Wzrost świadomości Polaków o higienie zębów na przestrzeni lat wzrósł. Pomimo to wciąż duży odsetek polskiego społeczeństwa rezygnuje z kontrolnych wizyt u dentysty. Część osób decyduje się udać do specjalisty w momencie silnego bólu zęba lub pojawienia się niepokojących dolegliwości, takich jak krwawienie. Niestety wówczas choroba może być już poważnie rozwinięta. Z tego powodu konieczne jest zapobieganie schorzeniom poprzez profilaktykę stomatologiczną i wizyty higienizacyjne. Jakie choroby zębów najczęściej się rozwijają u Polaków? Jakie są ich przyczyny i podstawowe objawy? Podpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury.
Próchnica
Jedną najczęstszych chorób zębów, występujących u Polaków, jest próchnica. Według badań na tę dolegliwość cierpi aż 96% polskiego społeczeństwa, w tym dzieci i młodzież. Próchnicę wywołują bakterie zgromadzone na płytce nazębnej. Wytwarzają one kwasy, które niszczą strukturę zęba. Ta choroba zapoczątkowana jest powstaniem białych plamek na uzębieniu, następnie dochodzi do demineralizacji szkliwa, rozpadu zębiny, zajęcia miazgi zębowej, powstania ropnia i ostatecznie do utraty zęba. Konieczne jest szybkie przystąpienie do leczenia próchnicy.
Przyczyny próchnicy
Nie powinno nikogo dziwić, że próchnica jest najczęściej występującą chorobą zębów. Pojawia się z powodu picia popularnych słodkich, lepkich napojów orzeźwiających lub energetyzujących. Nawyki żywieniowe w postaci spożywania nadmiaru fast foodów oraz słodyczy, takich jak cukierki i batony, nie pozostają obojętne na zdrowie naszych zębów. Czynnikiem pogłębiającym rozwój próchnicy jest występowanie w jamie ustnej kwasu żołądkowego. Znajduje się on tam zwykle z powodu wymiotów i choroby refluksowej. Powodem powstania próchnicy są również uwarunkowania genetyczne.
Objawy próchnicy
Nasz niepokój powinny wzbudzić takie objawy, jak występowanie wrażliwości na ciepło, zimno, słodki i kwaśny smak. Zęby obarczone chorobą są tkliwe przy szczotkowaniu, żuciu lub spożywaniu pokarmu. Nieprzyjemny zapach z ust, ból zęba, plamy i pęknięcia szkliwa powinny zmotywować nas do udania się do lekarza dentysty. Powstające przebarwienia możemy po wyleczeniu próchnicy usunąć, by znów cieszyć się zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem.
Usuwanie ósemek przez chirurga przeraża każdego, kogo czeka tego rodzaju operacja. Jest to spowodowane głównie obecnością słowa „chirurgiczne” w nazwie zabiegu. Warto jednak mieć świadomość tego, że chirurgia stomatologiczna to tylko jeden z obszarów całej stomatologii.
Usuwanie zębów przez chirurga stomatologa jest więc najlepszą opcją, na jaką można się zdecydować. Lekarz ten ma bowiem wiedzę, umiejętności, a także olbrzymie doświadczenie w kwestii przeprowadzania trudnych zabiegów – do których ekstrakcję ósemek z pewnością możemy zaliczyć.
Inną powszechnie występująca dolegliwością, jest bruksizm. Pisaliśmy o niej w jednym z naszych artykułów: Czym jest bruksizm i czy trzeba go leczyć?
Paradontoza
Paradontoza to zapalnie m.in. przyzębia, kości żuchwy, szczęki i korzeni zębów, które może prowadzić do utraty uzębienia. Jest to druga, zaraz po próchnicy, najczęstsza choroba zębów. Dotyka zwykle osoby po 40 roku życia. W zależności od rodzaju może również występować u małych dzieci, nastolatków i dorosłych. W celu leczenia paradontozy należy udać się do periodontologa.
Przyczyny paradontozy
Wystąpienie paradontozy może być dziedziczne. Jednak często na jej powstanie i rozwój mają wpływ inne czynniki, takie jak:
- palenie papierosów;
- nieprawidłowa higiena zębów;
- nadmierne oddychanie ustami;
- podrażnione dziąsła;
- urazy mechaniczne;
- choroby immunologiczne, hormonalne i metaboliczne;
- błędne uzupełnienie protetyczne.
Objawy paradontozy
Pierwsze objawy paradontozy często są lekceważone. Pacjenci mylnie uważają, że są one wynikiem mocnego szczotkowania zębów lub chwilowego stanu zapalnego. Żadnego z poniższych stanów nie należy ignorować:
- bolesność i nabrzmienie dziąseł;
- krwawienie dziąseł;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- nadwrażliwość na zimno i ciepło posiłków;
- wydłużenie koron zębowych;
- ruchliwość i przemieszczanie zębów.
Kwasowa erozja szkliwa
Trzecią najczęstszą chorobą zębów jest kwasowa erozja szkliwa. Cierpią na nią osoby w różnym wieku. Coraz wyższy odsetek jej występowania zauważyć można u osób w przedziale 18-24 lata. W wyniku działania kwasów tkanki twarde ulegają uszkodzeniu. Dochodzi do osłabienia i utraty zewnętrznej warstwy szkliwa. Czasami konieczne może być leczenie kanałowe.
Przyczyny kwasowej erozji szkliwa
Powszechnym problemem dzisiejszego świata jest spożywanie słodzonych napoi gazowanych i energetycznych. Zarówno one, jak i alkohol oraz soki cytrusowe prowadzą do powstania kwasowej erozji szkliwa. Wpływ na to ma również pożywienie obniżające poziom pH w jamie ustnej. Należą do nich owoce, takie jak cytryny i grejpfruty oraz niektóre warzywa, np. szparagi. Przyczyną tej choroby mogą być także częste wymioty, spowodowane np. bulimią, refluksem lub zgagą.
Objawy kwasowej erozji szkliwa
- nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne pokarmy;
- zmatowione i zżółknięte zęby;
- szorstka i pofałdowana struktura zębów;
- ubytki na powierzchni płaskich zębów;
- dolegliwości bólowe.