Czym jest bruksizm i czy trzeba go leczyć?

czerwiec 25, 2022

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2022

Istnieje wiele schorzeń, które niekiedy dają dość nieoczywiste objawy. Jednym z nich jest bruksizm, czyli nawykowe zaciskanie żuchwy i szczęki, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym wyjaśniamy, czym dokładnie jest bruksizm, jakie są jego objawy, a także jak go leczyć. Zapraszamy!

bruksizm czym jest i jak go leczyc 150x150 Czym jest bruksizm i czy trzeba go leczyć?

Bruksizm – co to tak właściwie jest?

Bruksizm jest dolegliwością, która może spotkać każdego z nas. Jest to nawykowe, zupełnie nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, które nocą przybiera jeszcze silniejszą postać. Schorzenie to zaliczane jest nawet do grupy zaburzeń, które charakteryzują się szczególnym występowaniem podczas snu, tuż przed nim lub po – podczas przebudzania się. 

Bruksizm przez niektórych uznawany jest jako choroba, która może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Według statyk, dolegliwość ta dotyka ponad połowę dorosłego społeczeństwa oraz około 30-35% dzieci w wieku szkolnym lub nawet przedszkolnym. 

Jakie są przyczyny pojawienia się bruksizmu?

Przyczyn wystąpienia schorzenia, zwanego bruksizmem, może być wiele. Jako główne powody przedstawiane są jednak m.in.:

  • nadmierny stres, który zazwyczaj związany jest z pracą, szkołą, studiami czy sytuacją rodzinną;
  • zły stan zdrowia, który przekłada się na pojawienie się dodatkowego stresu;
  • wada zgryzu;
  • samotne życie – badania wskazują, że z bruksizmem zmaga się zdecydowanie mniej osób, które mieszkają z partnerem, z kolei osób samotnych z tego rodzaju schorzeniem jest znacznie więcej;
  • silne napięcie mięśniowe;
  • nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu w obrębie części, które odpowiedzialne są za pracę żuchwą;
  • nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi stomatologiczne, jak np. niewłaściwie założone plomby, niedobrane protezy lub implanty stomatologiczne czy niedopasowane korony.

Warto mieć świadomość tego, że do pojawienia się bruksizmu mogą prowadzić również różnego rodzaju nałogi, jak np. picie alkoholu czy zażywanie narkotyków, a także częste żucie gumy.

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Czym jest bruksizm i czy trzeba go leczyć?

Małgorzata Wojdyła-Turek,

stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Bruksizm to schorzenie, które może zostać całkowicie wyleczone – pod warunkiem, że zostaną podjęte w tym celu odpowiednie kroki. Przypuszczając, że może nas lub kogoś z naszego otoczenia dotyczyć ta dolegliwość, warto zgłosić się do stomatologa i poprosić o profesjonalną diagnozę, a następnie wspólnie opracować plan dalszego leczenia.

Klasyczne objawy występowania bruksizmu

Objawy bruksizmu mogą być różne. Często początkowo nie są wiązane z tego rodzaju schorzeniem. Zaliczamy do nich m.in. częsty ból głowy oraz całej twarzy, a także odczuwalny szum, dyskomfort lub wręcz ból w uszach. U osób zmagających się z bruksizmem pojawia się ścieranie zębów, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do ich pękania. Wszystko to dzieje się przez ucisk, jaki wywierają na siebie nawzajem żuchwa i szczęka. 

Oprócz tego występują również inne objawy, które mogą znacznie wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby zmagającej się z bruksizmem. Wśród nich wyróżniamy m.in.:

  • bóle kręgosłupa;
  • powiększenie się żuchwy, do czego zazwyczaj doprowadza nadmierna praca mięśni;
  • krwawienia dziąseł – również podczas mycia zębów;
  • pogłębiające się problemy ze wzrokiem;
  • problemy z równowagą; 
  • widoczne korzenie zębów.

Kogo może dotknąć bruksizm?

Tak jak wspomnieliśmy już wyżej, bruksizm może dotknąć nie tylko osoby dorosłe. Często występuje on również w dzieci i objawia się m.in. nocnym zgrzytaniem zębów. Jest to objaw, który rodzice często słyszą, jednak nie robią nic w kierunku pozbycia się jego przyczyny. A jest to błąd, ponieważ może to prowadzić do późniejszych problemów w życiu dorosłym.

Jakie są sposoby leczenia bruksizmu?

W celu zdiagnozowania, a także poznania sposobów leczenia bruksizmu należy udać się do stomatologa. Każdy przypadek jest bowiem inny i kuracja dobierana jest indywidualnie do danej osoby. Warto pamiętać jednak o tym, że istnieje wiele metod na leczenie tego rodzaju schorzenia. Nie należy więc się poddawać, tylko cierpliwie szukać najlepszego dla siebie sposobu.

Lekarz stomatolog zazwyczaj przede wszystkim wskazuje na dwa sprawdzone sposoby leczenia bruksizmu. Jednym z nich jest zastosowanie specjalnej szyny relaksacyjnej, czyli przezroczystej nakładki na zęby, której celem jest rozluźnienie ucisku szczęki. Drugim wariantem jest skierowanie Pacjenta do ortodonty, który z kolei często proponuje opcję założenia aparatu ortodontycznego. Ten sposób z jednej strony pomaga wyleczyć bruksizm, z drugiej natomiast przyczynia się również do poprawy wizualnej uzębienia. Stały aparat ortodontyczny jest bowiem jedną z lepszych metod na prostowanie zębów.

Istnieje też wiele sposobów, które dodatkowo pomagają podczas leczenia bruksizmu. Zaliczamy do nich m.in. uspokajające ćwiczenia oddechowe, które wykonane przed snem, pomogą się wyciszyć i zniwelują chociaż częściowo towarzyszący nam stres. Pomocna okazuje się również tzw. joga twarzy.

Doskwiera Ci nocne zgrzytanie lub zaciskanie zębów i towarzyszące temu objawy bólowe?

Umów się na wizytę u stomatologa – napisz lub zadzwoń do Yes Dent!

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Czym jest bruksizm i czy trzeba go leczyć?

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Czym jest bruksizm i czy trzeba go leczyć?
Share