. Z kolei piaskowanie naddziąsłowe obejmuje pozbywanie się osadu z części zęba znajdującej się ponad dziąsłem. 

Piaskowanie a skaling – razem czy osobno? 

Skaling usunie twarde złogi nazębne, z kolei piaskowanie osad i przebarwienia. Piaskowanie zwykle uzupełnia skaling, ale może być też przeprowadzone oddzielnie. Często stanowi etap przygotowania do profesjonalnego wybielania zębów. Niektórzy dentyści po piaskowaniu zalecają również przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji zębów w celu wzmocnienia szkliwa. 

Obserwujesz u siebie objawy towarzyszące powstawaniu kamienia nazębnego? Nie lekceważ ich.

Zadzwoń lub napisz i umów się na wizytę!

stomatolog wiktor toporowski 150x150 Skaling a piaskowanie zębów – jaka jest różnica między dwoma zabiegami higienizacyjnymi?

Autor wpisu

Wiktor Toporowski

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Skaling a piaskowanie zębów – jaka jest różnica między dwoma zabiegami higienizacyjnymi?
Share