Gdy dziecko ma problemy z krzywymi, źle ustawionymi zębami, wielu rodziców zastanawia się, jaka będzie najlepsza opcja leczenia. Posiadanie brzydko wyglądającego zgryzu może narazić dziecko na dokuczanie ze strony kolegów i obniżenie samooceny. Kiedy młody pacjent rośnie i rozwija się, ortodonci często zalecają noszenie aparatów ortodontycznych ruchomych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy wyjmowany aparat ortodontyczny to zawsze najlepszy sposób na korekcję wady zgryzu u najmłodszych członków rodziny.
Kiedy odwiedzić ortodontę z dzieckiem?
W przypadku dzieci ważne jest, aby regularnie sprawdzać ogólny stan zdrowia jamy ustnej i uzębienia. Oznaki, że dziecko może potrzebować wizyty u ortodonty i aparatu to:
- zbyt wczesna lub późna utrata zębów mlecznych,
- za bardzo ściśnięte zęby,
- zęby górne i dolne niezachodzące na siebie,
- trudności z jedzeniem lub gryzieniem,
- częste przygryzanie policzków.
Nawet jeśli nie zauważymy powyższych objawów u dziecka, zaleca się odwiedzenie z nim stomatologa dziecięcego w wieku 7 lat, gdy zaczną pojawiać się zęby stałe. Na tym etapie wszelkie problemy z krzywym uzębieniem powinny być widoczne, a lekarz może zaplanować właściwe leczenie. Wczesne rozpoznanie potrzeby noszenia aparatu ortodoncyjnego gwarantuje najlepsze efekty.
Jeśli chcesz zabrać malucha na pierwszą wizytę u stomatologa, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik.
Jak działa aparat ortodontyczny ruchomy?
W ciągu ostatnich kilku lat w ortodoncji zaszło wiele zmian. Jedną z największych i najbardziej pożądanych jest to, że tradycyjne metalowe lub ceramiczne aparaty ortodontyczne nie są już jedynymi rozwiązaniami do prostowania zębów.
Aparat ortodontyczny ruchomy stosowany jest do korygowania krzywego uzębienia poprzez poszerzenie łuku zębowego u małych pacjentów, rozsunięcie szwu podniebiennego, wychylenie zębów w odpowiednim kierunku, czy też uzyskanie właściwego ułożenia szczęki i żuchwy względem siebie poprzez wywieranie nacisku na konkretne zęby. Projektowany indywidualnie dla każdej osoby, najczęściej zbudowany jest z: akrylowej płytki, śruby i sprężyny, niektóre modele posiadają także gumowe wyciągi. Prawidłowy wzrost zęba osiągany jest przez podkręcanie śruby lub sprężyny według ścisłego planu ortodonty.
Jak wygląda leczenie aparatem ruchomym i jakie są efekty?
Aparat ruchomy w jamie ustnej, w zależności od korygowanej wady zgryzu, umiejscowiony jest na podniebieniu lub wyrostku zębodołowym żuchwy. Ponieważ nie jest on na stałe przytwierdzony do uzębienia, należy pilnować, by dziecko nosiło go przez określoną przez stomatologa ilość godzin w ciągu dnia. Średni okres stosowania ruchomego aparatu ortodontycznego to 2 lata. Warto jednak zaznaczyć, że rozwiązania wyjmowane nie będą w stanie skorygować skomplikowanych przypadków krzywych zębów. Mają one znacznie ograniczoną możliwość przesuwania oraz obracania zębów wokół własnej osi.
W jakim wieku stosowane są ruchome aparaty ortodontyczne?
Chociaż aparaty ortodontyczne mogą prostować zęby w każdym wieku, zwykle lepsze rezultaty dają stosowane u dzieci, których kości wciąż rosną i formują się w jamie ustnej. Leczenie ortodontyczne często rozpoczyna się po wyrośnięciu większości stałych zębów, czyli w wieku około 10-14 lat. Jednak u niektórych dzieci konieczne jest już w wieku 7 lub 8 lat, jeśli istnieją ku temu powody medyczne. Wczesne leczenie może pomóc:
- ustawić zęby we właściwej pozycji,
- zrobić miejsce na zęby stałe,
- zmniejszyć ryzyko zaklinowania zębów pod dziąsłami,
- poprawić estetykę twarzy.
Zalety i wady wyjmowanych aparatów ortodontycznych
Jak w przypadku każdego rodzaju rozwiązania ortodontycznego, istnieją wady i zalety stosowania aparatów ruchomych, które należy wziąć pod uwagę przy prostowaniu zębów dzieci.
Zalety ruchomych aparatów ortodontycznych
- Możliwość wyjmowania ich przed posiłkiem i do czyszczenia, co oznacza, że można spożywać szerszą gamę produktów spożywczych.
- Łatwiejsze czyszczenie aparatów ortodontycznych, a tym samym lepsza higiena jamy ustnej, niż w przypadku aparatów ortodontycznych stałych.
- Aparaty ruchome są prawie niewidoczne, co ma duże znaczenie dla dzieci.
- Większa elastyczność w leczeniu.
Wady ruchomych aparatów ortodontycznych
- Idealny wynik może nie zostać osiągnięty, jeśli dziecko zapomina o noszeniu aparatu lub nie robi tego zgodnie z zaleceniami.
- Nie nadają się do wszystkich problemów ortodontycznych.
- Mogą powodować zaburzenia mowy, ponieważ zajmują dużo miejsca na podniebieniu.