Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – 3 najskuteczniejsze metody

czerwiec 25, 2021

Leczenie kanałowe to skuteczny sposób na uratowanie zęba dotkniętego zapaleniem miazgi oraz tkanki okołowierzchołkowej. Jednakże w wyniku leczenia ząb staje się słaby i podatny na złamania. Dlatego ważne jest, by po leczeniu kanałowym został zrekonstruowany. Szczelna, dokładna odbudowa zęba zapobiegnie dalszemu rozwojowi bakterii, co w ostateczności mogłoby skończyć się usunięciem zęba. Jakie są najskuteczniejsze metody odbudowy zęba przeleczonego endodontycznie?

leczenie kanalowe odbudowa zeba 300x200 Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – 3 najskuteczniejsze metody

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, inaczej endodoncja, wdraża się wtedy, gdy zaawansowana próchnica doprowadza do zapalenia miazgi zęba. Stan zapalny powoduje ostry ból, który zmusza nas do udania się do gabinetu dentystycznego. Lekarz wykona RTG zęba, na podstawie którego będzie mógł stwierdzić, w jakim stanie jest nasz bolący ząb. Jeśli możliwe jest jego odratowanie, wdraża się leczenie endodontyczne.

Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, tak więc zabieg jest bezbolesny. Następnie lekarz dokładnie oczyszcza ząb z miazgi i szczelnie wypełnia kanały zębowe. Wypełnienie kanałów odpowiednim materiałem jest istotne, jeśli chcemy uniknąć powtórnego leczenia kanałowego.

Ból zęba nie pozwala Ci spokojnie spać?

Zadzwoń i umów się na wizytę!

Jak wygląda odbudowa zęba po leczeniu kanałowym?

W procesie leczenia konieczne jest usunięcie objętej infekcją miazgi zęba, a czasem także części tkanek twardych. W efekcie z zęba zostaje (pusta) w środku korona, którą należy niezwłocznie wzmocnić. W innym przypadku mógłby się szybko złamać. Ponadto szczelna odbudowa ochroni ząb przed powtórną infekcją.

Ząb można odbudować, jeśli po leczeniu endodontycznym zachowała się wystarczająca ilość twardej tkanki. Do jego rekonstrukcji używa się trwałych materiałów, umożliwiających wykonanie estetycznej i stabilnej naprawy. Zarówno materiał jak i metodę odbudowy dobiera się do stopnia zniszczenia zęba oraz tego, w jakim miejscu jest położony. Nieco inaczej będzie bowiem wyglądała rekonstrukcja zębów przednich, a inaczej trzonowych i przedtrzonowych.

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – 3 najskuteczniejsze metody

dr Małgorzata Wojdyła-Turek, stomatolog Yes Dent

Ekspert radzi

Podczas odbudowy zęba osłabionego leczeniem kanałowym lekarz bierze także pod uwagę osobiste preferencje pacjenta. Metody rekonstrukcji różnią się od siebie efektem, który za ich pomocą można osiągnąć, ale także ceną. Skonsultujmy z naszym stomatologiem nasze oczekiwania, zarówno pod względem estetycznym, jak i kosztowym.

Metody odbudowy zęba po leczeniu endodontycznym

Metoda odbudowy zęba zależy od tego, jak dużo tkanek zostało usuniętych podczas leczenia kanałowego. Tym, co może nam zaproponować stomatolog, są przede wszystkim wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady inlay onlay, oraz korony protetyczne i endokorony.

Rekonstrukcja zęba za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego

Tej metody używa się wtedy, gdy korona zęba ulega znacznemu zniszczeniu, ale jego korzeń jest zdrowy. Wkład koronowo-korzeniowy wykonuje się po leczeniu kanałowym, by wzmocnić koronę, na którym w następnym etapie będzie można umieścić koronę protetyczną.

Wkład składa się z dwóch części: koronowej, która odtwarza zniszczoną koronę, oraz korzeniowej, mającej formę ćwieka umieszczanego w kanale zęba. W stomatologii protetycznej wykorzystuje się trzy rodzaje wkładów:

  • wkład koronowo-korzeniowy metalowy,
  • wkład koronowo-korzeniowy wykonany z włókna szklanego,
  • wkład koronowo-korzeniowy z tlenku cyrkonu.

Jednakże najczęściej stosowanym wkładem we współczesnej stomatologii jest wkład z włókna szklanego.

Odbudowa zęba leczonego kanałowo za pomocą wkładu inlay onlay

Wkład typu inlay onlay czy overlay to alternatywa dla kompozytowych wypełnień. Wzmacniają ząb, w którym znajduje się duży ubytek. Za ich pomocą można zrekonstruować część korony, która została usunięta podczas leczenia kanałowego. Wyróżnia się trzy rodzaje wkładów:

  • inlay,
  • onlay,
  • overlay.

Przy użyciu inlay odbudowuje się powierzchnię żującą zęba, a wkłady typu onlay i overlay odtwarzają także guzki zębowe. Metoda dobierana jest przez dentystę na podstawie tego, jak duża część zęba wymaga odbudowy. Uzupełnienia inlay onlay wykonywane są najczęściej z kompozytu lub porcelany.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym za pomocą korony protetycznej

Korony wykonuje się zarówno na martwych, jak i żywych zębach. Wzmacniają i zabezpieczają zęby przed zniszczeniem. Korony są estetycznym sposobem na poprawę wyglądu zęba po leczeniu kanałowym. Mogą być wykonane z porcelany lub kompozytu.

Korona skutecznie zabezpiecza ząb przed dalszym uszkodzeniem. Chroni także przed rozwojem próchnicy, a więc zmniejsza ryzyko ponownego leczenia kanałowego. Za pomocą korony można odtworzyć pierwotny wygląd zęba, przez co wygląda naturalnie i nie odznacza się podczas uśmiechu.

odbudowa zeba korona 300x200 Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – 3 najskuteczniejsze metody

Dlaczego tak ważna jest odbudowa zęba po leczeniu endodontycznym?

Uzupełnienie ubytku, powstałego w wyniku leczenia kanałowego, ma znaczenie nie tylko dla estetyki naszego uśmiechu. Zęby wpływają także na prawidłowe żucie pokarmów i wymowę. Braki w uzębieniu oddziałują więc na komfort naszego życia oraz zdrowie. Odbudowa zniszczonego zęba przywraca równowagę w jamie ustnej, poprawia symetrię uśmiechu i pozwala cieszyć się na nowo pełnym uzębieniem.

Szukasz doświadczonego dentysty, który wykona trwałą odbudowę zęba po leczeniu kanałowym?

Napisz lub zadzwoń!

malgorzata wojdyla turek 1 150x150 Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – 3 najskuteczniejsze metody

Autor wpisu

Małgorzata Wojdyła-Turek

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

favicon Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – 3 najskuteczniejsze metody
Share