Czym jest stomatologia zachowawcza? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania

kwiecień 10, 2022

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia 2022

Stomatologia zachowawcza obejmuje najważniejsze zabiegi związane z profilaktyką próchnicy zębów i leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. Podstawowym jej celem jest utrzymywanie dobrego stanu uzębienia, a także ich estetycznego wyglądu. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stomatologii zachowawczej.

co to jest stomatologia zachowawcza pytania i odpowiedzi 150x150 Czym jest stomatologia zachowawcza? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania

Co to jest i czym zajmuje się stomatologia zachowawcza? 

Na stomatologię zachowawczą, zwaną również stomatologią ogólną, składa się szeroki zakres zabiegów, których celem jest profilaktyka chorób zębów oraz leczenie próchnicy. 

Do zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej zaliczamy m.in. 

Stomatologia zachowawcza często korzysta z badań obrazowych, takich jak RTG zębów czy pantomogram w celu zobrazowania poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki, tkanek kostnych żuchwy i szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod znieczulenia leczenie zachowawcze może być zupełnie bezbolesne. 

malgorzata wojdyla turek 150x150 Czym jest stomatologia zachowawcza? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania

Małgorzata Wojdyła-Turek,

stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Podstawą w stomatologii zachowawczej są regularne wizyty kontrolne, a także prawidłowa higiena jamy ustnej

Jak często chodzić do dentysty, gdy nie boli ząb? 

W przypadku osób dorosłych zaleca się odbywać wizyty kontrolne co 6-8 miesięcy w zależności od aktualnego stanu uzębienia. Jeżeli lekarz widzi jakiekolwiek wskazania, może zalecić częstsze wizyty. 

Dlaczego regularne wizyty kontrolne u stomatologa są tak ważne? 

Nawet osoby, które dokładnie dbają o codzienną higienę jamy ustnej, powinny regularnie upewniać się, czy ich zęby oraz dziąsła są w dobry stanie. Niestety wiele chorób w jamie ustnej rozwija się całkowicie bezobjawowo. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa można wykryć już zalążki choroby, na przykład próchnicę, wyleczyć ją w początkowym stadium i zapobiec rozwojowi choroby, która w najgorszym wypadku mogłaby doprowadzić do usunięcia zęba, czyli ekstrakcji. Dodatkowym argumentem przemawiającym za regularnymi wizytami kontrolnymi u stomatologa jest komfort i spokój. W końcu nikt nie chce doświadczyć bólu zęba. Do profilaktyki, poza kontrolnymi wizytami, zaliczamy również zabiegi higienizacyjne zębów, takie jak skaling czy piaskowanie. 

Co może oznaczać ból zęba przy piciu zimnych napojów? 

Ból zęba w momencie picia zimnych napojów czy nawet podczas przebywania na zimnym powietrzu najczęściej oznacza nadwrażliwość. Odpowiednia diagnostyka pozwala na stwierdzenie poziomu zaawansowania nadwrażliwości, a także dokładniej przyczyny, którą może być: obecność kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, odsłonięte szyjki zębowe, niewłaściwa technika szczotkowania, zabiegi wybielające zęby lub nadużywanie silnych past wybielających, zgrzytanie i zaciskanie zębów. Po określeniu przyczyny nadwrażliwości zębów stomatolog podejmie odpowiednie kroki, by ją zlikwidować i tym samym zwalczyć nadwrażliwość. 

Czy plombowanie boli? 

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w gabinecie stomatologicznym. Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy plombowanie boli. Zwykle jest to uzależnione od tego, jak duży ubytek powstał w zębie. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje różnorodne rodzaje znieczulenia stomatologicznego, dzięki czemu w większości przypadków plombowanie zębów jest całkowicie bezbolesne. 

Ile nie wolno jeść po plombowaniu zęba?

W przypadku plomb światłoutwardzalnych Pacjent od razu po zabiegu może jeść i pić. Natomiast po założeniu plomby kompozytowej chemoutwardzalnej nie powinno się jeść ani pić przez około 2 godziny. 

Czy leczenie kanałowe boli? 

Istnieje mylne przekonania, że leczenie kanałowe jest procesem długim i bolesnym. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi oraz metod leczenia endodontycznego sprawia, że dziś zabieg ten jest praktycznie bezbolesny. Dodatkowo, dla komfortu Pacjenta, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. 

Czy ząb po leczeniu kanałowym zmieni kolor i będzie ciemniał? 

Jeśli leczenie kanałowe zostanie wykonane prawidłowo, a stomatolog dokładnie usunie wszystkie zakażone tkanki i szczelnie wypełni kanały, leczenie kanałowe nie powinno powodować odbarwienia ani zmiany koloru zęba.

Co wybrać – most protetyczny czy implant? 

Mosty protetyczne to rozwiązanie polecane tym pacjentom, którzy mają swoje naturalne zęby – warunkiem założenia mostu jest obecność przynajmniej po jednym zębie własnym z dwóch stron przyszłego mostu. Z kolei implanty zębowe to nic innego jak sztuczny korzeń, umiejscowiony w zastępstwie utraconego zęba. Rolę sztucznego korzenia pełni tytanowa śrubka. Implanty zębowe doskonale imitują utracone zęby i często niemożliwe jest odróżnienie ich od naturalnych zębów. Są jednak rozwiązaniem znacznie droższym w porównaniu do mostów protetycznych

Dawno nie byłeś u dentysty? Nie zwlekaj. Skontroluj stan swojego uzębienia.

Napisz lub zadzwoń do Yes Dent

malgorzata wojdyla turek 150x150 Czym jest stomatologia zachowawcza? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Czym jest stomatologia zachowawcza? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania
Share