Jakie są najczęstsze przyczyny przebarwień zębów?
Przebarwienia na zębach, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, są spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstsze to:
Mocno napigmentowane napoje
Spożywanie kawy, herbaty, kolorowych napojów i czerwonego wina może spowodować przebarwienie zębów. Aby utrzymać biały uśmiech, wcale nie należy z nich rezygnować, można np. stosować słomki. Należy również przepłukać usta wodą po spożyciu tych napojów, aby usunąć napigmentowane cząstki z powierzchni zębów, zanim będą miały szansę spowodować przebarwienia.
Niewłaściwa higiena jamy ustnej
Jeśli nie szczotkujemy lub nie nitkujemy zębów wystarczająco często, płytka nazębna i cząstki jedzenia mogą pozostać na powierzchni, zwiększając ryzyko przebarwień. Jeśli pozwolimy tym cząsteczkom zalegać, mogą one również przedostać się do szkliwa zębów i stać się wewnętrznymi przebarwieniami, które są trudniejsze do wyleczenia.
Palenie tytoniu
Palenie lub żucie tytoniu jest związane z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym także przyczynia się do powstawania przebarwień na zębach.
Niektóre leki
Przyjmowanie leków na wysokie ciśnienie krwi, przechodzenie chemioterapii, stosowanie leków przeciwhistaminowych lub zażywanie niektórych środków przeciwpsychotycznych może powodować nieestetyczne plamy na uzębieniu.
Urazy lub choroba
Prawdopodobnie najpoważniejszą przyczyną przebarwień zębów jest próchnica, która powoduje ciemne, czarne plamy. Jeśli ząb próchnieje i obumiera, może dojść do martwicy miazgi zęba – stanu, który często powoduje silny ból. Inną przyczyną przebarwień zębów, zwłaszcza u dzieci, jest uraz, który może powodować przebarwienia w szkliwie zębów.
Jak usunąć przebarwienia na zębach?
Regularne wizyty u dentysty oraz stomatologa dziecięcego pozwolą na profesjonalne oczyszczenie i wypolerowanie zębów, a także umożliwią lekarzowi sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Dobór sposobu leczenia przebarwień zależy od jego rodzaju. Stosowanie niektórych past wybielających i poprawna higiena jamy ustnej mogą w tym pomóc, ale nie zastąpią wizyty w gabinecie.
Skaling i piaskowanie
Stomatolog w gabinecie może wykonać czyszczenie zębów poprzez skaling, czyli usunięciu kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Popularne jest także stosowanie piaskowania. To zabieg usuwający osad nazębny za pomocą ziarenek specjalnego piasku pod ciśnieniem. Metoda ta szczególnie często stosowana jest przy wybielaniu zębów palaczy.
Wybielanie zębów
Jednak najskuteczniejszym sposobem usunięcia przebarwień jest profesjonalne wybielanie zębów, poprzedzone usunięciem kamienia nazębnego oraz osadów. Do najczęściej stosowanych metod należy użycie w gabinecie specjalnych żeli na zęby z zabezpieczeniem linii dziąseł. Cały zabieg trwa około 2 godzin. Innym sposobem jest wybielanie przeprowadzane w domu zgodnie ze wskazówkami i kontrolą stomatologa. Na podstawie wcześniej pobranych wycisków górnej i dolnej szczęki, przygotowywane są, dla każdego Pacjenta indywidualnie, szyny wybielające, do których za pomocą strzykawek aplikuje się żel. Nakładki zakładane są na noc, a wybielanie trwa około 2 tygodni.