Leczenie ortodontyczne jest skuteczne, ale długie – na efekty trzeba czekać nawet dwa lata. Spełnianiu marzenia o pięknych i prostych zębach towarzyszy też sporo wyrzeczeń – odpowiednia dieta, dbałość o higienę jamy ustnej, utrudniona pielęgnacja zębów, szczególnie w przypadku konieczności noszenia aparatu stałego. To wszystko sprawia, że wielu pacjentów po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu ortodontycznego decyduje się na dodatkowe zabiegi, których zadaniem jest dopełnienie wymarzonego efektu.
Zalety noszenia aparatów ortodontycznych
Leczeniu ortodontycznemu poddają się zarówno dorośli, jak również nastolatkowie i dzieci. Chociaż dziś uważa się, że aparaty są modne i popularne, to decyzja o ich założeniu umotywowana jest przede wszystkim wskazaniami stomatologicznymi. Wśród zalet płynących z noszenia aparatu ortodontycznego warto wymienić:
- poprawę estetyki zgryzu i spełnienie marzeń o idealnym uśmiechu;
- prawidłowe ustawienie zębów w jamie ustnej;
- zmniejszenie ryzyka próchnicy i chorób przyzębia;
- ułatwienie codziennego funkcjonowania, w tym mówienia i spożywania posiłków;
- przeciwdziałanie problemom płynącym z postępującej wady zgryzu, w tym chorobom bakteryjnym i zapalnym, paradontozie, ekstrakcji zębów.
Aparat ortodontyczny to też wyrzeczenie
By marzenie o pięknym uśmiechu mogło się spełnić, koniecznych jest jednak kilka wyrzeczeń. Zakończone leczenie ortodontyczne przynosi fantastyczne efekty, ale samo noszenie, szczególnie aparatu stałego, wiąże się z szeregiem niedogodności. Najczęstsze z nich to np.:
- trudności w codziennej higienie, która jest konieczna do przeciwdziałania powstawaniu próchnicy i demineralizacji szkliwa;
- potrzeba stosowania specjalnej szczoteczki;
- częste występowanie podrażnień w jamie ustnej, szczególnie na początku przygody z aparatem ortodontycznym;
- dolegliwości bólowe i dyskomfort związany z przesuwaniem się zębów.
Jakie zabiegi warto wykonać po zdjęciu aparatu ortodontycznego?
Pacjenci oczekują, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego ich zęby będą nie tylko idealnie równe, ale także piękne i zdrowe. Często jednak efekt końcowy nie jest aż tak satysfakcjonujący, jak moglibyśmy oczekiwać. Należy pamiętać, że podczas noszenia aparatu higiena jamy ustnej jest znacznie utrudniona, co może powodować powstawanie nowych ubytków i rozwój bakterii. Aby poprawić jakość i skuteczność leczenia ortodontycznego, warto wykonać dodatkowe zabiegi uzupełniające.
Wybielanie zębów
Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zabiegów po ściągnięciu aparatu. Pozwala na likwidację przebarwień na zębach i rozjaśnienie koloru, co pozwala spełnić marzenia o śnieżnobiałym uśmiechu. Efekty mogą być spektakularne! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym zabiegu przeczytaj artykuł: Bezpieczne wybielanie zębów u dentysty – która metoda będzie najskuteczniejsza?
Odbudowa kształtu zębów
Nawet po zakończonym leczeniu ortodontycznym kształt niektórych zębów trzeba odbudować. Nieprawidłowo ustawione w jamie ustnej kruszą się lub ścierają, a po ściągnięciu aparatu, który je ułożył, mogą być nierówne. Zwykle pacjenci decydują się na odbudowę najbardziej zwracających uwagę przednich zębów. Jest to możliwe dzięki zabiegowi bondingu lub zastosowaniu licówek estetycznych.
Ściągnięcie kamienia i oczyszczanie zębów
Ponieważ podczas noszenia aparatu ortodontycznego pielęgnacja jamy ustnej jest znacznie utrudniona, warto po zakończeniu leczenia ściągnąć kamień nazębny i oczyścić zęby z przebarwień. Dobrze jest wykonać cały pakiet uzupełniających zabiegów higienizacyjnych, w tym na przykład piaskowanie i skaling (o różnicy między nimi przeczytasz w artykule: Skaling a piaskowanie – jaka jest różnica między dwoma zabiegami higienizacyjnymi?).
Zabiegi uzupełniające tylko po konsultacji z lekarzem!
Warto pamiętać, że wszelkie zabiegi wykonywane po zdjęciu aparatu ortodontycznego muszą być skonsultowane ze stomatologiem podczas wizyty kontrolnej. Dentysta najlepiej oceni stan zębów pacjenta i postępy w leczeniu, a także zaproponuje dalsze kroki i pomoże w wyborze najlepszego, najbardziej efektywnego zabiegu estetycznego.