Próchnica to choroba jamy ustnej, polegająca na demineralizacji tkanek zęba. W początkowej fazie uszkodzeniu ulegają głównie tkanki zęba, szkliwo oraz zębina. Uzębienie dzieci, podobnie jak dorosłych, jest bardzo podatne na pojawienie się tej choroby. To poważny problem, który bywa bagatelizowany przez rodziców, a nieleczony może prowadzić do zniszczenia struktury zęba. Dodatkowo próchnica zębów mlecznych charakteryzuje się szybkim rozwojem i może występować nawet zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków u malucha. Czy w związku z tym należy leczyć zęby mleczne, które i tak wypadną? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak właściwie dbać o pierwsze zęby Twojego dziecka.
Czy warto leczyć zęby mleczne?
Krążą mity, że mleczne zęby nie bolą, a skoro i tak w końcu wypadną, nie warto tracić pieniędzy na wizyty u stomatologa dziecięcego. W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, że zęby zawsze należy leczyć – niezależnie od tego, czy problemy dotyczą mlecznych, czy stałych. Wpływa to nie tylko na poprawę komfort dziecka, które nie wstydzi się swojego uśmiechu, ale przede wszystkim choroby zębów mlecznych wpływają na kształtowanie się w przyszłości uzębienia stałego. Ze względu na samą budowę mleczaków, próchnica rozwija się w szybkim tempie – dlatego istotne są regularne wizyty w profesjonalnym gabinecie dentystycznym (przynajmniej raz na pół roku) i odpowiednia reakcja na wszelkie zmiany w jamie ustnej.
Jakie są konsekwencje nieleczenia zębów mlecznych?
W przypadku zaawansowanej próchnicy dążymy do zabezpieczenia jak największej ilości ubytków w możliwie najkrótszym czasie. Również zęby mleczne zawierają w środku miazgę, a więc jeśli ulegają próchnicy – może to prowadzić do bólu i przedwczesnej ich utraty. To z kolei często skutkuje wadami zgryzu i rozwojem nieprawidłowych nawyków dotyczących mowy. Niepoprawna artykulacja głosek powoduje trudności w komunikacji i akceptacji wśród rówieśników. W najgorszym przypadku może wpływać na kształtowanie się osobowości u dziecka, obniżając jego samoocenę.
Jeśli idziesz na pierwszą wizytę z dzieckiem do dentysty, przeczytaj nasz poradnik: Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa i jak się do niej przygotować? Poradnik.
Jakie są objawy próchnicy u dziecka?
U każdego dziecka demineralizacja szkliwa i spowodowany nią rozwój próchnicy może postępować inaczej, jednak do najczęstszych objawów można zaliczyć:
- tworzenie się białych plam na dotkniętych zmianami chorobowymi zębach. Są one sygnałem, że szkliwo zaczyna się rozpadać;
- pojawienie się na zębach ubytków o jasnobrązowym kolorze;
- wrażliwość na niektóre pokarmy, takie jak słodycze i gorące lub zimne napoje;
- pojawienie się bólu w okolicy zęba zaatakowanego przez próchnicę.
Warto również zaznaczyć, że nie zawsze ubytki wywołują objawy. Czasami dzieci nie wiedzą, że je mają, dopóki nie znajdzie ich dentysta.
Przyczyny próchnicy zębów mlecznych
Próchnica u dzieci występuje z wielu przyczyn, do najczęstszych można zaliczyć:
- brak właściwej higieny i pielęgnacji zębów,
- obniżona odporność organizmu spowodowana chorobami,
- niedożywienie,
- długotrwałe używanie smoczka do butelki,
- genetyka,
- niewłaściwa dieta – zwłaszcza spożywanie dużej ilości słodyczy, powodujących wzrost zawartości cukru w jamie ustnej, co stanowi optymalne środowisko dla rozwoju mikroflory.
Jak leczy się próchnicę u dziecka?
Warto co najmniej dwa razy w roku z dzieckiem odwiedzać stomatologa w celu wykonania badań kontrolnych i bezbolesnych zabiegów profilaktyki próchnicy, takich jak fluoryzacja, która polega na pokryciu przez dentystę zębów odpowiednią warstwą bakteriobójczego fluoru. Pierwiastek ten działa remineralizująco na szkliwo. Można zdecydować się także na lakowanie. To zabieg wypełniania przestrzeni zdrowych zębów specjalnym lakierem utwardzanym lampą. Zapewnia on ochronę przed rozwojem próchnicy trudno dostępnych miejsc dla zwykłej szczotki.
Walka z próchnicą zębów mlecznych często kojarzona jest z bólem związanym z koniecznością borowania zmiany. Współcześnie jednak istnieją inne, bezbolesne metody leczenia ubytków, takie jak:
Ozonowanie zębów
Ozonowanie pomaga usunąć bakterie z małych dziur, a także w leczeniu zaawansowanych ubytków w zębach mlecznych. Polega na otoczeniu specjalną osłoną chorego zęba i wypompowywaniu pod nią ozonu. To całkowicie bezpieczny dla zdrowia, szybki i bezbolesny proces. Po ozonowaniu lekarz pokrywa ubytek preparatem bakteriobójczym i bardzo delikatnie nawierca w celu założenia małego wypełnienia.
Lapisowanie zębów
Lapisowanie zębów, inaczej nazywane impregnacją, polega na pokryciu zaatakowanych przez próchnicę zębów azotanem srebra. Stosowany jest u najmłodszych pociech z zaawansowaną próchnicą, które nie współpracują z dentystą. Chociaż nie eliminuje zmian próchnicowych, to pozwala zapobiegać ich rozwojowi i przenoszeniu na kolejne zęby.
Sposób leczenie zębów mlecznych będzie uzależniony od objawów, wieku i ogólnego stanu zdrowia dziecka. Często może wymagać usunięcia zniszczonej części zęba i zastąpienia jej plombą.
Przeczytaj na naszym blogu również: