Metody odbudowy zęba po leczeniu endodontycznym
Metoda odbudowy zęba zależy od tego, jak dużo tkanek zostało usuniętych podczas leczenia kanałowego. Tym, co może nam zaproponować stomatolog, są przede wszystkim wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady inlay onlay, oraz korony protetyczne i endokorony.
Rekonstrukcja zęba za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego
Tej metody używa się wtedy, gdy korona zęba ulega znacznemu zniszczeniu, ale jego korzeń jest zdrowy. Wkład koronowo-korzeniowy wykonuje się po leczeniu kanałowym, by wzmocnić koronę, na którym w następnym etapie będzie można umieścić koronę protetyczną.
Wkład składa się z dwóch części: koronowej, która odtwarza zniszczoną koronę, oraz korzeniowej, mającej formę ćwieka umieszczanego w kanale zęba. W stomatologii protetycznej wykorzystuje się trzy rodzaje wkładów:
- wkład koronowo-korzeniowy metalowy,
- wkład koronowo-korzeniowy wykonany z włókna szklanego,
- wkład koronowo-korzeniowy z tlenku cyrkonu.
Jednakże najczęściej stosowanym wkładem we współczesnej stomatologii jest wkład z włókna szklanego.
Odbudowa zęba leczonego kanałowo za pomocą wkładu inlay onlay
Wkład typu inlay onlay czy overlay to alternatywa dla kompozytowych wypełnień. Wzmacniają ząb, w którym znajduje się duży ubytek. Za ich pomocą można zrekonstruować część korony, która została usunięta podczas leczenia kanałowego. Wyróżnia się trzy rodzaje wkładów:
Przy użyciu inlay odbudowuje się powierzchnię żującą zęba, a wkłady typu onlay i overlay odtwarzają także guzki zębowe. Metoda dobierana jest przez dentystę na podstawie tego, jak duża część zęba wymaga odbudowy. Uzupełnienia inlay onlay wykonywane są najczęściej z kompozytu lub porcelany.
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym za pomocą korony protetycznej
Korony wykonuje się zarówno na martwych, jak i żywych zębach. Wzmacniają i zabezpieczają zęby przed zniszczeniem. Korony są estetycznym sposobem na poprawę wyglądu zęba po leczeniu kanałowym. Mogą być wykonane z porcelany lub kompozytu.
Korona skutecznie zabezpiecza ząb przed dalszym uszkodzeniem. Chroni także przed rozwojem próchnicy, a więc zmniejsza ryzyko ponownego leczenia kanałowego. Za pomocą korony można odtworzyć pierwotny wygląd zęba, przez co wygląda naturalnie i nie odznacza się podczas uśmiechu.
Dlaczego tak ważna jest odbudowa zęba po leczeniu endodontycznym?
Uzupełnienie ubytku, powstałego w wyniku leczenia kanałowego, ma znaczenie nie tylko dla estetyki naszego uśmiechu. Zęby wpływają także na prawidłowe żucie pokarmów i wymowę. Braki w uzębieniu oddziałują więc na komfort naszego życia oraz zdrowie. Odbudowa zniszczonego zęba przywraca równowagę w jamie ustnej, poprawia symetrię uśmiechu i pozwala cieszyć się na nowo pełnym uzębieniem.